Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha szülés előtt megszűnik a...

Ha szülés előtt megszűnik a bizt. Jogviszonyom, de még ez alatt igénylem a tgyást, mi alapján számolják ki az összegét? Az előző 180 bérezett napból, vagy?

Figyelt kérdés
2014. jan. 11. 12:42
1 2 3
 1/28 A kérdező kommentje:

és nem tudom mi a különbség az "ellátás alapja" és ellátás összege" között:


"Az ellátás összegét a gyermek születésekor fenálló munkaviszonyból származó jövedelemből állapítják meg.


Az ellátás alapját az irányadó időszakban elért jövedelem alapján állapítják meg. A tgyás a számítási időszakban elért átlagkereset, jövedelem 70%-a."


[link]

2014. jan. 11. 12:50
 2/28 A kérdező kommentje:
csak mert az én esetemben a gyermek születésekor semmilyen munka és egyéb biztosítási jogviszony nincs, magyarán a nullából számítanák az összegét?
2014. jan. 11. 13:06
 3/28 anonim ***** válasza:

Az irányadó időszak az a jogosultság kezdőnapját megelőző naptári év január 1-től az ellátásra való jogosultságot megelőző napig tart.

Ha március 7-én szülsz, akkor 2013. január 1-2014. március 6-ig.

Ezen belül van számítási időszak.

HA tavaly volt 180 bérezett napod. akkor a tavalyi átlag alapján. HA nem volt 180 napod, akkor a számítási időszak a jogosultságtól visszafelé számított 180 nap.


Az ellátás alapja az az összeg, ami átlagként 1 napra kijön.

Az ellátás összege pedig ennek az alapnak a 70%-a.


Nem tudjuk, tavaly mennyit dolgoztál, ezért nem tudjuk, hogy mi alapján számolnak. Az, hogy a tgys alatt a jogviszony megszűnik, ezt nem befolyásolja.

2014. jan. 11. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/28 A kérdező kommentje:

akkor ez mi?

""Az ellátás összegét a gyermek születésekor fenálló munkaviszonyból származó jövedelemből állapítják meg. "


tehát hol van ebben a 180 nap?

szüléskor nekem semmim nem lesz épp! sem munkabér, sem biztosított jogviszonyom, semmi.

2014. jan. 11. 13:50
 5/28 anonim ***** válasza:

A fennálló jogviszony azt jelenti, hogy ha az irányadó időszak alatt munkahelyet váltottál, akkor nem számolhatnak az előző helyen elért béreddel.


Pl tavaly január 1-től szeptember 7-ig dolgoztál valahol, szept 8-tól máshol. Szülsz idén júliusban.

Alapesetben a tavalyi éved lenne a számítási időszak, viszont csak a fennálló jogviszony vehető figyelembe. Mivel abból tavaly nem volt 180 napod, a jogosultságtól visszafelé vesznek figyelembe 180 napot.


Írd le, mióta dolgozl, mikor szülsz és mikor szűnik meg a munkaviszonyod, hogy segíteni tudjak.

2014. jan. 11. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/28 A kérdező kommentje:

2013 Júl-Aug egyik munkahely (1 hónap)

2013 Aug-Nov másik m.hely (2 hónap)

2014 Jan végétől-Ápr végéig harmadik munkahely (3 hónap)



2014 Maj közepén szülök. a tgyást még áprilisban igényelném. mert a szülés napján nem leszek biztosított,

munkanélkülire, és semmire nem vagyok jogosult és ez zavar, hogy elvileg már olyat is hallottam, hogy a tgyás feltétele, hogy biztosított viszony alatt kell szülni, de ha ez nem lenne érvényben akkor is a szülés idején levő jövedelmet nézik.. már teljesen belekavarodtam :(



de megvan a 180 nap és két éven belül meg a 365 nap a jogosultsághoz.

2014. jan. 11. 14:00
 7/28 anonim ***** válasza:

Ilyen esetben nem számít a 180 nap, csak és kizárólag az utolsó munkahelyeden elért jövedelemből számolnak (akár 1 hónapnál rövidebb időszak esetén is).


Ha a jogviszony megszűnését követő 42 napon belül szülsz, akkor jogosult vagy tgys-re. Ezt igényelheted a várható időpont előtt 28 nappal, de mivel az igazoláson a munkáltató feltünteti a határozott időtartamot, nem folyósítják a szülés napjáig (megkapod majd visszamenőleg a kért időponttól, de ez szabály, mert mi van, ha igényled, mv megszűnik, és kifutsz a 42 napból).


Mivel a tgys alatt szűnik meg a jogviszonyod, gyed-re is jogosult leszel.


Az ellátásod alapja a tényleges béred lesz. Összege pedagi az 1 napra eső béred 70%-a.

Álláskeresési is belekeverhető, de inkább hagyjuk .)

2014. jan. 11. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/28 A kérdező kommentje:

"csak és kizárólag az utolsó munkahelyeden elért jövedelemből számolnak "


akkor mikor számolnak a 180 nappal?

2014. jan. 11. 14:13
 9/28 A kérdező kommentje:

korábban ezt írtad:

"HA tavaly volt 180 bérezett napod. akkor a tavalyi átlag alapján. "


viszont én azt olvastam, hogy a szüléstől vissza előző év jan 1-től nézik ezt a 180 napot, nem csak tavaly

2014. jan. 11. 14:15
 10/28 anonim ***** válasza:

nem mindegy? Neked nem.


Alapesetben tavalyi év, ha tavaly megvolt 180 napod.

Ha nem volt meg, akkor az igénylés előtti 180 nap.


De ezt felülírja a július óta élő szabály, hogy csak fennálló jogviszonyból lehet ellátást számolni.

2014. jan. 11. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!