Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Méltányossági tgyás feltételei...

Méltányossági tgyás feltételei, összege, meddig jár?

Figyelt kérdés

hallottam valami 50.000 körüli havi összeg elvileg.

nem találom googlen


2014. febr. 12. 21:19
 1/9 anonim ***** válasza:
Tgyás csak munkaviszony esetén jár, méltányosságiról sose hallottam még.
2014. febr. 12. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Méltányosság


Abban az esetben, ha a biztosítottnak minősülő anyuka nem rendelkezik a terhességi-gyermekágyi

segély folyósításához szükséges biztosítási idővel, a társadalmi szolidaritás elve alapján az

egészségbiztosítónak lehetősége van arra, hogy meghatározott keretek között méltányosságot

gyakorolva, az általános szabályoktól eltérően megállapítsa a terhességi-gyermekágyi segélyre való

jogosultságot annak is, aki arra a méltányossági jogcím nélkül nem lenne jogosult. Az

egészségbiztosító méltányossági jogköre arra az esetre vonatkozik, ha a biztosítottnak minősülő szülő

az ellátásra való jogosultsághoz szükséges biztosítási idővel nem rendelkezik.

A méltányosságból megállapítható terhességi-gyermekágyi segély folyósításának idejét és összegét az

egészségbiztosító az általános szabályoktól eltérőn is meghatározhatja, de a méltányosságból

megállapított ellátás napi összege nem lehet magasabb a jogosultság kezdő napján érvényes

minimálbér kétszerese harmincad részénél. Ha azonban a biztosított pénzbeli egészségbiztosítási

járulék alapját képező jövedelme, illetve a munkanélküli ellátás alapját képező jövedelme a minimálbér

kétszeresét nem éri el, a tényleges jövedelmet kell figyelembe venni.


A pénzbeli ellátás méltányosságon alapuló engedélyezése során figyelembe kell venni a kérelmező

egyéb körülményeit is, pl. azt, hogy az anyagi, jövedelmi viszonyai indokolttá teszik-e az általános

szabályoktól eltérő méltányosság gyakorlását.


A méltányossági kérelem


A pénzbeli ellátások méltányosságon alapuló engedélyezése iránti kérelmet a szülő foglalkoztatója

szerint illetékes regionális egészségbiztosítási pénztárhoz kell benyújtani akkor is, ha a munkahelyén

van kifizetőhely. Az elektronikus kapcsolattartást a méltányossági kérelem vonatkozásában a

jogszabály kizárja.



A kérelemnek tartalmaznia kell:

 a közös háztartásban lakók számát,

 nyilatkozatot a kérelmező és a vele együtt élők nettó jövedelmi helyzetéről.


A méltányosságból engedélyezett pénzellátás összegéről és folyósításáról a regionális

egészségbiztosítási pénztár értesíti a kérelmezőt. A méltányossági ellátást kizárólag a regionális

egészségbiztosítási pénztár folyósíthatja, még akkor is, ha az igénylő munkahelye kifizetőhely.

A méltányosságból megállapított ellátás újabb jogokat és kötelezettségeket nem keletkeztet, ezért ha pl.

a biztosított részére a terhességi-gyermekágyi segély folyósítását engedélyezték, ez nem jelenti azt,

hogy ez alapján gyermekgondozási díjat is kap.


A regionális egészségbiztosítási pénztár méltányossági jogkörében hozott határozata ellen nincs helye

fellebbezésnek. A határozat bírósági felülvizsgálatát pedig kizárólag semmisségére hivatkozva [a

közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény 121.

§] lehet kérni.

[link]

2014. febr. 12. 23:40
 3/9 A kérdező kommentje:

szóval mennyi lehet az összege?

min.bér 2xesének 30-ada x 30Ű?


kétlem hogy havi 150 ezer...

2014. febr. 12. 23:41
 4/9 anonim ***** válasza:

2012 júliusába eltöröltek méltányosságikat, szerintem ezt is. hívd fel az oepet.

mikor volt akkor is csak az kapta akinek napok hiányoztak, neked mennyi kellett volna vagy miért gondolod, hogy járna?

2014. febr. 13. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

én most dolgozom, meg lenne az egy évem ezzel, csak azon gondolkodom, hogy lehet nem éri meg dolgoznom...

mert pl ha kapnám a méltányosságit 168 napig, ami tegyük fel 50.ezer - ehhez ha azt nézzük ha valaki min.béren dolgozik, az is kb 50 ezret kap...szóval...


egyedül a gyed miatt érné meg most dolgoznom, amit kapnék egy évig a tgyás után, szintén kb havi 50-et, ami 25-el lenne csak több, mintha gyes-t kapnék, mindkettő mellett mennem kellene dolgozni, mert nem élnék meg egyikből sem.


a lényeg, hogy ennyi erővel feketén is dolgozhatnék


szóval csak elmélkedem, számolgatok

2014. febr. 13. 11:11
 6/9 anonim ***** válasza:
Van méltányossági tgyás és gyed is. Az a lényeg, hogy az igényelheti, aki az igényléskor rendelkezik bejelentett munkahellyel és nincs meg a 365 biztosított napja, hanem pl. csak 350 van. Nézik, mennyi a család havi jövedelme és az alapján döntik el, adnak vagy nem. Nem biztos, hogy megítélik 168 napra, lehet csak 90 napra adják, vagy meg sem adják. Munkahellyel mindenképp kell rendelkezni az igényléskor, azt nem lehet, hogy nem dolgozol és úgy igényled meg.
2014. febr. 13. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Egyébként írják, hogy ha a jövedelmed nem éri el a minimálbér kétszeresét, akkor a tényleges jövedelmed az alap, vagyis a keresetedet vennék alapul!
2014. febr. 13. 13:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
akkorhát ha dolgoznom kell, amikor igénybe veszem, azzal nekem meg is lesz az egy év bizt időm, ha meg min.béren vagyok, jóformán akörül kapok, mintha méltányosságit kapnék, csak az én esetemben azt, hogy egyedül vagyok, meg a rezsi is majdnem annyi mint a mostani bérem, azt már nem veszik figyelembe, csak a méltányosságinál. jól tudom?
2014. febr. 13. 17:25
 9/9 A kérdező kommentje:
szóval tgyás igénylésekor csak jövedelmi és biztosított helyzetet néznek, családi körülményeket nem?
2014. febr. 13. 17:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!