Kisfiammal 2014 december 15-ig vagyok GYES-en. Ha a GYES lejárta után vállalnánk második babát, akkor mikortól érdemes, ahhoz, hogy újra a bérem alapján kapjak TGYást, GYED-et?

Figyelt kérdés
Sajnos a munkahelyem nem túl "családbarát" és a gyerekfelügyeletet is nehezen tudnánk megoldani, ezért gondolkozunk a párommal azon, hogy jövőre jó lenne újabb babát vállalni. Január végén járna le a kötelező szabim, utána kellene visszamennem dolgozni. Utánaolvastam a témának, de sajnos nemigen tudtam eligazodni. 180 bérezett nap kell, vagyis kb. fél év (ez gondolom a szabikkal együtt). Ha ezalatt esek teherbe? Hisz az 9 hónap? Vagy még a GYES utolsó hónapjaiban, és nem mennék vissza dolgozni, hanem kivenném a szabit, utána meg táppénzre mennék? Akkor mit vennének alapul a TGYÁS és GYED számításakor? Fontos lenne, hogy ne kelljen visszamenjek dolgozni (esetleg csak papíron), mert a jelenleg engem helyettesítő kollégát sem szeretném "megzavarni", főleg ha röviddel az újra munkába állásom után megint szükség lenne a helyettesítésemre. Válaszaitokat köszönöm előre is!
2014. ápr. 4. 09:59
 1/5 A kérdező kommentje:
Kiegészítés, mielőtt jönne a szőrszálhasogatás (javítani akartam a kiírást, de nem tudtam): Nem csak a fent felsorolt 2 okból szeretnénk babát, remélem magától érthető, hanem azért is mert úgy gondoljuk, hogy a kisfiam személyiségéből fakadóan most érett meg egy kistesó fogadására. No és a mi kapcsolatunk is most áll készen a második babára.
2014. ápr. 4. 10:06
 2/5 anonim ***** válasza:
Szia! Mi is hasonló megfontolás alapján várjuk most a kicsit :) Nálunk 2 év 8 hónap lesz a kettő között. Én kikértem egy tb tanácsadó véleményét és ő számszerűen leírta mikor milyen juttatások (összegek) alapján számolnák a második babára az alapokat. Így én most jobban járok mint az elsővel (pedig nem volt fizuemelés sem), csak aki ismeri a tv-i lehetőségeket tud játszani a számokkal :) Én ugye mindenképp meg akartam várni a 3 hónapot a bejelentéssel, így ez mindenképp kiinduló alap volt. Utána kiszámolta a tanácsadó mikortól meddig vegyek ki szabit és jöjjek tp-re a második születéséig, így az osztószámok miatt úgy tűnik mintha több bér után kapnék ellátást. Viszont járhatnék rosszabbul is pl hogy még a szerződés szerinti bért sem érné el az alap (és ez is törvényes lenne, mert meg van mikor mit mennyivel kell osztani a számolásnál). Ezen én is megdöbbentem nagyon. Én 2015. januárig vagyok gyesen a nagyobbal.
2014. ápr. 4. 10:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Szia! Köszi a gyors választ! Én is fontolgatom, hogy szakember segítségét kérem a kiszámításban, csak még nem tudom, hogy kihez fordulhatok. A hr-esünkhöz nem akarok, mert hiába nagy cégnél dolgozok, mindenki ismer mindenkit és nem szeretném, hogy időnap előtt a főnököm fülébe jusson a tervünk :).
2014. ápr. 4. 10:59
 4/5 anonim ***** válasza:

A táppénz nem számít bérezett napnak, tehát, ha kiveszed a szabikat és utána táppénzre mész, ha táppénzre vesznek, akkor a szerződés szerinti béred lesz az alap. Viszont a táppénz alapja az lesz, ami anno a gyed alapja volt, akkor is, ha közben kaptál béremelést.

A 180 bérezett napba a szabi beleszámít, a táppénz nem, tehát a szabi lejárta után dolgozni kellene, míg a 180 nap megvan, akkor tudnak napi bruttó átlagbért számolni a következő tgyáshoz és gyedhez.

2014. ápr. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
Előző válaszolónak. Ez csak nagy általánosságban van így, mindenki egyéni eset. Mint írtam nekem januárban volt 2 éves a nagy, a babát szeptemberre várjuk. Májustól leszek szabin 2 hétig utána 9-es kóddal táppénzen. A szerződés szerinti bérem 146 ezer, de mivel szülés előtt kaptam plusz pénzt is a fizuhoz, nekem anno az alap olyan átlag 186 körül jött ki vagyis napi 4257,7 Ft/nap volt a bruttó ellátás alapom (tgyáshoz, gyedhez) most ez 4450 Ft/nap lesz, pont amiatt, hogy egy napot sem megyek vissza dolgozni csak kiveszek a szabiból és eljövök táppénzre. De ha lett volna béremelés az még dobott volna rajta, mivel nem mindegy az osztószám, illetve vannak kedvezményszabályok, ezeket is ki lehet használni.
2014. ápr. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!