Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Létezik, hogy tgyás-ra jogosul...

Létezik, hogy tgyás-ra jogosult legyek, gyed-re viszont nem?

Figyelt kérdés
A történet még 2012-ben kezdődött. 2012.08.31én lejárt a szerződésem,amit nem hosszabbítottak meg,így munkanélkülire mentem. Októberben született gyermekem,így mivel volt álláskeresési támogatásom jogosult voltam tgyás-ra és gyedre is. Mivel második babát is terveztünk rákérdeztem a tb-nél,hogy jogosult leszek e a második gyerekkel is ezekre. Akkor azt mondták igen. Idén júliusban megszületett a második babánk. Vissza kellett jelentkeznem munkanélkülire pár napra,hogy jogosult legyek a tgyásra és ekkor jött a feketeleves,mert mikor voltam a tb-nél igényelni,akkor azt mondták erre jogosult leszek,de gyed-re nem! Nem igazán világos miért. Szerintetek van ilyen? Ha igen,akkor azt nem értem,hogy előzőleg miért mondták azt hogy megkaphatok mindent ugyanúgy,mint az első gyermeknél.
2014. szept. 6. 11:19
 1/9 anonim ***** válasza:
57%
Lehet valtozott a torveny azota, hogy az ingyeneloket kiszurjek. Ha egy gyerekhez is segelybol eltek, minek vallaltok be kettot, bocs de nekem ez igy nagyon erosnak hat koran reggel hogy: munkanelkuli->gyerek/gyes->munkanelkuli->gyerek-gyes, es ez tobb even keresztul.
2014. szept. 6. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
82%
Nem, a másodiknál mar nem, hiszen nem volt elo munkaviszonyod. Az elsőnél se lettél volna jogosult a GYEDre, csak azert járt, mert tgyasra a munkanélkülitől mentél: ez a passziv gyed. Mondjuk azt nem ertem, hogy tgyast hogy kaphatsz a másodikra, az se járna, csak a GYES.
2014. szept. 6. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Az első válaszolónak! Nem a segélyből élünk. Gondolhatod mennyire örültem,mikor nem hosszabbították meg a szerződésem. Előtte évekig dolgoztam nem tartozom ingyenélők közé!!!

A második válaszolnak: Nem munkaviszonyt néznek,hanem biztosítási jogviszonyt, az meg van,így jogosult vagyok tgyásra. Az elsőnél is azt nézték,hogy megvolt a 365nap biztosítási jogviszony és a szülés napján is,így nem passzív gyed járt(azt se tudta,hogy van ilyen kifejezés)

2014. szept. 6. 11:49
 4/9 anonim ***** válasza:

Tgyásra sem vagy jogosult, mert nincs élő munkaviszonyod. Vigyázz, nehogy visszafizettessék, mert jogosulatlanul veszed fel!

És a biztosítási jogviszony még nem jogosít gyedre. (Azért mert gyeden/gyesen vagy, attól még nem leszel jogosult újabb ellátásra!) Ahhoz munkaviszony kell.

2014. szept. 6. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

ne is figyelj elsőre

sokan ezt nézik, hogy segélyre szül az ember, de azt meg hogy ő meg a párja az idők végezetéig fizeti az adót, meg tb-t ami meg mások segélyére is költve lesz.

egyesek nem vágják a közvetett dolgokat.


de szóval:

a tgyás-t én sem értem hogy voltál rá jogosult, mert csak akkor kaphatod, ha a munkaviszony megszűnése után még 42 napon belül szülsz.

az egy dolog, hogy volt biztosítási jogviszonyod, ez alapján nem kaphattál volna szerintem se. de mindegy is.


a gyed egyik feltétele, hogy ez is abban az esetben jár, ha még a tgyás igénylése alatt szűnt meg a munkaviszonyod és nem korábban.


idézve:

"a terhességi‐gyermekágyi segélyben részesült anya, akinek a biztosítási jogviszonya a terhességi‐

gyermekágyi segély igénybevételének időtartama alatt szűnt meg feltéve, hogy a terhességi‐

gyermekágyi segélyre való jogosultsága a biztosítási jogviszony fennállása alatt keletkezett és a

szülést megelőzően két éven belül 365 napon át biztosított volt,"

[link]



Tgyás-ra meg csak így lettél volna jogosult:

"Ki jogosult terhességi‐gyermekágyi segélyre?

A terhességi‐gyermekágyi segély annak jár, aki a szülést megelőző  két éven belül 365 napon át

biztosított volt, és

 a biztosítás fennállása alatt, vagy

 a biztosítás megszűnését követő 42 napon belül szül, vagy

 a biztosítás megszűnését követően 42 napon túl baleseti táppénz folyósításának ideje alatt (vagy a

folyósítás megszűnését követő 28 napon belül) szül."

[link]

2014. szept. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
*ja, DE a TGYÁS RENDBEN VAN, MERT A MUNKANÉLKÜLI ID.SZAK IS BIZ-TT JOGVISZONY!
2014. szept. 6. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:

BOCSI HOGY ELŐBB ÖSSZEKAVARTAM,AZ ALÁBBIT VEDD VÁLASZOMNAK


jogosult voltál tgyásra eddig ok, rendben

gyedre csak akkor, ha tgyás alatt szűnt meg a bizt-tt jogviszonyod

szóval ha bejelentkeztél-meg ki a munkanélküliről és a köv. naptól kérted a TGYÁS-t akkor buktad a GYED-et

de ha még a m.nélküli alatti id.ponttól igényelted, akkor jár a GYED

2014. szept. 6. 13:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Tgyás igen jár, mert a munkanélküli idejét és amit az első gyerekkel volt tgyáson, azt beleszámítják, viszont passzív gyeden volt a Kérdező az első gyerekkel, bizony ilyen létezik, te azon voltál, mivel gyed alatt nem volt élő munkaviszonyod. Gyed valóban nem jár, mivel a passzív gyed időtartama nem biztosítási jogviszony, csak ingyenes eü. szolgáltatásra vagy jogosult.

Tehát, igen vagy ilyen, mivel passzív gyeden voltál. Így a következő gyerek születése előtt újból kell a 365 biztosított nap munkaviszonyból, ha nincs, akkor a tgyás után csak gyes fog járni.

Az OEP-nél jól tájékoztattak, ők ezt jobban tudják, mint a munkaügyisek.

2014. szept. 6. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. Főleg az utolsó kommentelőjét,mert így már értem miért is majd csak a gyes jár. Bár mikor még tervezgettünk,akkor is az oep-nél érdeklődtem a mikéntekről. Ezek szerint akkor nem túl hozzáértő ügyintézőt sikerült kifogni. A lényeg,hogy két gyermek boldog anyukája vagyok függetlenül attól mennyi juttatás jár :)
2014. szept. 6. 15:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!