Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Anya munkanélküli, apa foglalk...

Anya munkanélküli, apa foglalkoztatott. Milyen ellátásokat érdemes igénybe venniük?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Az anya munkanélküli, foglalkoztatást helyettesítő támogatást kap. Az apának van munkája. Azt szeretném kérdezni, hogy a gyermek megszületése után milyen ellátásokra lesznek jogosultak, illetve melyiket kinek érdemes igénybe venni.

Pl.:

1. ha TGYÁS nem jár az anyának, akkor 180 napig csak a GYES jár vagy semmi sem jár?

2. Igényelheti e az apa a GYEST, GYED-et?

3. Ha az apa igényli ezeket, akkor az anyának maga után fizetni kell e, hogy biztosított legyen? (Gondolom nem engedi meg az állam, hogy az anya otthon van, de az apa veszi fel a GYED/GYES-t.)

4. Ha az apa visszamegy dolgozni a gyerek 1 éves kora után GYED extrával, akkor már az anyának kell igényelni a GYEST? Vagy nem lehet ezeket megosztani a szülők között?

Válaszaitokat előre is köszönöm!



2014. nov. 17. 08:37
 1/9 anonim ***** válasza:
70%

GYES alanyi jogon jár, tehát igen azt mindenképp kapni fog anyukád

apa a gyermek 1 éves kora után igényelheti a GYES-t GYED-et

igen ha apa igényli, akkor maga után kell anyukádnak fizetnie

nem lehet megosztani


ha valamit rosszul írtam, akkor majd valaki kijavít, de én így tudom :)

2014. nov. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%
Tgyás nem jár anyukádnak, csak azok kaphatják akiknek a szülés előtt min. 365 nap bejelentett jogviszonyuk volt. Gyes viszont alanyi jogon jár neki. Apukád a gyerek 1 éves korától igényelheti a gyedet (nem kell otthon maradnia, dolgozhat ugyanúgy mint addig) és igen amkor anyukádnak fizetnie kell maga után a tb-t. Egyszerre nem lehet igényelni gyedet és gyest, csakis egymás után. Gyed extrát csak akkor lehet igényelni ha min. 2 (különböző szülésekből) 2 éven aluli gyerek van a családban. Amint az idősebbik gyerek(ek) betöltik a 2. életévüket onnantól csak sima gyed jár a kisebbik gyerek(ek) 2 éves koráig.
2014. nov. 17. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
73%
Anyukanak nem jár tgyas ilyen esetben. Apuka tgyasra csak akkor.mehetne, ha anyuka meghal. Apuka elmehet gyedre a tgyas lejarta után, akkor is, ha anyuka nem tudja igénybe venni, tehát a szülés utáni 169. naptól mehet apuka legkorábban gyedre, de a gyerek egy éves koráig nem ddolgozhat mellette. Anyuka szülés után mehet egyszerre gyersre, ez alanyi jogon jár. Ha viszont anyuka nincs se gyesen, se gyeden, se tgyáson, akkor fizetnie kell maga után a tb-t. Az állam engedi, hogy anya otthon legyen és apa felvegye a gyedet és dolgozzon a gyerek egy éves kora után.
2014. nov. 17. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Szóval megszületik a gyerek, anya elmegy GYES-re 169 napig, ezután apa megy GYED-re a gyerek 1 éves koráig, majd 1 éves kora után apa visszamehet dolgozni (de ekkor a GYED extra miatt kapja még egy évig a GYED-et is meg a fizetését is, nem?)És a harmadik évben anya kapja a GYES-t.

Ebben az esetben, akkor 6800 Ft-ot kell fizetnie havonta anyának (kivéve ha GYES-en van)? Csak a tb-t kell fizetnie maga után?

2014. nov. 17. 10:51
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Igen, úgy van, ahogy írod. De, ha apa elmegy gyedre a 169. naptól, akkor anyának le kell a gyest mondania. Az apa a fizetésének a 70%-át fogja csak kapni, az anya meg semmit, max. a családi, ha az anya nevére lesz igényelve. Mivel apa nem dolgozhat a gyerek 1 éves koráig, jó fél évig kevesebb pénzből élnének, mint ha anya maradna gyesen, apa meg dolgozna tovább.

Kivéve, ha anya elmegy dolgozni, míg apa otthon vagy gyeden a gyerek 1 éves koráig.

Én úgy csinálnám, hogy a gyerek 1 éves koráig anya van gyesen, majd 1 éves korától menne apa gyedre és akkor már dolgozhat is.

Mivel: Te variációd:

Anya gyesen 168 napig, 25.650 Ft. Ez mellett családi pótlék 12 ezer, apa teljes fizetése. 169 naptól gyes megszűnne, apa csak a bruttó bérének a 70%-át kapná és a családi, ha anya nem megy el dolgozni. Vagyis a gyerek 5 és fél hónapos korától 1 éves koráig nem lenne gyes és apa fizetésének a jó 30%-a iányozna. Megéri? Tehát ebben az esetben anyának dolgoznia kellene, mert jövedelemkiesés lesz fél évig.

Ha anya nem lesz gyesen és nem fog dolgozni sem, akkor plusz havi 6800 Ft TB-t is kell fizetni a kevesebb bevételből.

2014. nov. 17. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Igen, már én is kiszámoltam! Köszönöm a választ!
2014. nov. 17. 14:53
 7/9 anonim ***** válasza:
Annyival egészíteném ki, hogy nem fog járni apukádnak a gyed extra ha visszamegy dolgozni a gyerek 1 éves korában, hanem csak sima gyed.
2014. nov. 18. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Mert a gyed extra mit takar összegben?

Úgy tudtam a gyed extra egy fogalom, mely magába foglal több kedvezményt a kisgyerekes családoknak.

Itt ebben az esetben azt, hogy a gyerek 1 éves kora után az ha apa van gyeden, akkor dolgozhat a gyed mellett. Ő azt a részét használja ki a gyed extrában, mikor gyed mellett lehet dolgozni, hiszen tavaly még nem lehetett.

2014. nov. 18. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
Igen, szerintem is ezt jelenti. Majd úgyis megkérdezem a MÁK-tól stb., csak előtte tájékozódtam. :-) Köszi mindenkinek a válaszokat!
2014. nov. 18. 10:37

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!