Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Gyedről táppénz! Mi a menete?

Gyedről táppénz! Mi a menete?

Figyelt kérdés
2015novemberig gyeden vagyok,jönn a pici megtehetem azt,hogy kiveszem a szabikat és táppénz??? Mi a menete? Voltam a cégnél és aazt mondták,hogy elutasíthatják a kérelmem a szabi kivétele miatt! Hogy adhatják ki a szabit ha szólok,hogy terhes vagyok?? Segítségetek kérem mert annyira magad nekem,pedig nem vagyok hülye az ilyen dolgokhoz de ez meg fog!!!tényleg elutasítja a cég a szabi utáni kérelmem??? Félek,hogy kirúgnak!!! Ha megvárom a 12.hetet az nem baj táppénz szempontjából???nem merek addig neki indulni!!!
2015. febr. 8. 22:01
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:
GYedről /gyesről nem mehetsz táppénzre, előtte vissza kell menned dolgozni. Ha kiveszed a szabijaidat, az jó mert munkaviszonynak számít és majd arról mész táppénzre. Azt nem tudom, hogy megtehetik e, hogy nem adják ki a szabit, szerintem ki kell adniuk.
2015. febr. 8. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:
Nem rúghatnak ki
2015. febr. 8. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:

Mehetsz gyedről táppénzre, én vagyok az élő példa.

Én 2014. december 2-től vagyok táppénzen a második babámmal, az elsővel december 1-ig voltam gyeden. A körzetes nőgyógyász ír ki táppénzre, aki nem biztos, hogy a választott orvosod. Kéthetente kell menni majd a táppénzes papírért, amit jobb, ha egyből viszel is az OEP-hez. Mert ha a munkáltató fele adod be, akkor sok idő lesz, mire kéthetente bérszámfejtenek neked és csak várhatod a pénzt. Emellett az OEP fog kérni foglalkoztatóit is. Mire viszed az első papírt, legyen a kezedben.

Ha visszamész addig, hogy kivedd a szabid, nem vagy előrébb, ugyanis akkor változhat a táppénz összege, ha van 180 ledolgozott napod a következő táppénzig. Kevesebb összeget nem kaphatsz, ha GYED után egyből táppénzre mész, mert van erre egy rendelet.

Körbejártam mindet, biztos, hogy így van, mert december 2-től vagyok táppénzen és folyósítják folyamatosan. A férjem gyesen a 2 éves picivel, így azt az összeget is kapjuk és mellett persze dolgozik.

2015. febr. 8. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 anonim ***** válasza:
57%
január óta van ez, új dolog. Gyedről tuti nem mehet táppénzre "papíron" vissza kell menni dolgozni. HA kiadják a szabit, az munkaviszony.
2015. febr. 8. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/21 anonim ***** válasza:
100%

3-as ha vettél ki pár nap szabit miért férjed kéri a gyest? Ugyanúgy kaphattad volna te is és akkor mikor megszületik a pici nem kell visszavenned a neved.

Kérdező a te esetedben a következő a menetrend:

Ha gondolod várd meg a 12. hetet (én így tettem). Utána írj egy kérelmet a munkáltatónak, hogy x hónap y napjától kéred a fizu nélküli szabid megszüntetését és a felgyűlt szabik kiadását (ezt hivatalosan min. 30 nappal előbb kell benyújtani). A munkáltatónak ezt kötelessége elfogadni (nincs olyan hogy nem adja ki törvény kötelezi rá). Ha nem kapsz választ a kérelmed a a fizu nélküli szabid 30 nap múlva megszűnik (akár tetszik a munkáltatónak akár nem), ha nem kapsz választ érdemes aznap bemenni a munkahelyedre és legalább 1 napot ott tölteni (mondva, hogy jöttél felvenni a munkát), szabiból is elég egy napot kivenni és utána el lehet jönni tpre. Ennek menete nőgyógyásztól ajánlás a veszélyeztetett terhességre majd a háziorvos kiír. Az első tp papír 1 hétre szól, ezt mindenképpen a munkáltatónak kell vinned, mert neki kell továbbítania az oep felé az igazolásokkal, de a következőket (ha nem kifizetőhely a munkáltatód már adhatod le egyenesen az oepbe). Ha szerencséd van és kifizetőhely a munkáltató a fizu fizetéskor az addig leadott tp ki kell fizetnie neked.

A tp alapja vagy a szerződés szerinti béred, vagy a gyed alapod vagy a tényleges jövedelmed (szabi bére) vagy max a mininálbér 2xese lesz. Ez függ attól mennyi a béred, mennyi szabit veszel ki, mennyi volt az előző gyeded alapja (mert ugye van aki pótlékokat is kapott az előző ellátás előtt, de ugye ha most "visszamész" a szabi időre az nem jár). DE a lényeg elvileg nem lehet kevesebb az alapod mint előtte, ez a következő gyedre is vonatkozik (mert van kedvezményszabály) viszont csednél nincs kedvezményszabály, tehát ott is vagy a szerz. szerinti béred, vagy a tényleges jövedelmed (attól függően hogy mennyi szabit veszel ki) vagy max a minimálbér 2xese lehet az alapod (függetlenül attól hogy esetleg ettől több a fizud alapban).

Kirúgni nem rúghatnak ki, de biztonság kedvéért ezt is jó írásban bejelenteni, hogy legyen nyoma a dolognak, nem tudom milyenek a főnökeid. Én a fizu nélküli szabi kérelemmel együtt jelentettem be, ill. szerencsére normális a főnök így már előtte mondtam neki, hogy terhes vagyok és majd veszek ki pár nap szabid, de dolgozni nem mennék, hanem majd tp-re (én előre tudtam hogy indokolt) és utána számolgattuk, hogy ha kivenném az összes szabit majd visszamennék, és utána ugye azért nem a szülés napjáig dolgoznék, akkor max 2-3 hónapod tudnék effektív dolgozni, annak meg nincs értelme (mivel vettek fel a helyemre mást és akkor addig azzal ugye mi lenne). Szóval mi meg tudtuk beszélni nem is volt belőle gond.

A lényeg ha megszakítod a fizu nélküli szabidat, bejelented, hogy terhes vagy nem rúghat ki és novemberig kapod a gyed + tp-t majd a gyes+ tp/csed,gyed.

2015. febr. 9. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/21 anonim ***** válasza:
Kicsit hosszúra sikerült, de ha pontos adatokat írsz, rövidebben is megy. Mert így most elég sok szálon el lehet indulni.
2015. febr. 9. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 anonim ***** válasza:

3-as vagyok.

Nem mentem vissza dolgozni. Egyik napról a másikra írtak ki táppénzre. A férjem van gyesen és ő dolgozik, nem én. Én itthon vagyok és várom a második picit. Egy percre sem mentem vissza a munkahelyemre. Már tudták, hogy babát várok.

2015. febr. 9. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/21 anonim ***** válasza:
Értem. Azt hittem te is megszakítottad a fizu nélküli szabidat. Akkor így oké. Ilyenkor még meg nem születik a pici apának kell igényelnie a gyest, utána meg majd visszakéred magadra.
2015. febr. 9. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 anonim ***** válasza:
Igen. Májusra várjuk a tesót. Addig lesz a férjem gyesen. Onnantól én leszek TGYÁS-on és GYES-en.
2015. febr. 9. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/21 A kérdező kommentje:
kedves 5ös nagyon szépen köszönöm a választ! Voltam bent acégnél a múltkorában,volt egy kis dolgom ott és akkor kérdeztem rá erre,azt mondták a hr-en,hogy ilyenről még nem hallottak,irjak a hr vezetp asszonynak egy levelet és irjak le benne mindent!!Végülis az a lényeg,ha kérem a szabijaim akkor ő mindenképp köteles kiadni nekem??Igen ezt a 30 nappal előtti kérelem benyújtást említették és ekkor mondták,hogy elutasíthat valamire hivatkozva!!Ha meg tennéd és lenne időd,hogy mit is írhatnék a levélben a hr vezető felé, privátban megírnád??
2015. febr. 9. 11:45
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!