Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ilyen feltételekkel kaphatok...

Ilyen feltételekkel kaphatok CSED-et?

Figyelt kérdés
2012 márciusában született a kisfiam, vele Tgyáson voltam, aztán 2 éves koráig Gyeden, most pedig Gyesen. Közben sikerült a kistesó, májusra várjuk. A Gyes márciusban lejárt, azóta (az orvos és a munkáltatóm javaslatára) táppénzen vagyok, és a szülésig leszek is. Most akkor járni fog a Csed (régi nevén ugye Tgyás), és mi lesz az alapja? Ha nem, akkor mit igényelhetek? Valaki tud segíteni?
2015. ápr. 13. 11:38
 1/8 anonim ***** válasza:
67%
Persze, járni fog a csed. A fizetésed lesz az alapja. Ellátásból nem számolnak (tehát tgyás, gyed, gyes és táppénz nem lesz az alapja), így a fizetésed lesz a számolás alapja, mivel nem szűnt meg a munkahelyed, biztosított vagy, így igényelheted a csedet.
2015. ápr. 13. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
22%
Én is pont így voltam az előző gyereknél, hogy nem mentem vissza dolgozni és nem a fizetésem volt az alapja. Ez már változott. A gyedemmel egy összeget kaptam tgyásnak is. Ha nem mentél vissza dolgozni akkor nem az lesz az alapja. De én ezt csak tapasztaltam, nem tudom a pontos számítás menetét, de biztosan nem a korábbi fizetés. Az szép is volt régen.... Akkor én is jól jártam volna, de éppen valamikor 2012 augusztusában változtatták azt hiszem, ezt szépen csendben...
2015. ápr. 13. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
49%

Igen járni fog csed, a szüléskor érvényben lévő szerződés szerinti béred lesz az alap.

Annyi, hogy mivel nem átlagbért számolnak, így ha az kaptál prémiumot, pótlékokat, túlórád is volt, most ezek nem lesznek beleszámítva, mivel nem mentél vissza legalább 120 napot dolgozni. Ennyivel lehet kevesebb a tgyásod és a gyeded, ha közben fizuemelést sem kaptál.

Valószínűleg a 2. válaszolónál is ez lehetett anno, azért kapott kevesebbet. Illetve, mindig az aktuális bérből számolnak, előző munkahely keresetét nem veszik figyelembe.

Neked szerződés szerinti bér lesz az alap, csednél és gyednél is.

2015. ápr. 13. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
48%
Második: de a fizud volt az alap, csak a tgyásod ez esetben maximalizált volt! Mert második gyerekkel van maximuma a tgyásnak is, ha nem mentél vissza dolgozni, de ettől még nem másból számolnak.
2015. ápr. 13. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
49%

2-nél még az lehetett, hogy a szerződés szerinti bére magasabb volt, mint a minimálbér kétszerese, így ebben az esetben a tgyás alapja nem a szerződés szerinti bér lesz az alap, hanem a minimálbér kétszerese, ha nincs 180 bérezett nap (még a régi rendszer szerint).

Ez rád is igaz Kérdező, ha a szerződés szerinti béred több, mint most a minimálbér kétszerese, akkor a minimálbér kétszeresének a 70%-a lesz a csed alapja.

2015. ápr. 13. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen Mindenkinek! (Akkor nagyjából azzal számolhatok, amivel az első gyerkőcnél. Béremelés nem volt, meg a minimálbér kétszeresének elérése sem fenyeget.)
2015. ápr. 13. 13:27
 7/8 anonim ***** válasza:
0%
Lehet, hogy ez volt a gond nálam, hát igen, kicsit jól kerestem szülés előtt. De írtam, hogy nem tudom, hogy mi az alapja, csak annyit, hogy nem kaptam annyit mint előtte. Barátnőmnek viszont aki nálam korábban szült akkor még a kereste teljesben volt az alap. Ő két 2010-ben ugyanannyit kapott a második után, mint az első után, erre írtam, hogy nekem nem annyi volt. Én is arra számítottam, sőt még a munkahelyemen is azt mondták, aztán kiderült, hogy volt egy új törvény éppen a szülésem előtt, és vissza kellett volna mennem dolgozni, hogy rendesen járjon a tgyás, de akkor már késő volt. Így lehet igazatok van, és ez volt a gond, hogy maximalizált volt, mert nem volt 120 napom.
2015. ápr. 13. 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
47%
Nekem a nagyobbik gyerek utolsó gyedes hónapjában született meg a kistestvére. Én sem mentem vissza dolgozni, a picire is jár a tgyás (csed), és a gyed is, a szerződéses béremből számolták. Azaz, valóban, ha voltak plusz juttatások, prémiumok stb, az most nincs, tehát az alap szerződéses béred lesz az alapja.
2015. ápr. 13. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!