Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mennyi CSED-re számíthatok a...

Mennyi CSED-re számíthatok a 2. babával, ha nem mentem visszadolgozni a két gyerkőc között?

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Munkaviszonyom 2003 óta folyamatos, az első babám 2014. 06.14-én született, azóta is itthon vagyok jelenleg GYED-en. GYED-ből a max. -ot kapom. A második babával 2016. 06.23-ára vagyok kiírva.


Milyen összegű CSED-re számíthatok a 2. babánál?


Annyira, mint az elsővel vagy mivel nem mentem vissza dolgozni a két gyerek között, így csak minimálbér kétszeresének harmincad részére?


Volt változás 2015. 07. 01-étől, ami kedvezőbb lehetne, csak nem tudom ilyen esetben is igaz-e?


A törvény szövege: Ebtv.42. § (4a) szerint "Ha a gyermek gyermekgondozási díj vagy gyermekgondozási segély igénybevétele alatt, vagy annak megszűnését követő egy éven belül születik, és az újabb gyermek születését megelőzően utolsóként született gyermek jogán megállapított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja magasabb összegű, mint a (2) – (4) bekezdés alapján számított csecsemőgondozási díj naptári napi alapja, akkor a magasabb naptári napi alap alapján kell az ellátást megállapítani. "


Köszönöm a válaszokat!


2016. jan. 13. 11:24
 1/8 anonim ***** válasza:

Kiszámolják az előző ellátásod alapjából, és a jelenlegi szerződés szerinti béredből, és amelyik a kedvezőbb, azt fogod kapni.

Ez a kedvezményszabály.

2016. jan. 13. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Ez a téma nekünk is pont úgy aktuális, ahogy kérdezőnek. Ezt a jelenlegi szerződés szerint bért hogyan kell érteni (remélem szó szerint úgy, ahogy írtad)?

A második baba megszületésének napján érvényes bért veszik alapul, vagy ezt is visszamenőleg az előző hónapokra/évekre átlagolják?


Azért nem mindegy, mert a feleségemnek 2016 január elsejével igen komolyan megugrik a besorolás szerinti bére, illetve megugrana, ha dolgozna és nem lenne otthon jelenleg is GYED-en. Tehát márciusban megszületik a kistesó, a nagy pedig májusban tölti a 2 évet és addig jár utána a GYED. Ha tényleg a 2016-os bér alapján számolnak, az nekünk soktízezer pluszt jelentene havonta a kicsire.

2016. jan. 13. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Az épp aktuális szerződés szerinti bért.

Pont ezért, mert ha valakinek papír szerint növekedett a bére, de nem dolgozik 3 éve (mert nagyobb gyerekkel van otthon), akkor kiszámolják így is, úgy is.

Ezért írtam, hogy a kedvezőbbet kapja.


Nem átlagolhatnak, mert amikor 180 napot néznek, akkor tényleges jövedelemből számolnak. Ha nincs, akkor van a papírforma szerinti, de az nem átlag, hanem az éppen érvényes szerződés szerinti bére.

2016. jan. 13. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Köszönöm! Ez igazán megnyugtató! Reméltem, hogy így van, csak az ember manapság nehezen hiszi el, ha több pénzt kap az államtól. :)
2016. jan. 13. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Akkor ez a kedvezmény törvény felülírja a régebbit?


Azért kérdezem, mert egy kollégám visszament dolgozni a két gyerkőc között, de nem tudta ledolgozni a 180 napot, időközben kórházba került. Mikor megszületett a 2. baba, emiatt elég minimális TGYÁS-t kapott 3 éve, míg az elsőnél rendesen a bére szerint kapta, addig a 2-nál is megnézték a bére alapján, de mivel nem volt meg a 180 nap, így csak a minimál bér kétszeresének a harmincadrészét kapta. Akkor ezt az új szabályozás felülírja?

2016. jan. 13. 13:44
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha nincs 180 nap, elég a 120 is. Vagy kevesebb. Ha dolgozott, akkor a tényleges bért veszik alapul.
2016. jan. 13. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Esetemben, hogy nem dolgozok a két gyerkőc közt, akkor így sincs a CSED-nek plafonja, mint 3 éve?


Tehát ahogy fentebb írtad kedves válaszoló, összehasonlítják az első babónál kapott TGYÁST illetve a jelenlegi papír szerinti béremből is számolnak CSED-et és amelyik magasabb azt fogom kapni?


Elnézést, ha sokat értetlenkedem, csak olyan hihetetlen, hogy ilyen kedvezményt vezettek be.... de amúgy meg nagyon jó lenne, mert ez szerintem az egyik legjobb támogatás az anyáknak.

2016. jan. 13. 14:02
 8/8 anonim ***** válasza:

Nos a mostani szabályozás szerint ha egyetlen napra sem mész vissza dolgozni, akkor ugye se 180, se 120, se pedig min. 30 nap jövedelmed nem lesz.

Ha a szerződés szerinti jövedelmed több, mint a minimálbér 2x-ese, akkor max a minimálbér 2x ese lesz a napi alapod, DE a kedvezményszabály miatt megnézik, hogy az előző csed alapod mennyi volt és amelyik a kedvezőbb azt kapod.

2016. jan. 14. 14:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!