Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Ha GYED után nem vesznek...

Ha GYED után nem vesznek vissza, azt köteles a munkáltató megindokolni?

Figyelt kérdés

Mennék vissza dolgozni. A munkáltatóm jelezte, hogy nem tudnak vissza venni, ne is álljak munkába, inkább kifizetnek még 1 havi béremet (mert a törvény kötelezi őket, hogy legalább 1 hónapra felvegyenek.

Az indoklás annyi, hogy most megvan a létszám, nincs szükség még egy emberre.

Viszont a létszám azért van meg, mert anno felvettek valakit a helyemre, azt nem tudom milyen szerződéssel.

Jogosan jár így el a munkáltató? Megáll ez az indok, hogy tulajdonképpen megtartják azt, akit helyettem vettek fel, engem meg elküldenek?

Piacvezető multiról van szó, tehát nem össz-vissz 5 emberes cég. Az én munkakörömben is többen vagyunk.

Köszi a válaszokat előre is!

Nekem határozatlan időre szól a szerződésem, ha ez számít.


2016. máj. 12. 14:05
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
31%
Sajnos igen.Jogszerűen jár el,mert mivel kifizeti az egy havi béred,így olyan mintha visszamentél volna dolgozni,és egy hónap után mondják,hogy viszlát.Elvileg a törvény úgy mondja ki,ha nem tudnak visszavenni a régi helyedre,akkor kötelesek újat ajánlani,de ha azt nem fogadod el,akkor akár fel is mondhatnak.Ők viszont inkább papíron visszavesznek,és utána rúgnak ki.Sajnos törvényileg nincs benne kivetni való.
2016. máj. 12. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
12%

nagyon régen volt már... de úgy rémlik, hogy a gyed lejártával nem kötelesek visszavenni, csak a gyes után köti őket a törvény.

de persze ez akkor volt, amikor még vagy munka, vagy gyes...


a visszatérést mindkét esetben talán 60 nappal előre jelezni kell... ezt nem tudom.

2016. máj. 12. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:

Értem, köszi! Az indoklásuk (létszám) rendben van? Azért kérdezem, mert ha nem terhesség miatt mentem volna el, akkor kötelesek egy elfogadható indokot adni, úgy tudom.

Másik munkakört sem ajánlottak, pedig talán el is fogadnám.

Kicsit mellbevágott a dolog, mert úgy váltunk el anno, hogy nagyon várnak vissza.

2016. máj. 12. 14:37
 4/11 A kérdező kommentje:
Illetve annyi jutott még eszembe, hogy mivel 2 hónapos felmondási időm van, akkor 3 hónapot kellene ledolgoznom, vagy ennek megfelelő bért kellene kapnom, nem igaz?
2016. máj. 12. 14:42
 5/11 anonim ***** válasza:
10%

de miért a felmondási idő? hiszen fizetés nélküli szabadságon maradhatsz.

a létszám pont ezért rendben van, mert lehet, úgy számoltak veled, hogy 3 évig otthon vagy, így 3 évre, határozott időre vettek fel a helyedre valakit. ha majd a gyes ideje is lejár, visszavesznek.


de mondtam, nem vagyok vele tisztában, hogy működik, amióta gyes mellett dolgozni is lehet. jópár éve még a gyed lejárta után NEM volt köteles visszavenni, mondhatta, hogy maradj csak gyesen, és majd találkozunk a 3. év végén.

2016. máj. 12. 14:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
61%
2 hónapos felmondási idő akkor van,ha te lépsz ki.Ha ők rúgnak ki akkor nincs.Mint mondtam,ők nem tartanak rád igényt,ezért nem ajánlottak fel másik helyet.Felmondási védelem addig van,amíg papíron legalább vissza nem mentél dolgozni,de legfeljebb a gyes lejártáig.A kirúgást nem szükségesek indokolni.
2016. máj. 12. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm! Hát akkor azt hiszem akkor járok a legjobban, ha maradok itthon GYEDen. Ez mind csak szóban hangzott el, nem jeleztem írásban, hogy mennék vissza. A kicsi 6 hónapos. Feleslegesen kirúgatni egyelőre nem fogom magam :(
2016. máj. 12. 15:15
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Hűűű, nagy zavar van itt néhány embernél.


Az Mt. 128. §-a értelmében a gyermek 3. életévének betöltéséig vagy jogosult fizetés nélküli szabadságra. Ez jogosultság, tehát senki nem köteles otthon maradni a gyermek három éves koráig, erre a munkáltató nem kötelezhet.

Az Mt. 133. §-a értelmében a fizetés nélküli szabadság a munkavállaló bejelentése alapján szűnik meg, ezt köteles vagy 30 nappal előbb bejelenteni.


Aki fizetés nélküli szabadságon van, annak nem szűnik meg a munkaviszonya, amit aztán újralétesítenek, tehát nem úgy van, hogy nem vesznek vissza, aztán kalap-kabát.


Annyi a különbség a régi szabályokhoz képest, hogy régen, ha a gyerek 3. évének betöltése előtt visszatért a munkavállaló, akkor felmondási védelem alatt állt, most már ez nincs, tehát a munkáltató felmondhat. Hangsúlyozom, felmond, nem pedig nem vesz vissza.


Ha a munkáltató felmond, természetesen köteles a felmondást megindokolni az Mt. 66. §-a értelmében. (Rendes felmondás esetén a munkavállaló nem köteles, de a munkáltató igen, nyilván jelen esetben is köteles).

A felmondással kapcsolatban az Mt. 66. § (6) bekezdése tartalmaz egy megszorító rendelkezést, melynek értelmében az anya, aki a 3 év alatti gyermeke után nem vesz igénybe fiz. nélküli szabadságot, annak munkaviszonya a munkavállaló képességével vagy a munkáltató működésével összefüggő okból akkor szüntethető meg, ha a munkáltatónál a 45. § (3) bekezdése szerinti munkahelyen nincs a munkavállaló által betöltött munkakörhöz szükséges képességnek, végzettségnek, gyakorlatnak megfelelő betöltetlen másik munkakör vagy a munkavállaló az e munkakörben való foglalkoztatásra irányuló ajánlatot elutasítja.


Ha a munkáltató felmond, azt köteles indokolni, természetesen jár végkielégítés (ha megvannak hozzá az évek), és van felmondási idő is. Nyilván a felgyűlt szabadság is megjár.


Az, hogy a munkavállaló helyére felvett ember még ott van, az legyen a munkáltató problémája, amit egyébként nagyon egyszerűen megelőzhetett volna: úgy kellett volna határozott idejű szerződést kötni a helyettessel, hogy xy visszatértéig, nem éveket írni a szerződésébe.

2016. máj. 12. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm, így már tényleg világos!

Mivel 4 éve vagyok a cégnél, lehet jobban járok, ha most még itthon maradok. 5 év után legalább kicsit több végkielégítés jár majd, ha felmondanak.

2016. máj. 12. 15:59
 10/11 anonim ***** válasza:
44%
Gondolom, 5 év munka számít bele, nem 2 év munka és 3 év otthon levés...
2016. máj. 12. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!