Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » GYÁS, GYES, GYED, GYET » Mi az igénylés menete ha azt...

Zsuka01 kérdése:

Mi az igénylés menete ha azt szeretnénk, hogy apa igényelje a GYEDet, de a CSEDet szülés előtt igényeltem?

Figyelt kérdés

Fiam 04.21-én született és én 04.03-tól kapom a CSEDet. Ebben az esetben azt kell tennem, hogy :

1. küldök egy GYED igénylőlapot a munkáltatómnak és az 5.b pontban a folyósítás időtartamához beírom hogy 09.18-tól (09.17-ig jár a CSED) 10.06-ig kérem,

2. illetve kérem a gyermekem 3 éves koráig a fizetés nélküli szabadságot,

3. a NAVnál pedig bejelentem, hogy 10.07-től magam után szeretném fizetni a TB-t, 4. apukának pedig a GYED igénylőlapon a folyósítás időtartamához 2017.10.07-2018.04.21. írok, amit lead a munkáltatójánál a születési anyakönyvi kivonat másolatával?


Valaki azt mondta nekem meg kell igényelnem a GYEDet és 10.07-el lemondani, apának pedig 10.08-tól megigényelni.


2017. aug. 4. 12:49
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem kell megigényelned.

A férjed igényelje meg, amikor neked lejár a cseded.


Az apuka meg miért csak a gyerek 1 éves koráig kérné?

2017. aug. 4. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg meg kell igényelned a GYED-et. Hiába jár le a CSED, az apa csak akkor igényelheti meg a GYED-et, ha a baba elmúlt 168 napos. Tehát ha te egyáltalán nem igényelnél GYED-t, akkor kiesne ugye olyan 19 nap. (nem biztos hogy jól számoltam)

Július 1.-től megváltozott az igénylés menete, ha a foglalkoztató nem rendelkezik társadalombiztosítási kifizetőhellyel, nem kell papírokat kitölteni, jelezni kell a munkáltatónál, hogy szeretnél GYED-et.

Aztán lemondod, amikor a baba betölti a 168 napot, a párod szintén jelzi a munkahelyén, hogy szeretné a GYED-et igénybe venni. Születési anyakönyvi kivonat másolata biztosan kell majd, meg úgyis szólnak még, hogy mire van szükség.

A GYED a gyermek 2 éves koráig jár.

2017. aug. 4. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
2. köszönöm szépen én is így tudtam hogy pár hétre (nem számoltam pontosan hány nap) meg kell igényelnem a GYEDet hogy ne legyen kiesés. De nem elég ha a folyósítás időtartamához beírom hogy 09.18-tól 10.06-ig kérem? Muszáj külön lemondani? A munkahelyem nem TB kifizetőhely, a lemondást elég a kormányhivatalban intéznem?
2017. aug. 4. 15:11
 4/5 anonim ***** válasza:
Nem kötelező megigényelned arra a 2-3 hétre, de nyilván érdemes, hiszen az apának úgyis csak a 168. naptól jár.
2017. aug. 7. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha nem rendelkezik társadalombiztosítási kifizetőhellyel a munkahelyed, akkor te nem is fogod látni az igénylőlapot. :) (pontosan nem tudom hogy működik, én a CSED-et a baba születésétől vettem igénybe, nálunk is férjem veszi igénybe a GYED-et, kitöltöttük a papírokat, és akkor szóltak, hogy nem kell)

Ez foglalkoztatón keresztül működik, nem kell kormányhivatalba menni.

De szerintem, még amikor kitölteni kellett papírt, arra csak annyit lehetett írni, hogy mikortól igényled. A végét pedig ők kiszámolják ki.

Lehet, hogy a munkahelyeden szólhatsz előre, hogy 10.06.-ig szeretnéd.

ja, meg a férjednek a munkahelyére be kell majd vinnie a papírt, ami igazolja, hogy meddig vetted igénybe a GYED-et.

Alapesetben neked a határozaton az szerepelne, hogy 09.18-tól a gyermek 2 éves koráig jár a GYED, és ha lemondod, akkor meg kell kapnod egy határozatot, hogy 10.06-al lemondtad.

2017. aug. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!