Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Iskolák » Alsós gyerekek szülei! Nálatok...

Alsós gyerekek szülei! Nálatok tegezik vagy magázzák a tanítót a gyerekek?

Figyelt kérdés

Igazából csak kíváncsi vagyok, mert a minap beszélgettem egy tanítónőként dolgozó ismerősömmel, és valahogy előjött a beszélgetés közben, hogy őt tegezik a gyerekek, elsőtől egészen negyedik (!) osztályig. A megszólítás "XY néni", a köszönés "Csókolom", de ezen kívül tegezve szólnak hozzá, tehát pl. "Éva néni, megnézed a házimat?"


Nekem ez nagyon furcsa volt, én 24 éves vagyok, és nálunk 18 éve még alap volt, hogy magázzuk a tanító néniket, első osztálytól kezdve. Nem tudom, az oviban nevelték-e belént a magázódást, vagy a szüleinktől tanultuk, csak azt tudom, hogy mire suliba kerültünk, mindenkinek természetes volt, hogy magázzuk a tanárokat az iskolában.


Elsőben még megértem, ha oviban tegezés volt, kell idő az átállásra, de hogy még 4. osztályban, 10 évesen is? Nem ítélem el a dolgot, csak nekem fura. :) Ismerősöm azt mondta, hogy ha már 3 éve tegezik őt a gyerekek, fura lenne, ha hirtelen elkezdenék magázni, de azt világosan tudja mindegyik, hogy felsőben majd magázni kell a tanárokat.


Nálatok ez hogy van? :) Csak én vagyok lemaradva, és manapság már tegezik a tanítókat a 6-10 éves gyerekek?


Mondom, nem ítélem el egyik álláspontot sem, csak ez így fura volt nekem, és kíváncsi vagyok, mennyire általános manapság. :)


2016. okt. 3. 14:00
1 2 3
 21/27 anonim ***** válasza:

Szerintem ezen azért nem kell csodálkozni, mert általánosságban is nagyon elterjedt a tegeződés az elmúlt évtizedekben. (Emlékszem, mikor megláttam az első Ikea-reklámokat, nagyon furcsálltam, mert addig mindig magáztak a reklámok.) Ha bemegyek egy boltba, hiába köszönök „Jó napot kívánok”-kal, letegeznek (persze ahogy idősödöm, egyre inkább jól esik, mégis feszengek tőle időnként).


Ami számomra gondot okozott, a tanítónők megszólítása. Mert nem áll rá a szám arra, hogy „lenénizzek” valakit (aki adott esetben akár fiatalabb nálam), viszont az „Ági, megmutatnád a dolgozatot” túl közvetlen szerintem…

2016. okt. 7. 08:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/27 anonim ***** válasza:
Utolsóról jut eszembee: na ez az érdekes helyzet, nálunk a szülők magázáák a tanítót (ő kérte így), a gyerekek viszont tegezik :) Meg a másik, nem várható el túl diffferenciált nyelvhasználat a gyerekektől, hogyha maga a szülő sem tudja, mi a különbség a magázás és a tetszikezés között. Legalábbis elég durva lenne egy ilyen kérdés a gyerektől a tanító felé pl: Ági néni, maga is jön az előadásra? A magázás durva, személytelen, távolságtartó. Az Önözés felnőttes, hivatalos, de nagyon udvarias. A gyerek szájába a tetszikezés való.
2016. okt. 7. 08:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/27 anonim ***** válasza:
Bp,XIV. kerület.Nálunk a gyerekek tegezik a Tanítóikat,csak hozzá teszik,hogy néni/bácsi(Szia XY néni/bácsi).A Tanítók minket is tegeznek,mi is tegezzük Őket.Az Igazgatónőt nem,de az ig.helyettest igen.
2016. okt. 9. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/27 anonim ***** válasza:

„Ági néni, maga is jön az előadásra? A magázás durva, személytelen, távolságtartó.”


Érdekes, amit írsz, mert én úgy érzem, ebben a mondatban nincs szükség a „maga/ön” kitételére, és úgy máris egészen másképp hangzik: „Ági néni, jön az előadásra?” vagy „Ági néni, megengedi, hogy lemenjek az uzsonnáért?”

Szerintem inkább az a gond, hogy sok felnőtt sem képes normálisan magázódni, amiben alapból „durva, személytelen, távolságtartó” nincs. A tetszikelés (és csókolomozás) pedig számomra riasztó, és olyan érzést kelt, mintha a használója hajbókolna folyton mások előtt. Nem szeretném, ha a gyerekem használná, és azt sem, ha hozzám szólnának így gyerekek.

Node, mások vagyunk – ebből is látszik, milyen nehéz lehet gyereknek lenni, az egyik felnőtt elvárja a tetszikelést, a másikat a hideg rázza tőle. :)

Másrészt pedig igen erős érv a tetszikezős korszak kihagyása mellett, hogy azért nem tudnak sokan magázódni normálisan, mert nem tanulták meg – és hogyan lehetne a legjobban megtanulni, ha nem úgy, hogy gyerekkorunktól használjuk bizonyos helyzetekben.

2016. okt. 9. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/27 A kérdező kommentje:

Köszönöm a sok-sok választ!


Valaki kérdezte, hogy mi tetszikeztünk, vagy rendesen magáztunk-e. Nem rémlik, hogy tetszikeztünk volna, szerintem sima magázás volt, de az Ön/maga szavakat szerintem nem használtuk. Ha kértünk valamit, akkor a "legyen szíves"-t raktuk a mondatba, ez biztos. Szóval:


"Ági néni, idejönne egy kicsit?"

"Ági néni is eljön velünk a moziba?"

"Ági néni, legyen szíves ideadni azt a könyvet!"

2016. okt. 10. 09:25
 26/27 anonim ***** válasza:

Szerintem a felnőttek mintája hiányzik. Mert ha a tanító néni tegeződik a szülőkkel, akkor nem hallja a gyerek a magázódást.


Ha a gyerek apja is tetszikezi a tanító nénit, akkor hallja a gyerek a mintát. De a gyerekek apjai már nem csókolommal köszönnek a tanító néninek, hiszen együtt buliznak a FB-on különben.


Lehet, hogy a mai tanítók-tanárok nem is érdemelnek annyi tiszteletet? Úgy általában értve.

2016. okt. 25. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/27 anonim ***** válasza:
Mindenki tegez mindenkit még felsőben is, szülők is és viszont, igazgatónőt is. Nem a magázódással önmagában adjuk/ adják a gyerekek a tiszteletet, hanem mert megérdemlik. Soha nincs gond ebből de ha középsuliba kerülnek biztos fura lesz.
2016. okt. 26. 08:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!