Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hány évesen és miket engettél...

Hány évesen és miket engettél meg a gyerekednek? És mikor lehet egyedül, vagy mehet egyedül és hova?

Figyelt kérdés

most megy oviba a gyerekem.az óvodának még örülni lehet szerintem,végre egy kis nyugi :) nem ez lesz nehéz,hanem amikor már nagy.ha már egyedül jár iskolába,boltba,barátokhoz jár,talán azt sem tudod hol van.még azt se tudom elképzelni,hogy 10 éves kora előtt hagynám hogy külön biciklivel menjen mellettem az utcán.. az a vicc hogy mindenre hagyom felmászni,még sajtot reszelni is,csillagszórót fogni,meg olyan dolgokat amit más veszélyesnek gondolna,de itt vagyok,vigyázok rá.az én félelmem ha majd nem látom.az elengedés.írnátok tapasztalatokat,hány évesen hova engettétek a gyereket? életkorokat is írjatok.

(pl.barátokhoz,boltba,suliba,buliba,utcán biciklizni,otthon egyedül lenni,másnál aludni,vezetni,esetleg cigizni,inni,kirándulni busszal,repülővel,vonattal utazni,gyufát használni,tűzhelyet,úszni mélyvízben,mikor kap telefont,laptopot,stb)hány évesen.minden érdekel. köszönöm :)


2019. aug. 16. 01:03
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Fokozatosan fog kialakulni, a gyerektől függ. Ha valamit szeretne és megbízhatónak tartod, engedd. Minden gyerek más, ez nem fekete vagy fehér.

Pl. A lányom 13,idén engedtem el másik városba táncolni járni, vagy másik városba a barátnőjével moziba. Van aki ezt hamarabb van aki később engedi, gyerektől, helyzettől függ.

Ne aggódj előre, minden alakul majd és megy a maga útján.

2019. aug. 16. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

"még azt se tudom elképzelni,hogy 10 éves kora előtt hagynám hogy külön biciklivel menjen mellettem az utcán.."


Úgy középsős ovis korában már bringával mentünk néha oviba. Úgy 10 perces bicikli út. Meg amúgyis sokat bringázunk, ha van egy kis szabadidőnk. Szeret biciklizni. (bár ez inkább Dunapart, erdő, nem zsúfolt forgalmas út, kevés autó van erre)


6 évesen a 8 éves ismerős lánnyal elmehettek egyedül 1 utcahosszt a fagyizóig, és onnan vissza (mi szülők kutyát sátáltattunk, megvártuk őket az utca végén).


Agglomerációban lakunk városban, de elég falusi környezet.

Egyedül talán 8 éves kora körül már el fogom engedni pl a közeli boltba.

Nem felelőtlen szeleburdi, hanem inkább óvatos típus. Közlekedési szabályokat most is maximálisan jól tudja.

2019. aug. 16. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem feleslegesen aggódsz ezen úgy, hogy még csak most megy oviba. Én pl nagyon várom azt az időszakot, mikor már egyedül mehet majd pár helyre, de még 6 évesen ia szeleburdi nagyon, szóval nekem ez még messze van.
2019. aug. 16. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Felmászni, sajtot reszelni, csillagszórót fogni mióta veszélyes üzem?


egyedül... paramami vagyok, 7 évesen kezdtük azt, hogy jó lenne kicsit nagyfiúsodni. Ekkor fordult elő először pl, hogy leszaladtam a boltba 10 percre, ő egyedül maradt (most 8,5 már akár 1 órára is otthon marad, ha piacra, nagybevásárlásra megyünk). A játszótérről elmehetett baráttal (nem egyedül!) a szomszéd utcába a kisboltba nasiért. 8 évesen ment először egyedül boltba, cca 100 méter, DE nem kell úttesten átmenni hozzá (azt még nem engedném, figyelemzavaros).

Mama egy utcányira lakik, mondtam már, hogy hazaengedhetik késő du egyedül, de ők még kísérgetik. hát ő bajuk.


Suliba és onnan haza talán majd 5-ben. Kirándulni, buszozni elengedném "egyedül" ha tudom, hogy ott van pl az osztályfőnöke (neki szót fogad, más szülőnek nem biztos). Idén ezt már próbálni is fogjuk, nem fogok tudni az összes iskolai kiránduláson részt venni.


Telefont is 4. év végén kap, bizonyítvány függvényében. Ezt már lezsíroztuk, amikor elsőben könyörögni kezdett érte.


Nehéz ezt így behatárolni... szépen lassan sorban jön majd minden.

2019. aug. 16. 09:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Egyetértek az előttem írtakkal, nehéz meghatározni az önállósodási lépcsőfokok korát, mert mások a gyerekek (és nevelési startégiák is nyilván).

A fiam óvodás korában én pl. eléggé irigyeltem a szülőtársakat azért, mert a szülinapi bulikra csak bedobták a gyerekeket, általában én voltam az egyetlen, akinek ott kellett ülnie végig (a házigazdákon kívül), mert a fiam nem maradt volna ott idegen helyen. Neki akkor még szüksége volt arra, hogy tudja, ott vagyok a közelben, persze vígan játszott, nem rajtam lógott. Másik példa: a nagyszülőkön kívül sehol nem volt hajlandó ott aludni 12-13 éves koráig. Így az, ami a barátainál megszokott volt, hogy egymásnál alszanak, balatoni táborokba mennek, stb., nálunk elképzelhetetlen volt. Bevallom, néha már-már azon paráztam, hogy a nászéjszakáján is ott kell majd aludnia valamelyikünknek. :) 5.-től kezdett egyedül járni iskolába (tömegközlekedéssel).

Érdekes egyébként, mert a fentiekből úgy tűnhet, hogy egy „anyámasszony katonája” fickó, de nem, szerencsére egy igen megbízható és nem egy könnyen befolyásolható személyiség, aki kiáll magáért (és másokért), ha kell. Szerintem elég fontos az „elengedés” esetén az, hogy meg tudj bízni a gyerekedben. Nyilván minden gyerek, főképp a kamaszok, csinálnak olyat, amiről nem számolnak be a szülőknek (tán jobb is így ;)), de attól, hogy belemenjen valami igazán nagy hülyeségbe, nem tudod tiltással megóvni (hisz az csak arra jó, hogy amíg szem előtt van, ne csinálja, ahogy „félrenézel” úgyis megteszi), csak azzal, ha elég önbizalmat, és egészséges értékrendet igyekszel adni neki, hogy tudjon, merjen másoknak nemet mondani.

A példáidra pár szóban:

– barátokhoz: felsős korában kezdett egyedül átmenni hozzájuk (tömegközlekedéssel akár),

– boltba: 3-4.-es korában már lement az utcában lévő kisboltba,

– úszni mélyvízben: mivel fontosnak tartottam, hogy megtanuljon úszni, alsós korában már vígan tudott mély vízben is

– mikor kap telefont: 5.-ben kapott telefont, mikor elkezdett egyedül járni suliba,

– laptopot: szintén felsőben, mikor a sulihoz kellett már.

2019. aug. 16. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Négy gyerekem van, a legkisebb is már 17 éves.

Hogy ki mikor mit csinál(hatot)t, változó, nagyban függ a gyerek habitusától.

Iskolába 3. osztálytól kezdve jártak egyedül, helyben, de busszal (Bp. környéki kisebb város). Utcán iskolás koruktól biciklizhettek, de csak látótávolságon belül. Velünk együtt már kisebb korban is. Telefon attól kezdve volt náluk, ahogy maguk közlekedtek. A másnál alvás is más-más volt, ahol ismertük a barátok szüleit, ott már alsós korban átjártak egymáshoz, akár ott is aludtak. Bár nem kérdezted, de elsős koruktól voltak ottalvós táborban.

A 3. fiam 5. osztálytól egyedül járt Budapestre iskolába. Vonattal.Busszal kb. 12 éves koruktól mentek a Mamához (220 km), mi felraktuk őket a buszra, a célban pedig várta őket a Mama. A legnagyobb fiam 17 éves korától vezet, a kisebbek valamiért nem akarnak megtanulni, pedig biztatjuk őket.

Laptopja a legnagyobb fiamnak 10. osztálytól volt, a 2. legnagyobb bentlakós suliba járt, náluk 12. osztálytól lehetett, szóval neki akkortól volt. A két kisebbnek nincs, nem igénylik, ha kell valami, akkor használják a közöset.

2019. aug. 16. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim válasza:
100%

Minden tenyleg annak a fuggvenye milyen a gyermeked. Minden gyerek maskor erik meg ezekre a dolgokra.

Viszont ha mar mehet egyedul ide-oda akkor legalabb egy nyomogombos telefont adnek neki (anya,apa, nagyszulok telefonszamaval) hogy el lehessen erni, szoljon ha oda ert szoljon ha elindult. Anno ez nalam is igy volt, altalanos iskolas koromtol kezdve kozepiskolaig egy cuki pink nyomogombos telefonom volt, ha ott voltam az iskola kapuba ment a telefon, hogy oda ertem minden rendben, ha haza ertem szinten. (De jo akar az az okos ora is ami jelzi a szulonek merre jar a gyerek, persze ez is csak addig amig nem kezd el onallosodni es igenyelni a magan teret, mert akkor mar tolakodonak veheti, hogy "nyomkoveto" van rajta)

2019. aug. 17. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Ezeken én is el szoktam gondolkodni, mit engedjek és mit nem. 9 és 7 évesek a fiaim, falusias jellegű külvárosban lakunk, kevés itt az autó. A nagy tavaly óta néha elszalad biciklivel a közeli kisboltba venni nekem pár dolgot. Ebben az évben már volt, hogy biciklivel, rollerrel vagy gyalog, egyedül jött haza a suliból (2 utcányira van tőlünk), reggel mindig együtt szoktunk menni. Biciklizni, rollerezni ki szoktam őket együtt engedni az utcánkba. Otthon eddig max. fél órára hagytam egyedül őket vagy csak a nagyobbat. Barátoknál még nem aludtak, csak a mamánál. Gyufa meggyújtását már kipróbáltuk együtt, tűzhelyet a nagyobb el tudja zárni, és meg tud egyedül fürödni. Úszni remekül tud, ezért mélyvízbe is engedem. A többit majd később meglátom, terveim szerint saját telefonja majd felsőben lehet, ha szükséges.
2019. aug. 18. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Gyerek szemszögből írok. 18L

(Hogy mikor mennyi voltam: [link] )



barátokhoz - Ovisan már mentem egyedül. Igaz, csak egy fél utcára volt, s falusi vagyok.


boltba - Teljesen egyedül ilyen 3. környékén. 4.-ben már én vettem a kenyeret mindig.


suliba - Évnyitóra is egyedül mentem 1.-ben. :) (Igazság szerint már oviból is egyedül akartam hazamenni, csak nem engedték)


buliba - Osztálybuliba ilyen 3.-4.-ben. Én nem vagyok diszkóba járó típus. De osztálytársaim már ilyen 7.-8.-ban mentek oda is. Igaz, csak falusi diszkóba. A városba ilyen 8.-9.-esen.


utcán biciklizni - Ilyen 2.-oson szerintem. De pontosan nem tudom.


otthon egyedül lenni - Már oviban. Nyugodt gyerek voltam, nem kellet félteni otthon. Ha a kenyér le volt vágva még éhen se haltam, mert margarinnal vagy valamivel meg tudtam kenni.


másnál aludni - Ha a rokonokat is számoljuk, akkor 2. osztály környéke. Ha csak a barátokat, akkor 4.


vezetni - Kocsink nincs, így még nem vezettem. Egyik barátnőmnek már ilyen 16-17 évesen hagyták, hogy mezei úton vezessen. Egyik osztálytársam viszont ilyen 14 évesen már traktorozott... (Erdélyben élek. Itt csak 18 évesen lehet jogsid)


esetleg cigizni - Én a cigit nem szeretem. Még más füstjét szagulni se... 9. előtt csak a nagyon trógereket láttam cigizni. 9.-ben menősködésként sok évfolyamtársam elkezdte. Aztán volt amelyik abbahagyta, volt amelyik nem.


inni - 6.-os voltam, mikor először ittam alkoholt. (Bár ezt a szüleim nem tudták) Egyik unokatestvérem kicsengetése volt, én nem éreztem korainak. (még most se érzem) Ilyen 8. felé kezdődött el viszont az, hogy ha apám felhozott a pincéből egy üveg sört, megkérdezte, hogy kérek-e. Szerintem egy 9.-es már mindenképp ihat (mértékkel), hiába hogy nincs még 18 éves.


kirándulni busszal - Nem tudok olyan példát, hogy valaki kirándulni busszal egyedül menjen fiatalon (Nem rokonokkal, s nem is az osztályával)


repülővel - Én még nem ültem repülőn, de ismerek olyan 16 évest, aki volt egyedül Amerikába. (Ott várta valaki)


vonattal utazni - Ugyanaz mint a busznál.


gyufát használni - Azt tudom, hogy 6.-ban halottakkor én gyújtottam meg minden gyertyát. Szerintem az előtt is használtam már gyufát, csak már nem emlékszek.


tűzhelyet - Nem tudom... 😅


úszni mélyvízben - Attól függ menyire tud úszni az illető. Én most 18 évesen is csak annyira tudok, hogy éppen csak nem fulladok meg.


mikor kap telefont - Gombos telefont 1. osztály vége után pár héttel kaptam. Érintőképernyőst 4. és 5. közti nyáron. Utána még egyet 9. előtt, egyet meg 12. előtt.


laptopot - Még most sincs nekem. Nincs rá igény. Számítógépet 6. előtti nyáron kaptam, de internetem csak Karácsonykor lett.

2019. dec. 14. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!