Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Kamasz fiam érzelmi sérült...

Kamasz fiam érzelmi sérült vagy ez normális, ha nem kommunikál, nem kötődik érzelmileg senkihez?

Figyelt kérdés
Tudom, minden kamasz ilyen, érzelmileg eltávolodik a szüleitől, de nem mindegy, mennyire. Nem látszik rajta a kötődés. Ha hazajön, eszik, nem beszélget senkivel, bevonul a szobájába. Látszólag közönyös mindenkivel. Udvarias, nem lázad, segítőkész, megcsinál mindent, ha kérem, de a hogy vagy mi újság jellegű kérdéseket hárítja. Hát a két év digitális otthon lét a középsuliból az betett neki. Meg az, hogy volt mindenféle állata, hörcsög, teknősök stb. akik ugye rövid ideig élnek, S egyszer azt mondta: nem tartok többet állatot, nem jó megszeretni őket, mert akkor fáj, ha elveszítjük. Úgy érzem nem akar kötődni, nem akar magának fájdalmat. Viszont ez fura, hogy se öröm, se bánat nem látszik rajta. Mikor a nagyi is meghalt olyan közönyösen viselkedett a temetésen... Próbáltam felé sokszor közeledni, hogy beszélgessünk erről, de hárít. Mit lehet tenni?

2022. febr. 17. 17:43
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
83%
Majd túljut a kamasz koron és ez megváltozik.
2022. febr. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
92%

Azért nem beszél ilyesmiről, mert ez volt előtte a családban a minta.

Most már ezen nehéz változtatni, de apró lépésenként lehet. Elő kell hívni a szobából és beszélni kell vele a saját érzéseidről, lelki problémáidról, kikérvén az ő tanácsát is. Azt kell éreznie, hogy ő fontos személy és a gondolataira igényt tartasz, mint megszívlelendőkre.

2022. febr. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Menjetek ide-oda, programra, vagy csak segítsen vásárolni, hátha mond pár szót. Enyém 13, mindjért 14, amikor itthon vagyok szabadnapon és jön haza, mindig csak úgy ömlik belőle a szó, vagy ha bejön a melóba és nincs ott a kolléga. Más esetben, apjával is, nagyon kuka tud lenni. Ne kérdezgesd, ne erőltesd, inkább teremts alkalmakat közös programra. Nálunk az apjával nem találja a hangot, de ebben ő is hibás, állandóan cseszteti.
2022. febr. 18. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
egyetértek az utolsóval
2022. febr. 18. 18:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
100%

Kötődési probléma gyökere mindig kisgyerekkorbban keresendő. Igény szerint taplálták? Odafigyeltek a szükségleteire, ami ilyenkor a fizikai ellátás és érintés? Mikor és hogy szeparálták (pl. együtt aludtak vele vagy már újszülöttként elválasztással traumatizálták)? Elmagyarázták neki az ő szintjen az érzelmeket, traumákat? Beszéltek körülötte az emberek az érzéseikről? Satöbbi. Az így összeszedett hiányosságok később önismereti munkát, pszichoterápiát igényelnek.

.

2022. febr. 18. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 A kérdező kommentje:

"Kötődési probléma gyökere mindig kisgyerekkorbban keresendő"

Teljesen egyetértek. De akkor nézzük a kisgyerekkorát. Sőt kezdjük azzal, hogy amikor vele voltam terhes, meghalt édesapám. (Trauma) 3 gyerekből ő a középső. Pici korától több figyelmet igényelt mindig is, nagyon anyás volt. 18 hónapos koráig szoptattam, mert igényelte, nehezen ment a leválasztás is. Óvodás és kisiskolás korában is visszahúzódó és nehezen oldódó volt társaságban. Ezt látva én igyekeztem mindent megtenni, amivel én úgy gondoltam segíthetek neki. Jó bizalmi viszony volt köztünk, mindig mindent elmondott, mindig tőlem kért segítséget. Elmondta a nehézségeit, pl. hogy nem szeret boltban vásárolni egyedül, ha kérdezgetik az eladók, hogy mit szeretne. Ezért sokszor elhívott magával kamasz korában is ruhát venni, hogy ne neki kelljen beszélni az eladókkal. Elmondta, hogy azért nem szeret a családdal nyaralni menni, mert szégyelli a strandon, ahogy fürdőruhában kinéz. (Vékony, és hirtelen nőtt meg 196 cm-re.) Most fog érettségizni. Az elmúlt 2 év digitális oktatása még jobban rátett visszahúzódásának. De most ugye már javult a helyzet, ezen a tanéven már visszatért minden a normál kerékvágásba, és úgy látom van is baráti társasága, eljár otthonról, vannak programjai, de ezzel párhuzamosan most eltávolodott a szüleitől, segítőkész meg minden, lehet vele beszélni, csak arról nem, hogy hol jár és mit csinál, kik a barátai, van-e barátnője, mivel tölti a szabadidejét stb. Szóval önmagáról ne faggassam. Remélem, hogy ez csak olyan felnőttéválás lenne, hogy úgy gondolja, most már ő attól lesz felnőtt, ha nem szorul a szülei segítségére, meg tud oldani mindent önállóan. Ami így okés is, csak lehet úgy gondolja, hogy az is az önállóság része, ha a szülők semmiről sem tudnak. De miért? Úgy gondolja, hogy kritizálnánk? Nem adtunk rá okot, de attól még ki tudja, hogy érzi...

Olyan jó válaszokat írtatok, mindenki értelmes hozzászóló, azért írtam ezeket le, hátha teljesebb képet láttok, s együtt tudunk gondolkodni, mi lehet a baj.

Úgy gondolom, hogy érzelmileg nyitott és elfogadó szerető család vagyunk, de persze mi sem vagyunk tökéletes szülők, csak igyekszünk. Mindig sokat beszélgettünk, ennek ellenére ő kakukktojásként ilyen szenzitív és befelé forduló, és kevés önbizalommal rendelkező. Olyan érzésem van mintha szégyellné a magánéletét és azért nem akar beszélni róla. Vagy ki tudja...

Bármit gondoltok, írjatok, bármi segíthet...

2022. febr. 28. 12:08
 7/19 NTBS ***** válasza:
100%
Ülj le vele és kérdezz rá, hogy érzi magát, tudsz-e valamiben segíteni. Ha megnyílik könnyebb dolgod lesz. Ha nem, akkor még elviheted szakemberhez.
2022. febr. 28. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Esetleg próbáld meg a fb Édesanyák (szakértői csoportban), ott is válaszkész (kötődő nevelés) fókuszú mentálhigiénés szakemberek vizsgálják meg a problémát. A kérdésedbe inkább a mai kommentedben leírtakat fogalmazd bele, az pontosabb, mint a kérdésed.
2022. febr. 28. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 A kérdező kommentje:
Köszönöm, ez jó ötlet, már meg is kerestem.
2022. márc. 1. 07:16
 10/19 anonim ***** válasza:
És ha időd engedi, olvasd el a Születési sor(s)rend c. pszichológiai ismeretterjesztő könyvet, vannak benne érdekes meglátások, bár az írói stílus nem a legkidolgozottabb. [link]
2022. márc. 1. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!