Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Hogyan lehet egy kamaszt jobb...

Hogyan lehet egy kamaszt jobb belátásra bírni? Mit tehetnék vele?

Figyelt kérdés
Anyámék nagyon rossz körülmények között tanyán élnek. Amióta vége az iskolának Öcsémet (17 éves) szó szerint lesz..ják. Mamámnál alszik (mamámmal szomszédok vagyunk) de nálunk eszik, én mosok rá és nálunk netezik. Anyámék azzal se foglalkoznak hogy mit eszik, vagy mit csinál. Most jár diákmunkára, de már előre elköltötte a pénzt amit meg fog keresni. kölcsön kéreget mindenkitől hogy most ilyen buli lesz meg olyan buli meg napi 1 doboz cigit szív. Tegnap már összevesztünk, mert a fizetése az én számlámra jön és én nem tudom csak ma kivenni a fizetését és hogy adjam oda neki én a pénzt és majd kiveszem a számlámról amikor akarom. Mivel nemet mondtam neki mert nem akartam pénzt felváltani, elkezdett csúnyán beszélni velem, hogy akkor így fog ő is segíteni másoknak, hogy neki sem segít sosem senki. Pedig ha elhívjuk hogy segítsen mindig fizetünk neki. meg itt kajál, meg én mosok rá. Hálátlan és azt hiszi hogy azért mert ő 17 éves csak az a dolga hogy bulizzon. Rossz a társaság is ahol van, mert mind elkényeztetett apuci kedvence aki heti 10ezreket kapnak zsebpénznek. Folyton kéreget pénzt mindenkitől mert nem tudja tartani a lépést a többi kis majommal. Mikor próbáltam megértetni vele hogy nem ez az élet lényege, meg sértődött, hogy ő most fiatal mért kéne szenvednie. Mi sem állunk úgy anyagilag hogy én pénzeljem őt csak azért hogy bulizhasson. a párom 13 éves kora óta dolgozott suli mellett. Önerőből tette le a jogsit, motor, aztán kocsi. És mindent saját maga önerőből a munkájáért kapott pénzből ért el. De öcsém nem érti meg hogy keres pl 80ezret a diákmelóval akkor az nem arra való hogy az egészet elköltse pl ruhákra meg cigire meg bulizásra ( egyébként egyéb tudatmódosító szereket is kipróbált már). Hétvégén egyik haverjától kölcsönkért, 6 ezret, 1,5 nap alatt elköltötte és hétfpn már jött hozzám hogy adjak egy ezrest mert nincs cigije és idegbetegeskedik mert nem tud cigizni. Hogyan tehetném helyre a gondolkodását? Most ő kitalálta hogy jövőre érettségizik utána elmegy szakmunkásba és majd tanul egy szakmát. ez mind szép és jó, de ki fogja az anyagilag elviselni? anyjáékra nem számíthat, szinte éhen vannak halva( mondanom sem kell azért mert apám alkoholista és nem dolgozik)Mondtam hogy el kell mennie érettségi után dolgozni mert nem lesz aki finanszírozza a további tanulást de nem érti meg. olyan mint aki arra pályázik hogy ellébecol még a szakmunkásban 2-3 évet és majd azalatt ugyanezt az életet folytathatja hogy mindig mindenkitől kéreget. mamámnak is megígérte hogy kihorolja akertet, kapott egy ezrest érte, persze azóta is horolja. :( mit mondhatnék vagy tehtenék vele hogy rájöjjön hogy nagyon rossz úton jár. álmai azok vannak nagyok, de elérni őket így nem lehet ahogy ő él.

2013. júl. 11. 07:12
 1/7 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! Majdnem elsírtam magam a leveleden. Úgy hívják ezt a jelenséget, hogy koodependencia. (magyarul együtt függés) Azt jelenti, hogy van a családban valaki, akinek súlyos életviteli problémái vannak, de emiatt az egész család ennek az árnyékában él, és végül mindenki megnyomorodik. A ti esetetekben édesapátok indította el ezt a negatív folyamatot az alkoholizmusával. Ezt a példát követve vált az öcséd ugyanolyan ingyenélővé, mint az apja. Sajnos egy ilyen ördögi körből csak szakember segítségével, családterápiával lehet kikeveredni, ahol mindenki eljut oda, hogy elismeri a saját hibáit és felelősségét. De olvasva ezt a történetet, erre itt nem sok esély van. Tanácsom lehet, hogy kegyetlen, de menekülj minél messzebbre, és várd meg, míg ő fordul hozzád segítségért, és akkor nagyon szigorú, következetes feltételek mellett segíts neki.
2013. júl. 11. 07:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Mindentől függetlenül nagy szemétség, hogy nem adtad oda a fizetését! Ne lásd el, ne engedd be hozzátok, azt kész, de amit megkeresett, az az övé. Ha ezt csinálod még dolgozni sem fog. Ha nem eteted, nem netezhet nálatok, kénytelen lesz kajára költeni a fizuját. De így...
2013. júl. 11. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
a fizetését ma megkapja csak tegnap nem indultam neki 14:50kor 2 gyerekkel a bankba hogy kivegyem amikor 15kor zár a bank ( nyilván már a pénztár nyitva sem volt) nem azért nem adtam neki oda mert vissza akartam tartani a pénzt hanem mert nincs olyan sürgős dolog ami ne várhatna máig mert ma tudom kivenni a pénzt.
2013. júl. 11. 09:20
 4/7 anonim ***** válasza:
Férjed beszéljen vele, a sógort talán komolyabban veszi, mint a nővérét.
2013. júl. 12. 07:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Hááát kedves Kérdező...nehéz helyzetben vagy..az én családomban is van ilyen, de fogalmunk sincs mit tegyünk.

sajnos a TV-ben látottak is erősen inspirálják, példakép a buli.


ez van, nem látni az alagút végét.


nem tudok segíteni, de együttérzek.


Talán valamilyen motiváció, de mi?

2013. júl. 12. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Ha veled ilyen, küldd el apucihoz, anyucihoz, 2 hét múlva sírva menne segítségért, ha nem hamarabb.

Ezt teszi a liberális eszme. Gondolom nem most lett ilyen, az elején kellett volna jól elverni. Most már nem tudsz mit tenni. Ha már drogozik is, egyetlen megoldás marad beszélni a haverokkal, hogy ne adjanak neki pénzt, amit ő kap meg nem adni oda neki, csak úgy hogy ha ma megy buliba, akkor kap x ezret, ossza be. Meg én azért csak egy haviból ha többől nem, levonnám a kajája meg a mosás árát, csak hogy tudja, hogy mi mennyibe kerül. Ő már felnőtt ahhoz, hogy elverjék, pedig az kéne neki! Kétszer jól elverni, hogy ne tudjon a seggére ülni, ha nincs más megoldás. Csak nem 17 évesen kellett volna észbe kapni...

2013. júl. 16. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Szia, nem tudom, még aktuális-e, de szívesen segítek.

Először is, én is olyan korú vagyok, mint ő. Bár hasonló gyerekkorom volt ( apa megcsalta anyát, nem hozta haza a fizut...stb..) Soha se mehettem bulizni, amiért hálás is vagyok. Az összes barátom ott van a buliban, de amikor elkezdenek arról beszélni meg mesélni h mi volt ott, és elmegy a kedvem az egész barátságunktól. Na mind1 rólam ennyit. Valószínűleg irígyli a többieket, mert normális a családjuk, pénzelik, stb. Ez nálam is így van. Én az évek folyamán észhez tértem, ma már olyan vagyok a pénzügyekben, mint egy felnőtt. Rákényszerültem. Neki is ezt kellene. Elég szégyen, hogy pénzt kér a mamájának végzett munkájáért. A helyetekben csak akkor engedném meg, hogy egyen nálatok, stb, ha ugyanannyi értékű munkát is segítene. Akkor talán megérti, hogy semmi sincs ingyen, és a családja sem arra való, hogy fizesse az életét, max csak belesegítsen ha nagyon szükséges.

Remélem tudtam segíteni. Ha szeretnél még kérdezni ezzel kapcsolatban, írj nyugodtan. Kamasz szemből adok tanácsot:)

2013. szept. 11. 20:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!