Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kamaszok » Mit csináljak a lányommal?...

Mit csináljak a lányommal? Úgy érzem, elbuktam szülőként

Figyelt kérdés

A gimnázium előtt nem volt vele semmi gond.Kitűnő volt,8.-ban ment nyelvvizsgázni,versenyekre járt.Egy jó és erős gimibe ment.Ott kezdődtek a bajok.

Bekerült egy társaságba és hétvégén és délután alig volt itthon.Nem szóltam,mert a jegyei jók voltak.

De ezek az esti kimaradások odáig fajultak,hogy volt,amikor hajnal 3-4 körül jött haza és a tanárok is szóvá tették,hogy negatív irányba változott.Tavasszal már annyira kezelhetetlen lett,hogy az iskolaváltás mellett döntöttünk.

Ő tiltakozott,de azt hittem,hogy majd megnyugszik,elfogadja.

Nem így lett.

A mostani iskolában nem tanul,abbahagyta a táncolást,amit imádott,nem ment el nyár végén a befizetett nyelvvizsgára.

Próbáltam már beszélni vele,nem lett semmi következménye.

Tiltottam a barátaitól,nem mehetett sehova,az sem érdekelte,bezárkózott a szobájába és csak feküdt órákon át.


Tanácstalan vagyok,nem tudom,hogy vehetném rá,hogy változtasson.



2013. okt. 28. 21:43
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
A jegyeivel jelen pillanatban mi a helyzet? Nem vezet semmi jóra, ha tiltod. De tényleg. Próbáltál már leülni vele beszélgetni (nem támadóan, hangosan)?
2013. okt. 28. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

"Bekerült egy társaságba és hétvégén és délután alig volt itthon.Nem szóltam,mert a jegyei jók voltak. "


Ha hibáztál, akkor ez volt! Sokan szülőként hajlamosak vagyunk belefutni abba, hogy kicsit durván fogalmazva a gyereket egyfajta "tanuló robotnak" tekintjük és minden egyéb dolgot a tanulás eredményétől, a teljesítménytől teszünk függővé.

A gyerek időrendje, programja, otthonléte akkor is fontos, ha kitűnő tanuló. Attól még, hogy kitűnő, nem engedem el az éjszakába 18 éves kor alatt! És igenis elvárom, hogy a hétvége bizonyos részeit töltse a családdal, a másik felében jöhetnek a barátok, vagy engedem őt el egy pár órára, de semmiképpen sem rendszeresen egész napra, vagy éjszakára!

Természetesen a lányod viselkedésében benne van a szokványos kamasz kori lázadás, de arról nem írtál, hogy milyen a kapcsolatotok, mennyire vagytok őszinték egymáshoz, mennyit beszélgettek, mennyire bízik benned!

Úgy érzem, ezzel az iskolaváltással ismét nem a valódi problémát kezeltétek.

Én amit most tennék, hogy elutaznék vele valahova, valami jó helyre egy hosszú hétvégére és megpróbálnám újra megismerni őt. Beszélgetnék vele, én is mesélnék őszintén (!) az én régi kamaszkoromról, a szülőkkel való konfliktusomról, a szerelemről, szexről stb. És kérdeznék, kérdeznék, hogy hogy érzi magát, mitől érzi jól magát, mit adnak számára a haverok, a buli. Mindezt úgy hallgatnám, hogy nem ítélkezem felette, hanem próbálom megérteni, elfogadni ezt a krízist, amibe benne van.

Nem dorgálnám, hanem értően, figyelmesen meghallgatnám. Első körben csak ennyi. Muszáj újra a bizalmat felépíteni köztetek.

Később jöhetnek a tervek, a vizsga átbeszélése, de ne te dönts helyette, hanem legyen a nyelvvizsga közös döntés, amibe neki is van beleszólása. Ha kiveszed a kontrollt a kezéből, akkor egy kamasz nem fog neked kisgyerek módjára engedelmeskedni.

Minden napirendi pontot közösen kell egyeztetni, amit elvársz, azt persze tárd elé, min ahogyan azt is, hogy a szórakozásnak mik lehetnek a keretei. (mikor meddig mehet, ki megy érte stb) A korlát egyben kapaszkodó is!

Sok munkátok lesz most egymással, neked és neki is változnia kell. Az önfejűség és makacsság ne tévesszen meg, a legkeményebbnek tűnő serdülő is belülről egy szorongó, szeretetre éhező kis ember:) sok sikert, majd írj, hogy alakult

2013. okt. 29. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
4%

Akkor hisztizzen a szobájában. Addig se a te pénzed és időd megy el a hülyeségeire.

Nem egy nyelvvizsgán voltam már, és nem olcsó mulatság. Egy nem akkreditált nyelvvizsga ára is könnyen 20 ezer fölé rúghat. Ezt a pénzt jól értem, hogy kidobtátok az ablakon?


Közben győzködd, hogy tanuljon, és jutalmazd, ha jó jegyet kap, vagy részt vesz valamilyen versenyen. Ha látja, hogy a tanulmányi eredményein múlik a bulizgatása, több kedve lesz a könyvek fölé görnyedni.


Az erős iskola nyílván nagyobb stresszel jár, valahogy le kell vezetni a feszültséget, én nem vagyok ellene annak se, hogy 15-16 évesen már piálgasson haverokkal az istenadta, de ha túlzásba viszi, akkor bizony legyenek következményei...

2013. okt. 29. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2%

Akkor feküdjön a szobájába,beszélj a fejével esetleg 1-2 tasli segíthet,szerintem igenis ne maradozgasson ki éjjel pláne nem 3-4 ig.Legyél keményebb sokat beszélgess vele,egy-két lazább programra(mozi,délutáni program szülinapi v

buli) engedd el de csak feltételekkel

2013. okt. 29. 17:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
60%
Tilsd el a wctöl is meg a levegö vételtöl is és irasd át egy másik iskolába hátha úgy jobb lesz...
2013. okt. 30. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
gondolkoznod kellett volna, beszélni kellett volna vele mielőtt màs iskolába irattad.. Irasd vissza, de valószínűleg már az sem segít. Elesztetted és kész, a te hibád
2013. okt. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Az én szüleim is hasonló problémával néztek szembe pár évvel ezelőtt, tényleg nehezen kezelhető voltam és önfejű, és a középiskolába bekerülve hasonlóan viselkedtem. Tényleg sok stresszel jár, hogy egy közösségből akikkel kiskora óta együtt volt(1-8. osztály) kiszakadt és teljesen más embereket kell megismernie, hozzájuk és a középiskolához alkalmazkodnia.

Engem legjobban az úgymond "laza korlátozásokkal, szabályokkal" lehetett a legjobban motiválni. Ha valamit egyszerűen hülyeségnek, irreálisnak tartottam egyszerűen sz*rtam rá és csináltam ami jól esik. Ezekre válaszként jöttek a szobafogságok, netmegvonás, tv megvonás és társai. Ez körülbelül 1 évig ment, közben folyamatosan megszegtem ezeket és újabb büntetéseket kaptam. Aztán, édesanyám egyszerűbb szabályokat vázolt fel pl.: legyél meg 4,0 minimum. Ez nem egy halálosan nehezen teljesíthető dolog, kis tanulással laza, ha valami nem megy mással lehet korigállni ennyi. Hívjam fel telefonon párszor éjjel hasonlók. Innentől kezdve sokkal normálisabban kezdtem viselkedni és jobb lett a viszonyunk is. Szerintem az iskolaváltás akarata ellenére szörnyű döntés volt, ezzel megmutattad, hogy IGENIS AZT CSINÁLOD AMI NEKEM TETSZIK, na igen csak ő is ugyan ezt fogja csinálni(tánc abbahagyása, nem megy nyelv vizsgázni, inkább falat bámul mint tanulna)

2013. nov. 1. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!