Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mikor kezdett gyermeketek...

Mikor kezdett gyermeketek felismerhető dolgokat rajzolni?

Figyelt kérdés

Az enyém 19 hónapos, még csak firkál, de úgy tudom, ez normális. tehát nem aggódom, csak egyszerűen érdekel.

Köszi!


2010. júl. 28. 12:28
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Én láttam 2 évesnek tökéletesen felismerhető rajzát,meg láttam az enyémet 4 évesen,krumplikat rajzolni.:))

A nagyfiam 5 éves koráig alig volt hajlandó rajzolni,nem is ment neki.Akkor valami fordult benne,és 6 évesen városi rajzversenyt nyert, a mai napig nagyon kreatívan és jól rajzol.Szóval a kezdés ideje semennyit nem számít.

2010. júl. 28. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Bocsi az offért.


Erre én is kíváncsi vagyok! Kislányom 22 hónapos, de még ő is inkább firkál, bár a múltkor már sikerült egy madarat rajzolnia, ha nagyon néztük kilátszott belőle a madár :)


A barátnőm kislánya egyidős az enyémmel, múltkor őskáoszt rajzolt, és amikor megkérdeztük, hogy mi ez, felcsillant a szeme és mosolygó arccal azt mondta "Anya!" :)


Édesek, csak nekünk nem elég jó a képzelőerőnk :)

2010. júl. 28. 12:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
A szomszéd kislány, akire vigyázni szoktam, 5 éves. Nagyon ritkán rajzol, akkor is csak ákom-bákomokat. A nővérem barátnőjének a kisfia szintén ennyi idős, ő már jól felismerhető madarat, stb. rajzol...
2010. júl. 28. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
kösz mindenkinek. ismét mondom, nem azért kérdeztem, hogy mikor, mert lemaradást érzékelek. hanem csak kíváncsiságból. már ő is megnevezi amúgy, amit "rajzol": hápi, vaúúúú, anya :))))
2010. júl. 28. 12:50
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Óvónő vagyok, saját gyerekeim is vannak.


A legfontosabb, amit tehetsz annak érdekében, hogy a gyereked lelkesen, szeretettel és ügyesen rajzoljon, hogy HAGYOD minél tovább firkálni!!!!


A rajzolás egy nagyon bonyolult agyi tevékenység. A körülötte lévő világot kell síkba vetítenie. És ehhez még jön az a probléma is, hogy életkorából kifolyólag a keze, ujjacskái még fejletlenek, nehéz megtartani a rajzeszközt is, nemhogy ügyesen mozgatni azt.


Tehát a legfontosabb, hagyni sokat-sokat firkálni. Lehetőleg vastag, tömzsi zsírkrétával (még jobb a tégla alakú viaszkréta, amire rámarkolhat), és hozzá képest hatalmas felületre. Legjobb, ha csomagolópapírt terítesz a földre, eléraksz pár krétát és hagyod dolgozni.


A firkálással erősödnek a kar-kéz izmai, és begyakorlódik minden olyan forma, amire a későbbi képalkotó rajzolásnál, sőt az írásnál is szüksége lesz (vízszintes, függőleges vonal, hurok, kör, pötty, hullámvonal...stb)


Amikor már elég ügyes a keze, mert a firkálással sokat gyakorolt, nagyon könnyűvé válik a benne lévő belső képek külső leképezése, azaz a rajzolás.


És itt még egy nagyon fontos dolgot szeretnék megjegyezni! NE RAJZOLJATOK SEMMIT A GYEREKNEK! Nem kell őt megtanítani se pálcikaemberkét, se katicát, virágot...semmit se rajtzolni. Ezzel csak egy merev sablont adsz neki, ami nem egyenlő azzal a képpel, amit ő a fejében lát, ha a katicára gondol. Nem "A" katicát fogja így lerajzolni, hanem megtanulja utánzással azt a pár vonalat, amit te mutatsz neki. De a kettő nem egyenértékű. A napocska nem egy karika + pálcikák körülötte! A napocska a fény, a meleg, az éltető erő...stb. Ha megtanítod, hogy kell napocskát rajzolni, azzal csak a karika+pálcikák rajzolására tanítod meg.

Inkább sokféle tapasztalást kell biztosítani, hogy minél több csatornán minél több ingerhez jusson (lásson, halljon, tapintson, szagoljon, ízleljen), így hemzsegni fog benne a kifejezésre váró sok-sok élmény, amiket majd közölni akar. A kisgyereknek pedig az egyik legjobb közlésformája a rajzolás. És akkor tud ügyesen lerajzlni valamit, ha ügyes a keze a sok firkálástól, és ha az adott dologról sok és sokrétű tapasztalattal rendelkezik.


Nekem 4 éves a nagyobbik gyerekem, 3 éves koráig szinte kizárólag firkált, vagy festékkel maszatolt tenyérrel, ujjacskákkal. 3 éves elmúlt, mikor emgjelentek nála a formák, amikor látszott, hogy már próbál kifejezni valamit. Ezek még felismerhetetlen formák voltak, de a firkavonalnál már több.


Aztán szinte egyik napról a másikra egyszercsak teljesen arányos, részletes, felismerhető alakokat (ember, állat) kezdett rajzolni. Igaz, nem a gyerekkorunkból ismerős sablonfigurákat, de nekem épp az tetszett, hogy egyediek, de teljesen felismerhető mind.


Felemelő volt végigkövetni, hogy 2 évnyi firkálás, és néhány hónapnyi "formakeresgélés" után ma már nagycsoportos szinten rajzol, bátran, lelkesen, semmire nem mondja azt, hogy nem tudom lerajzolni, mindenhez nekilát. A rajzok eredetiek, ötletesek. Sose rajzoltam elő neki semmit, nincs színezője sem.

2010. júl. 28. 13:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

utolsó, köszi.

de ha ő mondja, hogy mit rajzoljak? akkor mit kell tenni?


egyébként én örülnék, ha szeretne rajzolni, mert én szeretek és tudok is jól rajzolni és festeni, de nem erőltetem, ha ő majd nem akar, bár egyelőre még élvezi.

azt megírnád, hogy a színezővel mi a baj? nekem volt kiskoromban, és nagyon szerettem. nem érzem hogy ez negatívan befolyásolná a rajztudásomat, fantáziámat.

2010. júl. 28. 13:41
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

A kezdetektől nem kellene rajzolni neki, és akkor fel semmerül benne, hogy kérhetne.

Mert amikor a gyerek elkezd ismerkedni a papírral, krétával, akkor annak még semmi köze a rajzoláshoz, mint képalakításhoz. Az egyszerű ismerkedés az eszközökkel, rájön, hogy nyomot hagy vele, éntudatot erősít az "ezt én csináltam" felfedezés....rájön, hogy érdekes, jó csinálni, feszültséglevezető...stb.

Csak amikor a szülő látja, milyen lelkesen firkálgat a gyerek, elkezd szinte önkéntelenül is rajzolgatni neki.


Az együtt rajzolás jó dolog, de arra kellene figyelni, hogy a gyerek mögött járj, ne előtte. Azaz csak annyit rajzolj és firkálj, amiennyit már ő is tud. Inkább satírozgass, próbálgasd a színeket, rajzolj nonfiguratív formákat...mert ezzel is példa vagy a gyerek előtt, azt mutatod, hogy a rajzolás jó dolog, szereted, belemerülsz, és a gyerek utánozni fog. Nem azt, amit a papírra vetsz, hanem a tevékenységet magát.


Én lennék annyira "gonosz", hogy nem rajzolnék neki, ha kéri. Azt mondanám, hogy én most inkább ilyen szép vonalakat szeretnék húzgálni ide az én papíromra. Ő pedig rajzoljon az ő saját papírjára. Lehet, hogy 1-2x fogja még kérni, ha eddig úgy volt, hogy kérte, és rajzoltál neki, de ha azt látja, hogy a rajzolás, az egy jó játék, játszatok a rajzeszközökkel (festékkel, gyurmával), és te az ő szinjén ugyanúgy élvezettel belemerülsz ebbe a játékba, ez lesz a fontos, nem az, hogy megjelenik-e ott egy pálcikaemberke vagy nem.


Azért kéri, hogy rajzolj neki, mert vágyik a társaságodra. De ne NEKI rajzolj, hanem VELE (mindenki a saját papírjára), és akkor kielégíted a vágyát, együtt vagytok, önfeledten, jókedvűen játszatok! :-)

2010. júl. 28. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
értem, köszönöm! :))))
2010. júl. 28. 14:07
 9/12 anonim ***** válasza:
54%
Én rajzoltam nekik amikor kérték-mióta ők is tudnak,teljesen más szisztémával,és más módon rajzolnak mint én.Sokkal eredetibbek.:))Nem hiszem,h kárt okoztam a kreativitásukban ezzel.
2010. júl. 28. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Anyukám is pedagógus, tanítónő, ő is azt mondta, hogy nagyon jót tesz a későbbi írástanulásnál, ha egy baba sokat firkál.

Úgyhogy én is hagyom firkálni ("rajzolni"), amikor csak akar, nagyon szereti :)

2010. júl. 28. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!