Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért nem figyel rám a gyerekem?

Miért nem figyel rám a gyerekem?

Figyelt kérdés

Négy éves, és főleg olyankor, ha társaságban van (rokon gyerekek, barátok stb.), egyszerűen nem figyel rám. Olyan, mintha egy fűszál volnék a réten. Hiába szólok hozzá, és ez elég ciki tud lenni. Én egyre ingerültebb vagyok.

Ha ráordítok, akkor odafigyel, de van, hogy elkezd bömbölni. Sajnálom, de nem tudom, mit tegyek. Ilyenekről van szó, hogy “állj meg”, “fordulj vissza”, “mit kérsz enni?” stb.

Nem a füle rossz, mert ha halkan azt mondom: na, akkor indulás hazafele, akkor elkezd tiltakozni. Tehát hallja.

Úgy érzem, már egyfajta harccá fejlődött ez köztünk, és persze szörnyű anyának érzem magam - és bevallom, nagyon tehetetlennek.

Ötletek?



2020. jún. 26. 15:07
1 2
 11/14 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat.

Tegnap a barátaival játszott, és egyáltalán nem figyelt. Megmondtam, még egy ilyen, és hazamegyünk. Rám szólt, hogy hagyjál békén, majd leverte a szemüvegemet. Ezután fogtam, hazavittem, és egy órát ott ült bömbölve, míg a dolgaimat végeztem.

Addigra állítása szerint megértette, mi a szitu (meg az egész utca is, mert végig ordította az első felét az időnek), és visszamentünk.

Onnantól működött a füle.

Azt hiszem, az is hiba, amit kívülről könnyebb volt átlátni, mások esetében, hogy elmondom neki, mi lesz a dolgok következménye, aztán még egyszer, még egyszer, és sokszor még így sem teszem meg.

EZentúl nem így lesz.

2020. jún. 28. 00:21
 12/14 anonim ***** válasza:
Kérdező, próbálom értelmezni szavaidat, de így írásban nincs olyan fokú lehetőség erre. Jól értelek, hogy eddig nem cselekedtél következetesen vele? Hanem csak magyaráztál neki?
2020. jún. 29. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 A kérdező kommentje:
Igen, ilyesmi. Hogy többször kilátásba helyeztem, hogy ha valahogy viselkedik, akkor kénytelenek leszünk hazamenni, mert a többiek ezt nem élvezik. De aztán ez általában nem történt meg.
2020. jún. 29. 22:27
 14/14 anonim ***** válasza:

Tehát nem voltál vele következetes? Általában nehéz cél érni következetesség nélkül. De épp így nem működik a kompromisszum hiány sem. Tehát amit "józan paraszti ésszel" megfelelőnek vélünk, javaslom, tegyük fontossági sorrendbe (ahány felnőtt, részben annyiféle), és a legfontosabbakat tartassuk be vele, persze ne zsarnoki módon, hanem pl legyen egyetlen egy figyelmeztetés, jelezve, hogy nem lesz több. Ha mégis másodszorra is elköveti azt, akkor következetesen tedd meg, amit erre az esetre kilátásba helyeztél (persze nem fenyítésre gondolok, de nem is kifejezett büntetésre, hanem pl előre szóltál neki, hogy hazamentek, ha megint így tesz). Azt mondanom sem kell talán, hogy hiteles, kongruens legyél, tehát éreztesd vele, hogy nem tetszik neked valami, ha tényleg nem tetszik. (Ritkán persze kellenek figyelemelterelések, meg kegyes hazugságok is.)


A következetesség mellett megemlítettem a kompromisszumot is. Tehát mond el neki alkalomadtán, hogy mi az, amit szabad neki. Ez főleg 4 éves kor alatt fontos, de óvodáskorban is jó, ha kompromisszumot tudsz kötni a gyermekkel.

Nem "üzletelést" értek ez alatt.

Hanem pl hogy határozott, de szelíd hangon jelzed: "mondtam, ha nem így viselkedsz, akkor hazamegyünk AZÉRT, mert nem illik így viselkedni. Tudod, kicsim, sétához mindig hozhatod magaddal a bicajt, ezután is. Meg játszhatsz a XY dologgal szintén. Ezeket, látod, szabad, örülök, ha jól érzed magad. De az a ...., amit megbeszéltünk, úgy viselkedni nem illik, és nem szabad tenned, ezért most hazamegyünk, előre szóltam, hogy ez lesz, és most megyünk is haza."


Ilyen jellegű megfogalmazásra gondolok, 4 évessel.

A "..." helyére meg az elvárt viselkedést fogalmazd meg KONKRÉT formában. Fontos, hogy konkrét legyen, mert 7 éves kor alatt kifejezetten abból értenek a gyerekek.

Általában nem értik az, ha csak annyit mondunk nekik, hogy "nem illik így viselkedni", hanem tegyük hozzá: PONTOSAN MELYIK viselkedést nem szeretünk tőle. Arany középút: nem kell túlmagyarázni, viszont elég konkrétan szükséges, pl: "Vendégségben jól érezheted magad. De étellel nem illik dobálózni, és arra is kértelek, hogy a játékokat segítened kell elpakolnod vendégségben is".

Ez elég konkrét, velős, és mégse terjengős.

Ha úgy alakulna, hogy hosszú, konkrét listával fakadnál ki, az azért régen rossz, mert akkor már hónapok óta, esetleg évek óta nem voltál vele következetes.

Tudsz váltani. viszont egyesével, kettesével vezesd rá, mit engedsz neki és mit nem.

Minden felnőttnek más-más részben, az értékrendszere. Így a pedagógusától el kell fogadnod, ha ő egész mást vársz el, illetve tilt neki, ezt mellékesen teszem hozzá. (Persze kivétel, ha bármelyik felnőtt megszegi a törvényt.)

A kisgyermeket nem keveri meg, hogy pl "Magdi néninél ezt és azt lehet, emezt nem, míg anyunál, apunál meg van, ami máshogyan van".

Ami zavarhatja a gyermeket, ha bizonyos kérdésekben anya és apa ellentétest vár el tőle. Nehézség nyilván mindig akad, a párok minél több mindenben jutnak egyezségre a nevelésben, annyival is következetesebben be tudják tartatni a gyermekkel.

2020. júl. 1. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!