Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Furcsa a kétévesem? Vagy csak...

Furcsa a kétévesem? Vagy csak egy túlaggódó elsőgyerekes vagyok?

Figyelt kérdés

Bocs ha hosszú leszek. A kisfiam bő 2 hónap múlva tölti be a kettőt. Mostanában aggódom, minden rendben van-e vele.

Még nem beszél, csak egy szót, és egy hangutánzó szót tud, de azokat a helyükön használja (még ha nem is gyakran), önmagában emiatt nem aggódnék.

Pár hónaposan "félős" lett, mindenkitől sírt. Bár azóta ez oldódott, de még most is szégyellős, bújós, félős, könnyen sírva fakad másoktól. Attól függően, milyen a hangulata és mennyire szimpatikus neki a másik ember, van amikor valakivel barátságosabb, mosolygósabb, de akkor is csak óvatosan, némi távolságot tartva, legjobb esetben is messziről huncutkodva. Csendes, nyugodt gyerek, nem ugrál, nem szaladgál sokat, ritkán pörög fel a játékban.


Szinte csak elvétve tudom rávenni utasítás végrehajtására (add ide, fogd meg, ülj le), és nem tudom, hogy nem ért-e, vagy csak önfejű. Általában nem bámul áthatóan és csügg a szavaimon ha beszélek hozzá, csak ha talál benne valami érdekeset (pl számára érdekes tárgyat mutatok, és arról magyarázok). Egyébként ha őt kevésbé érdeklő dolgot magyarázok, mutogatok, rámnéz hogy "haggyálmár", vagy maximum elmosolyodik, hogy "jó'van, beszéljél, más dolgom van", aztán arra figyel, amire ő akar, és ez a gyakoribb. Sokszor figyel inkább a tárgyra, amit mutatok, de rám látszólag nem. Ritkán utánoz engem, ebben is válogatós. Sok mozdulatot, hétköznapi tárgy használatát nem utánozza, hiába kérem (pl fújja meg az ételt, keverjen a lábasban a kanállal). A guggolást, lufifújást viszont kérés nélkül is utánozni kezdte.


Más gyereke megy a cipőjéért, ha meghallja, hogy "megyünk sétálni", az enyémen nem látom, hogy felfogná, hogy mi fog történni, csak mikor már felöltöztettem és nyúlok a kulcsért. Bár nemrég meglepett azzal, hogy mikor egy pelenkával a kezemben mondtam, hogy dobjuk ki a kukába, akkor kézenfogott, a kukához vezetett, és lökte a kezem a kukához, hogy akkor oda dobjam.


Ez a legijesztőbb: az én kezemet használja. Ha valamit akar, odavezet, a kezemet ráteszi, arra löki. Ha könnyen eléri az adott tárgyat, akkor azért sokszor ő hozza oda nekem, hogy csináljak vele valamit (pl a lufit, hogy dobjam fel, játsszunk). És sokmindent egyszerűen jobban szeret velem, az én kezemmel csináltatni. Inni is még mindig úgy akar, hogy én tartom neki az ivópoharat. Amikor üres flakonnal, pohárral játssza el az ivást, akkor ügyesen megfogja, szájához teszi, dönti. Ha felhúzódik a nadrágszára, az én kezemet teszi oda, hogy húzzam le, ha ki kell venni valamit a járókából, az én kezemet dugja a rácsok közé, és irányítja a tárgyhoz, ahelyett, hogy rámutatna. Erről a "szülő kezét használó" tünetről rögtön sikerült megtalálnom, hogy az autizmus jellegzetessége, gondolhatjátok, hogy megijedtem.


A játszótéri játékok nem igazán kötik le, inkább azt szereti, ha én bujkálok, kergetőzök vele, a homokozáshoz alig használ eszközt, csak szórogatja.

Sokat veteti fel magát, szívesen lóg rajtam, az ágyban sokszor mosolyogva rámmászik, rámfekszik, de tanult szeretetkifejezést nem mutat: nem ad puszit, nem simogat meg, nem ölelget. Ha én csinálom, általában szereti.


Van a családban egy vele teljesen egyidős kisfiú, és ijesztően előrébb jár. Lelkesen utánoz, szeretgeti az anyját, csügg az ember szavain, örömmel teljesíti, amit kérnek tőle. Igaz, neki van egy nagyobb testvére is, akitől sokat tanulhatott. De hozzá képest az én fiam még szinte babás.

Sajnos a vírus miatt más gyerekekkel nem állunk olyan szoros kapcsolatban, hogy más komolyabb összehasonlítási alapom legyen. (Akartam óvodafelkészítő klubba hordani, de ugye azt is leállították). De a játszótéren (ahol azért szintén nincs sok kétéves) is mintha kicsit kilógna a sorból az én csöppem.


Tudom, a gyerekek nem egyformák, meg van saját személyiségük, habitusuk, de nem akarok bagatellizálni sem. Tapasztaltabb szülők, hozzáértők, mit gondoltok, tényleg aggódnom kell, vagy túlparázom? Félek... :(


Főleg ezzel a kézhasználós dologgal kapcsolatban érdekelnének tapasztalatok, de minden más is jöhet. (Persze említem majd elsőkörben a védőnőnek is, de szeretném látni egy szélesebb réteg véleményét, tapasztalatait is)



2020. okt. 11. 00:28
1 2 3 4
 1/32 anonim ***** válasza:
32%

Kapcsold ki az internetet, mert akkora hülyeségen parázol, hogy az már vicces. Leírtál egy teljesen normális két év körüli kisgyereket, de te bele magyarázkod az autizmust. Hol olvasol olyanokat, hogy ezek az autizmus tünetei? Téged.inden hülyeség érdekel? Ha a főnököd meglehet előtted mondjuk egy jegyzetfüzetet akkor neked az érdekes? Te szívesen foglalkozol unalmas, számodra érdektelen dolgokkal? Könyörgöm! Két éves kisgyerekről beszélsz!

Azért használja a kezedet, mert minden szart megcsinálsz így is neki. Hagyd, mondd neki, hogy "Pistike, ha kell a labda, vedd el magadnak". Nem beszél? Nem ugrunk az első jelzésre, hanem azt mondjuk, hogy "Pistike, nem értem mit szeretnél. Elmondod anyának?", azonnal be fog indulni a beszédfejlődése.

Egy normális két éves csak szórja a homokot, rosszabb esetben meg is eszi. Egy nagyobb testvér jelenléte sokat hozzátesz a fejlődéshez, az öcsém 3 évvel fiatalabb, a szüleim elmondása szerint mindenben utánozott, mert én voltam a nagytestvér, akire hasonlítani akart. A húgom 13 évvel fiatalabb, 3 évesen 10 alatt össze tudott adni, nagyon sokáig el tudott számolni, olyan szavakat és kifejezéseket ismert (nyilván tőlünk hallotta), amiken csak néztünk és még sorolhatnám, mindezt azért, mert nagyobb testvérei vannak, akikre hasonlítani akart, olyan akart lenni, mint mi.

És most fejezd be, hogy ilyen hülyeségek után olvasol, ha valami gond van a védőnő és/vagy orvos észre fogja venni, ha máshol nem is az óvodában biztosan. Mennyivel nyugodtabb életed lenne, ha nem pörögnél ilyen hülyeségeken + a gyerekre se lennél rossz hatással. (Mert igenis rossz hatással van rá, hogy bármit csinál vagy nem nem csinál azonnal a bajt, a rosszat látod benne és már szinte rémeket látsz.)

2020. okt. 11. 03:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/32 A kérdező kommentje:

#1 Köszönöm! :)

Nem gúnyos a mosoly, hanem tényleg. Igazából reménykedtem benne, hogy valaki akkora hülyeségnek tartja, hogy jól helyretesz.

Nemrég még laza voltam. A másik kissráctól való lemaradását betudtam annak, hogy más személyiség (főleg hogy igazából rám hasonlít a csendességével, visszahúzódásával, megfontoltságával).

Direkt nem olvasgattam ilyen témákról, mert tudom, hogy képes vagyok beparázni tőlük.

Úgy jött ez az egész, hogy az kezdett zavarni, hogy mindig velem itattatja magát, mert ugye mindig félbe kellett hagynom miatta amit csináltam, letennem ami nálam volt (nem arra gondoltam, hogy baja van, csak untam ezt). De ha nem fogom meg a poharát, mérges lesz és behisztizik. Szóval arra próbáltam rákeresni, hogyan szoktathatnám rá az önálló ivásra. Megtaláltam ezt a "szülő kezét használja=autista" dolgot és elindultam a lejtőn...

2020. okt. 11. 07:38
 3/32 anonim ***** válasza:
83%

Tipikus első gyerekes anyuka vagy. 🤣

A gyereked teljesen normális. Nincs 2 egyforma gyerek még testvérek között sem.

Összehasonlítani más gyerekkel meg "bűn".

2020. okt. 11. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/32 anonim ***** válasza:
77%

Az első válaszolónak nincs mindenben igaza.

Pl.:

Az én lányom megkésett beszédfejlődésű. Kifejezetten tiltotta a gyógypedagógus, hogy "ne értsem meg". Ez nagyon rossz hatással van a beszédfejlődésre, a gyermeket folyamatosan kudarcélményhez juttatja. Nem ajánlom!!


Másrészt a szülő kezének irányítása tipikus autista tünet.


De! Kedves kérdező, ez nem azt jelenti, hogy a fiad autista. Ugyanis minden gyereknek van autisztikus tünete 3 éves korig!!


3-4 éves kor alatt csak a nagyon súlyos eseteket diagnosztizálják, addig kinőheti. Ne figyelgesd betegesen. 1-2 dolgot, ami idegesít, említs meg a védőnőnek, de ennél több teendőd nincs.

2020. okt. 11. 07:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/32 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek is.


#4 Igen, nem is akartam elkezdeni "nem megérteni", mert látom rajta, mikor egyéb okokból néha nem vagyok hajlandó csinálni amit kér, hogy az egyáltalán nem motiválja, csak elkeseredés van belőle.


Mindenesetre megnyugtatna kicsit, ha olyat hallanék valakitől, hogy az ő gyereke is az ő kezét használta, aztán mégis teljesen egészséges gyerek lett belőle. De egyelőre nem találkoztam ilyennel a környezetemben.

2020. okt. 11. 08:19
 6/32 anonim ***** válasza:
59%
Szerintem hogy csak két szót használ, meg hogy a Te kezedet használja gyanús ezek közül. Lehet érdemes lenne körülnézni a környéketeken, valahol fel tudnák-e mérni, szükséges-e korai fejlesztés, Ayres torna vagy valami ilyesmi. Igaz hogy még pici, de ha esetleg nem lenne szüksége fejlesztésre és elviszed, abból nem lesz baja.
2020. okt. 11. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/32 anonim ***** válasza:
61%
Hát most én leszek a másik véglet, ismerősöm kisfia ugyanilyen volt ennyi idősen, és róla egyértelműen megállapították később, hogy autista. Most 4 éves, és már teljesen nyilvánvaló, idegenek számára is. Ezzel nem azt mondom, hogy a te fiad is tutira az, de azért 100%-ra kijelenteni, hogy csak te aggódod túl, szerintem hiba lenne, mert vannak gyanús dolgai.
2020. okt. 11. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/32 anonim ***** válasza:
37%

Mi az, hogy tipikus első gyerekes anyuka? Nem minden első gyerekes anya hülye!!! Vannak értelmesek, tájékozottak és ösztönösen is jól funkcionáló anyák.


2 évesen szerintem ez rettenetesen kevés. 10 honapos gyerekem ad ha kérek valamit, tudja melyik ruhát hova vesszük fel, mi a kutya, macska,utanozza a hangjukat. Ha kérdezem hol van mama, nézi az ajtót, hogy jön - e be, vagy ha kint vagyunk az utca felé néz. Ha csinálunk valamit, plmyelvnyujtogatas, rogton leutánozza. Egyedül iszik 4 honapja kb,a kanalat is már inkább ő fogja, a segitsegemmel. Elkezdte a szavak elejet mondani. Szóval 2 évesen szerintem ez kevés, amit leirtal.

2020. okt. 11. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/32 A kérdező kommentje:
Látom, sok a lepontozás szinte minden válaszra. Akinek bármiről ellenvéleménye van, azt kérem szépen, hogy írja is le (ha még nem tette), ne csak pontozzon. Minden érdekel.
2020. okt. 11. 09:46
 10/32 A kérdező kommentje:

#8

Nem azt akartam felsorolni a leírásban, mi mindent tud, hanem azt emeltem ki, ami furcsa a viselkedésében. Csak azért hoztam egy-két ellenpéldát, hogy ne az jöjjön le, hogy mindig kizárólag ezeket a furcsaságokat csinálja.

De ő is nézelődik az utcán, rámutat dolgokra (macska, autó kereke, fecskefészek), és mond rájuk valamit (minden megmutatott dologra ugyanazt mondja: egy erősen megnyomott "de"). A lépcsőházba lépve felkéredzkedik rám, és ő akarja megnyomni a villanykapcsolót. Rajzol a mágneses rajztáblára, és le is törli. A kanállal hol egyedül eszik, hol követeli, hogy én adjam neki a kaját. Belelép a cipőimbe és járkál bennük. Ha az apja azt kérdezi, hol van anya, akkor keres engem. Tárgyakból csak azt keresi, amivel épp azt játszuk, hogy eldugtam. De ha olyat kérek tőle, amivel épp nem foglalkoztunk és máshol van (pl "hol a kancsó?"), nem indul érte.

Tudom, így is valószínűleg a legtöbben fejlettebbek nála, de azért tudogat ezt-azt, nem arról van szó, hogy nem néz sehová, nem érdekli semmi.

2020. okt. 11. 10:17
1 2 3 4

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!