Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan magyaráznád el egy 6...

Hogyan magyaráznád el egy 6 éves kisgyereknek, hogy mi az, hogy tisztelet?

Figyelt kérdés
Tegnap este, helytelen viselkedés kapcsán, beszélgettünk arról, hogy tisztelnie kell a családját, az óvónéniket, a többi kisgyereket, és nem utolsósorban, saját magát is. Kérdeztem, hogy tudja-e, mi az, hogy tisztelet? Azt mondta, nem tudja. Elkezdtem neki magyarázni, és rájöttem, nem tudom neki pontosan megfogalmazni. Valami olyasmit mondtam, hogy figyelembe kell vennie mások érzéseit, ha tudja, hogy valami a másiknak rossz, akkor nem csinálja, elég nagy már hozzá, pl. nem tépi ki a húga kezéből a játékot, pl. ha mérges is rám, nem mondhat rám csúnya szavakat stb...Segítsetek, hogyan magyaráznátok el neki, hogy mi az, hogy tiszteljük a másik embert?

2021. febr. 6. 08:59
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Nem a szó vagy a körülírása a lényeg, a gyereknek úgyis csak egy üres szó. Arra kell megtanítani amiből összetevődik a tisztelet,pl.konkrétan hogy nem szabad csúnyát mondani másra , nem szabad más gyerektől elvenni a játékot hanem el kell kérni, stb. Mert attól hogy a Magyar Értelmező Kéziszótárból felolvasod neki a tiszetelt definicióját még nem fogja ezeket automatikusan elsajátítani.
2021. febr. 6. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
92%

Hát nem ez a tisztelet szerintem. De igazad van, nagyon nehéz elmagyarázni. Talán inkább az, hogy még ha nem is szeretünk valakit, elfogadjuk és azt is hogy másképp érez, másképp látja a világot.


Pl. Erika barátnője kedvenc meséje a Jégvarázs, de a te lányodnak az Aranyhaj.


A zisztelet az az, amikor tudja hogy más tetszik neki, de nem veszekszik vele hanem elfogafja, hogy neki más a kedvenc. Ez is egy formája a tiszteletnek.

2021. febr. 6. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
1-es jól mondja, ugyanakkor ha konkrétan felvetődött a szó, akkor mégiscsak el kell magyarázni. Szerintem jól mondtad. A másik is ugyanolyan ember, mint mi, és úgy bánunk vele, hogy odafigyelünk, mi jó neki és mi rossz.
2021. febr. 6. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A példamutatás erre a legjobb, nem a magyarázat. Ha te sem tiszteled az anyádat, párodat, egyáltalán magadat, akkor elég nehéz a gyereknek is megtanulni.
2021. febr. 6. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
33%

Szerintem nem tisztelnie kell másokat, hanem nem kellene kötekednie..


Tisztelet az az, amikor valakire felnézel, mert csodálatosnak tartod, úgy érzed sokaknál jobb, többet tud, klasszabb. Egyáltalán nem kell ezt éreznie sem a társai, sem mások iránt, majd kialakul benne magától.


Ezzel a hülye jobbikos meg reggae lázzal jött be a "tisztelet", mint általánosan félreértelmezett fogalom, előtte normálisan használták azokra, akik valami nagy dolgot, cselekedetet vittek véghez, ami nyilván nem igaz mindenkire.


Elfogadásra tantítsd(ha valakitől sérelem éri), toleranciára(ez a más mást szeret dolog) meg úgy alapvetően szeretetre. Attól, hogy Zsuzsi a Jégvarázst szereti, ő kedves, segít másoknak, ő is ember, aki érez mittudomén, ami épp őt jellemzi és gondolhat máshogy valamit, attól a sok jó tulajdonsága nem szűnik meg, szóval ilyesmiket mondj.


A szép beszédhez meg a megbántódás passzol, illetve Dóri néni kedves óvónéni, szeretné, ha boldog, egészséges lennél és megtanulnád azokat a szabályokat, amik a későbbi boldoguláshoz kellenek. Lehet, hogy nem mindig a jó módszert választja, hogy segítsen neked szabályokat tanulni, ilyenkor fordulj hozzám, hogy megbeszéljük akár hárman, akár én a Dóri nénivel..


Nem ismerem a konkrét helyzetet, de erre a tisztelet szóra nagyon "allergiás" vagyok, nem jár mindenkinek, csak aki különleges és nem muszáj, hanem magától képződik az emberben a csodálat a másik iránt.

2021. febr. 6. 10:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
84%

#4-el értek egyet. Ha azt látja, h.te normálisan viselkedsz másokkal, ez neki is beépül.

#5 Nem hallottál még a tisztelettudó viselkedésről? Nem a jobbikosok találták ki, pl.az idős rokonaim is mindig mondogatták nekem.

2021. febr. 6. 15:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
39%

Azért, mert ők idősek! Korábban azt tartották(és sokszor úgy is volt), hogy az idősek okosabbak, többet tudnak a vilàgról, mert több idejük volt megismerni!


Manapság az internet korában ez nem igaz, a 90es èvektől(rendszerváltás) leáldozóban van az idősek iránti általános tisztelet, màr nem igaz, hogy többet tudnak, ezért nem kiemelkedő a tudásuk, nem örvendenek általános tiszteletnek, csodálatnak, hiszen a kor önmagában tudás nélkül nem érdem.


Ha belegondolsz neked mondták, a fiatalnak az idősek, te sosem mondtad nekik, pont azért mert annakidején senki sem feltételezte egy fiatalról, hogy bármilyen nagy és csodálatra méltó dolgot elért, nagy a tudása(nemis). Manapság ugye egyre többen érnek el olyat, amit más 70 év alatt sem.., ez már más világ!

2021. febr. 6. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
79%
Igen, a példamutatás a legfontosabb, de ha el kell neki magyarázni, én azt mondanám, hogy alapvető tisztelet minden embernek jár, ez pedig azt jelenti, hogy nem csinálunk velük olyan dolgokat, amik nekünk rosszul esnének, ha velünk csinálná valaki. És felsorolni pár példát, pl. azért ne tépd ki a húgod kezéből a játékot, mert te sem örülnél, ha egy nagyobb, erősebb ember kitépné a te kezedből a játékot. Viszont, ha szépen kölcsönkérné, kölcsönadnád. Stb.
2021. febr. 6. 20:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Leginkább példamutatással.
2021. febr. 7. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!