Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogy kezelitek a dackorszakot?...

Hogy kezelitek a dackorszakot? Többi lent

Figyelt kérdés

2,5 éves kisfiam ma pl azért borult ki, mert a müzlis dobozra én tettem vissza a tetejét, de ő azt szerette volna, hogy az apja tegye vissza. Sírás, toporzékolás kezdődött. Elmondtam neki, hogy az apja épp el volt foglalva mással, ezért tettem vissza én, persze nem hatott. Az apja már nyúlt volna a dobozért, hogy akkor leveszi a tetőt, és ő visszateszi. Nem hagytam, szépen elmondtam neki (mármint a gyereknek) , hogy ha már befejezte a reggelit, megyünk öltözni, persze ő közben sírt, aztán kellett még egy kis idő, mire megnyugodott, aztán már el is felejtette.

Jó ez így? Mert persze tényleg tök mindegy, hogy ki teszi vissza azt a tetőt a dobozra, de azt gondolom, hogy nem az a jó megoldás, hogy amint sírni kezd valamiért, akkor azonnal úgy csináljuk, ahogy ő szeretné. (ezt a férjem is belátja) persze, nyílván egyszerűbb lenne, mert akkor abbahagyja hamarabb a sírást, de úgy érzem, akkor azt fogja megtanulni, hogy sírással mindent elérhet.

Negatív hozzászólásokat nem kérek, inkább tapasztalatokat, ki hogy oldja meg az ehhez hasonló szituációkat. Kinek mi vált be?


2022. jan. 8. 11:32
 1/9 anonim ***** válasza:
85%
Az ilyesmit én figyelmen kívül hagyom.
2022. jan. 8. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
20%

Mi az ilyeneken leginkább röhögőgörcsöt kaptunk. :D

Azt meg, hogy megmagyarázod neki, hogy mindegy, ki teszi vissza a fedelet, vagy apja újrarámolja, te meg odaszúrsz a gyereknek, hogy na, most boldog vagy életem? 3:) Na ezt aktuális idegállapotunk függvényében ott a helyszínen eldöntöttük. Szerintem egy-két ilyen esettel, ha véletlen engedsz is neki, nem fog a fejedre nőni.

2022. jan. 8. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
41%

Első gyereknél idegbajt kaptam az ilyenektől, millió ilyen szitu volt és még néha van lassan 4 évesen. Aktuális hangulatomtól függött, hogy gyorsan engedek neki, hogy haladjunk már vagy beleálltam a dologba és csakazértsem úgy volt.

Második gyerkőc 2 éves, kezdi ő is bontogatni a szárnyait, nála lazábban kezelem egyelőre, inkább nevetek a szitun (igyekszem magamban, mert ugye Neki igenis nagy problémák ezek).

2022. jan. 8. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
55%
Túlélésre játszom. Nincs fix stratégiám, az elveim egyik felét a szülőszobán húztam le a vécén, a másik felét a gyermekágyas osztályon. Az adott pillanatot próbálom túlélni, lehetőleg ép elmével. Eddig egész jól haladunk, a nagy 6 éves, a kicsi 5. A dackorszakot nem tudom behatárolni, szerintem az utóbbi 6 évünk egyetlen egybefüggő dackorszak. Optimista becslések szerint csak az első 20 év nehéz a gyerekkel.
2022. jan. 8. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
46%

Nalunk nem ebben nyilvanult meg a dackorszak. Konkrétan ha szolok neki valamiert le se kakilja. Mint aki suket!

Kiakaszt vele teljesen. 3 eves. Nagyon makacs, es nagyon tudja, hogy kell feszegetni az idegeinket. Szerintem ezt tul kell elni, nyilvan a sajat elveink szerint azert nem szabad hagyni dolgokat, de tulon tul szigoru se kene lenni. Nehez megtalalni az arany kozeputat.

Konkrétan a ti esetetkre valszeg en is igy reagaltam volna ahogy te.

(igy a sztori alapjan)

2022. jan. 8. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
85%

Nálunk "én akartam" korszak van éppen, de mindig csak akkor jut eszébe, hogy ő akarta, mikor más már megcsinálta.

A másik kesvencem, mikor kérek tőle valamit (hozd ide, vagy csináld meg), akkor mintha süket lenne, de ahogy elindulok, hogy jó, akkor majd én, egyből pattan és megy és csinálja, amit kértem.

Legtöbbször csak fogom a fejem, és próbálok túllépni az ilyeneken, de ha nagyon belemerülne a hisztibe, azért szoktam neki mondani, hogy ha te akarsz csinálni valamit, akkor azelőtt csináld, hogy más megcsinálná.


De azért már kitapasztaltam, mi az, amit MINDIG MINDEN KÖRÜLMÉNYEK KÖZÖTT ő akar megcsinálni, azt persze hagyom neki. Ilyen például, hogy reggel ő akarja kihúzni az éjszakai fényt a konnektorból és bedugni a vakdugót, mert az 1 éves húga előszeretettel szeret a konnektorokban matatni. Vagy például mostanában, mikor nagyvécére megy, már ő akarja lekefélni, ha marad valami. Szerintem ha ezeket a kis apróságokat hagyjuk nekik, így lesznek majd önállóak.


Amúgy 4 éves a kisasszony.

2022. jan. 8. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
76%
Elismerem az érzéseit - mert ha még felnőttként nem lehet megérteni hogy ez neki miért fontos, attól ez neki abban a pillanatban fontos. Szóval elmondom neki hogy megértem, hogy szomorú/dühös/csalódott vagy mert nem apa tette vissza tetőt. Sajnos apa most xy dolgot csinált, így ő nem tudta visszatenni. Meghallgatom a hisztijét, mert az is fontos, hogy az ilyenkor kialakult rossz érzéseivel ne hagyjam egyedül. Plusz tudom hogy ezekre a hisztikre is szükség van, hogy kiadja a feszültségeket. Kb ennyi. Tudatosság a kulcs és tudom hogy mit miért csinálok, mondok, teszek. Mi a célom vele, mit szeretnék elérni vele a jövőben. Természetesen ettől nem lesz kevesebb hiszti - mert a dackorszak ilyen és paradox módon szükséges hogy egy kiegyensúlyozott gyerek majd felnőtt legyen belőle. De az is szükséges hogy mi jól reagáljuk le ezeket, ami természetesen nem mindig könnyű és senkinek sem megy mindig halál nyugodtan, de ettől még törekedni érdemes rá. És már az is jó, ha csak utólag esik le, hogy mi lett volna a jobb megoldás az adott szituációban, mert néhány ilyen után már esetleg elsőre jön a jobb válasz.
2022. jan. 8. 20:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
88%

Arról is szerettem volna írni, amti az előző megírt, így nem ismétlem az ő sorait. Azt tenném még hozzá, kulcsfontosságú eldönteni, hogy mit akarsz tiltani neki mint szülő, és mit akarsz megengedni neki.

E kettő egyensúlya a lényeg, mégpedig következetességggel. Tehát épp csak a dolog másik felét szokták egyesek efelejteni, nevezetesen, hogy abban is következetesnek kell lenni, hogy melyek azon dolgok, melyeket mindig meg akarunk engedni a gyereknek.


Amikor tiltok, általában hozzáteszem, hogy HELYETTE mi mindent SZABAD megtennie.


A végletesség viszont nem jó. Ha mindig mindent csak tiltanánk a picinek, akkor egy idő után megtörne, és későbbi gyerekkorában, sőt, majdan felnőttként esélyesen nem fog tudni nem-et mondani másoknak, vagy legalábbis nem elégszer.


Ha meg a másik végletbe esnénk -túlzott megengedés-, akkor meg elkényeztetetté, határtalanná válhat, ezáltal érzelmi biztonsága meginoghatna, ami szintén feszültségforrás a gyerek számára (bőség zavara, bizonytalanság, egysíkú értékrendszer kialakulásának veszélye -nem alakul ki megelégedettsége, hálája-, zsarnokoskodóvá válhat stb).

2022. jan. 11. 03:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

“Ha mindig mindent csak tiltanánk a picinek, akkor egy idő után megtörne, és későbbi gyerekkorában, sőt, majdan felnőttként esélyesen nem fog tudni nem-et mondani másoknak, vagy legalábbis nem elégszer.”


Ennek mi a pszichológiai háttere? Én azt gondolnám, hogy ettől inkább dühös, frusztrált, mindenkit irányítani akaró típus lenne később. De biztos függ az alapszemélyiségtől is.

2022. febr. 3. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!