Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan magyarázzam el neki,hog...

Hogyan magyarázzam el neki,hogy a dédanyja elhunyt?

Figyelt kérdés

2 hete elhunyt a nagymamám aki számunkra nagyon kedves volt.A kis lányom 8 éves,rajongott érte.Minden nap találkoztak,egy városban éltünk,minden nap jött hozzánk vagy mi mentünk hozzá.

Nagyon erős kötelék volt köztünk a lányom és közte viszont még erősebb. A saját fájdalmunk mellett azt látjuk,hogy a lányom nagyon nem tudja feldolgozni. (Észre vettem,hogy 2 napja a telefonomrol hívta mamám telefonját,nem töröltem ki a telefonszámot) nem akarom egyből pszichológushoz vinni,de aggódom,hogy muszálylesz egy szakember segítségét kérni. Beszélgettünk sokat,képeket videókat néztünk,vissza emlékezünk a kedves dolgokra de semmi reakciója nincsen.Mégcsak sírni sem sír csak szótlan,csendes,szomorú.

Valaki hasonló helyzetben volt már? Tanács?



2022. júl. 12. 10:13
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
96%

Bocs, de nem fogalmazol egyértelműen.

Most akkor elmondtátok neki, hogy meghalt a dédmama vagy nem?

Ha nem, akkor tessék azonnal elmondani!

Miért baj, ha szomorú és szótlan? Miért baj, ha nem sír? Miért kéne mindenkinek ugyanúgy megélnie a gyászát?

Fogadd el a gyerekedet olyannak, amilyen. Ő így gyászol, ettől ez még valódi gyász lehet. Nem mindenki sír-rí hangosan és látványosan.

A leírtak alapján nem gondolom, hogy ide pszichológus kéne, egyszerűen hagyjatok neki időt, hogy feldolgozhassa a veszteséget.


A temetés megvolt már? Arra vittétek? Ha nem, akkor ki lehetne vele menni a temetőbe. Gondolom más rokonok sírjánál már volt korábban.

2022. júl. 12. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 A kérdező kommentje:

Bocsánat,nem egyértelműen írtam ki.

Tudja,hogy elhunyt a dédanyja,

az lett volna a kérdés "hogyan segítsek neki feldolgozni"


Nem baj az ha nem sír csak félek,hogy magába fojtja,nem akar beszélni,csak néz ki a fejéből,szótlanul,semmi reakció csak a szobában fekszik.

2022. júl. 12. 10:23
 3/15 anonim ***** válasza:
28%
Az életnek ugyanúgy része az elmúlás, a halál, ahogy része az, hogy megszületünk, anyatejet szopunk, kúszunk-mászunk, először csak értelmetlen szavakat mondunk, aztán kialakul a beszéd, aztán bölcsődébe járunk, majd óvodába, majd mindenféle iskolákba... (sokáig) aztán dolgozunk (még tovább), aztán elmegyünk nyugdíjba (a szerencsésebbje)... aztán csak vagyunk (ki aktívabb közösségi életet élve), ki kevésbé, aztán meghalunk...Mivel a dédi már soha többé nem fog visszajönni, előbb-utóbb úgyis szembesül a dologgal, de akkor sokkal jobban fog neki fájni, hogy hazudtatok neki(vagy legalábbis nem mondtátok el neki az igazat).
2022. júl. 12. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
82%
Nem egyformán gyászolnak az emberek. A gyereked pont így. Beszélgessetek a dédanyjáról, emlékezzetek, DE közben próbáld kicsit elterelni a figyelmét, menjetek sokat sétálni, fagyizni, strandra, játsszatok, kiránduljatok, találkozzon barátnőkkel stb.
2022. júl. 12. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
91%

A lányom 8 éves volt, mikor a mamám meghalt (együtt éltünk, közel állt hozzánk), 9 éves volt, mikor apósom halt meg (ott voltunk pont nála, megvárt minket szegény). Gondoltam micsoda traumák lesznek ezek neki, rajtuk kívül is sok haláleset történt sajnos a családban, akik közel álltak hozzánk.

Végülis ő úgy reagálta le, hogy nem sírt, csak szomorú volt, és inkább arra fókuszált, hogy bennünk tartsa a lelket. Ő így terelte el a gondolatait, hogy azon dolgozott, hogy nekünk hogy tudna segíteni. Minket vigasztalt, meg a családot. Örülök, hogy ilyen együttérzés van benne, és hogy helyén tudta kezelni.

Azóta anyósom is egyre rosszabbul van, a lányom azóta ritkábban jön velünk hozzá, én megértem őt. Annyi szomorúságot látott már, és még csak 12 éves.

Adj időt a lányodnak, mindenki máshogy gyászol. Csináljatok több közös programot, hogy ne csak erre gondoljon. Ki kell zökkenteni, hogy jobb kedve legyen. Ne temetkezzen bele a bánatba, de időt kell hagyni neki.

2022. júl. 12. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
89%

Szerintem ide nem pszichológus kell hanem bőven elég az anyai szeretet. Szeretgesd, beszélgess vele. Mond el neki hogy a dédi nagyon szerette, nem akarná hogy miatta legyen szomorú. Vigyétek el a temetésre, utána menjetek ki együtt hozzá a temetőbe stb…

Segítsd a gyászban.

2022. júl. 12. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat!
2022. júl. 12. 11:07
 8/15 anonim ***** válasza:
87%

Nem kell ide semmi különösebb tanács. Hagyd feldolgozni. Ne csesztesd, ne próbáld felvidítani, ha egyedül szeretne lenni, tartsd tiszteletben, ha pedig beszélni szeretne róla, legyél benne partner. Ennyi. Jó is, hogy itt a nyári szünet, legalább a suli nem terheli meg pluszban.

Az én gyerekeim is hasonló korúak voltak, amikor a nagyapám meghalt, a lányomat rázta meg jobban. Nem igazán sírt, inkábbb ugyanilyen hallgatag volt egy darabig. De idővel szépen feldolgozta.

2022. júl. 12. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
4%

Pszichologushoz semmiképp ne vidd, az csak azt erősíti benne, hogy vele van a baj (neki a pszichologus ugyanolyan orvos, mint a többi, akihez a beteg emberek járnak). A gyász nem betegség. A vallásos nézet ilyenkor sokat segíthet. Azt kell benne tudatositani, hogy a dédinek feladata, útja volt a földön, amit beteljesített, így most megpihen a lelke.

Ha pedig ő szomorú, mérges vagy bármilyen emiatt, az normális.

Járjatok sokat a természetbe, szerintem az is sokat segít, legalábbis nekem sokat segített. Amikor látod, hogyan változik a táj, az évszakok,a növények, az szerintem segit abban, hogy elfogadja a változást, elmúlást, az élet körforgását.

Ja és ne feledd, hogy még évekig eltarthat a gyász folyamata, addig sérülékeny, ráadásul nemsokára elkezd kamaszodni. Figyelj rá, nehogy rossz társaságba kerüljön, ráfüggjön az internetre vagy kialakuljon káros szenvedély, evészavar.

2022. júl. 12. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
11%
Sosem sírtam temetésen és utána sem. Ez nem azt jelenti, hogy nem gyászoltam!
2022. júl. 12. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!