Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szexuális nevelés. De mégis...

Szexuális nevelés. De mégis hogyan?

Figyelt kérdés

A napokban volt jó pár ezzel kapcsolatos kérdés, es elgondolkodtam.


Szoval nekem van 2 gyerekem. Fiam 3 éves, lányom 1.


Nekem eddig eszembe nem jutott még ez a téma.

De a napokban több kommentben is olvastam, hogy de, az első pillanatoktól kell, egy 3 évesnek 3 eves szinten, 10évesnrk 10éves szinten beszélni róla.


De mégis, mi egy 3 éves szintje?

2.5 év van a hugával köztük. Azt tudja, hogy a pocakomból jött ki a hugi. Sőt, amit foggalmam sincs, honnan szed, hogy hol a vágás amin kiszedték? Sosem meséltem neki császármetszésről. Mkkor elmondom, hogy nekem nincs vágásom, jön a kérdés, akkor hol jött ki? Na erre pl mi a jó válasz? Ilyenkor egy "ha nagy leszel megtudod"al lezarom és otthagyom. Nem hiszem, hogy ennél többet kellene tudnia.


Bugyiszabály. Az meg mi? Életemben nem hallottam erről.


Illetve én azt sem tudom, hogy ezt hogy kell majd felvezetni, mármint a szex témát pl. Vagy mikor?! Annyira elveszettnek érzem ezen a téren magam.


Nekem pl senki nem tartott felvilágosítást. Anyám lerendezte annyival, hogy kb 12 éves koromban (pont 1 héttel azelött, hogy először megjött), a kezembe nyomott egy könyvet ami tinilányoknak szól és ennyivel letudta. Hozzátette betét a szekrénybe... (ja, csak ő épp tisztaságit használt összesen, belőlem pedig első hónaptól ömlött a vér, így kb 13éves koromtól magamnak vettem a betetet/tampont a zsebpénzemből, mert ez tabu téma volt).

Semmiről nem lehetett vele beszélni, ami szexel, mensivek vagy hasonlóval kapcsolatos. 30 vagyok, 2 szülésen vagyok túl. A terhességem sem tudtam vele megbeszélni, nem hogy a szülést.


Szóval nem akarok ebbe a hibába esni. Én szeretném, ha megbíznának bennem a gyerekeim, ha tudnának tabuk nélkül beszélni velem bármiről. Ezért is gondolkoztam el, hogy mikor kezdjem el ezt alapozni és hogy?!


Esetleg valami könyv ezzel kapcsolatban létezik? Ami engem készít fel mikor minek van itt a helye, mikor mi a jó válasz, mikor milyen szinten kell belemerülni.


2022. okt. 4. 14:40
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
97%

A szexuális nevelés nem a gyerekcsinálás technikai részleteivel kezdődik. :) Hanem pl.azzal, hogy a nemi szerveket normálisan, pironkodás nélkül lehet a nevükön nevezni. Tehát ha megkérdezi, a baba hol jön ki, normális hangon elmondod, hogy az anyuka punciján. Nincs ebben semmi.

A bugyiszabály azt jelenti, hogy a bugyi által fedett testrészeket nem mutogatjuk. Ennek se hiszem, hogy akkora feneket kell keríteni. Ha nem rohangáltatod nyilvános helyen (pl.strandon) pucéran, akkor rá fog jönni. Egy egészséges kíváncsiság minden ovisban van, nem dől össze a világ, ha megnézik, kinek mije van, de persze el lehet neki mondani, hogy ezt amúgy nem illik.

Egyébként pedig ha őszinte, egészséges a kapcsolatotok, mindent meg mernek majd kérdezni. Az enyémek (10 és 12 évesek, fiú-lány páros) MINDENT megkérdeznek. Mi menstruáció, hogyan működik a tampon, mi az anális szex, pontosan mi a szüzesség stb. Soha nem ültem le velük nagy felvilágosító beszélgetésre, de ha volt kérdésük, arra mindig válaszolok. De nem csak a szexszel kapcsolatban, hanem bármivel.

2022. okt. 4. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
92%

A könyvhöz nem tudok hozzátenni, de szerintem ha a 3 évesed már kérdezgeti, hogy hol jön ki a kisbaba, akkor már itt van az ideje, és a "ha nagy leszel, megtudod" jellegű válasszal pont azt éred el, amit el szeretnél kerülni. Ha most tabuként kezeled, később sem lesz kényelmes a téma, se neked, se nekik. Amúgy a gyerek szintje ilyenkor még jellemzően az: anya pocakjából jön ki, a kórházban. A "hogy került oda" pedig apa és anya szerelmeskedtek. Nagyon firtatni nem kell a részleteket, 3 évesen ennél sokkal több részletre még szerintem nem sokan szoktak rákérdezni. Persze te ismered a gyereked, de szerintem az egyszerű, igazságnak megfelelő válaszok mindig jók. Pontosan honnan jön ki anya pocakjából, ha nincs vágás? A punciból. Ennyi. Nem kell túlragozni. Hogy került be? Apa odarakta. Ebben a korban elvileg az az aranyszabály, hogy csak azt válaszold meg, amit kérdeznek, de azt őszintén és az igazságnak megfelelően.


A bugyiszabály pedig, hogy a szülein-orvoson-óvónőkön kívül másnak nem kell megmutatni a bugyiját vagy annál kevesebb ruhát, és ha kéri is tőle bárki, nyugodtan mondjon nemet, sőt. Ugye ez akkor él, amikor még segíteni kell neki az öltözésnél és már szobatiszta, miután már nem kell segítség neki az öltözéshez, akkor aztán főleg szűkül a kör, akiknek meg lehet mutatni a bugyit is. Erre egyébként a testével való önrendelkezéssel már kisebb korban is tudod nevelni, pl ha azt kéri, hogy most ne csikizd vagy ne adj neki puszit, akkor azt tiszteletben tartod meg ilyenek, hogy megtanulja, nem kell mindig és minden körülmények között elviselnie olyasmit, ami az ő kis testi integritását érinti, de számára nem komfortos akármilyen okból is. Kivételek mindig vannak (orvos pl), de ezt adott helyzetben lehet is mondani neki, és kell is, hogy összekösse ez a kivétel a szabály alól.

2022. okt. 4. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
28%
Nem kell ennek feneket keríteni. Mi is a gyerek előtt öltözünk át, amíg pedig nem érti a választ addig elég hogy a pocakból jön ki, különben a túl részletes magyarázat miatt az oviban letámad a többi prűd vérmami.
2022. okt. 4. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 anonim ***** válasza:
96%
Ha nagy leszel megtudod, és otthagyod, ez pont anyád módszere. Az ő szintje az, hogy a puncidból bújt elő a baba. Ezt szülésnek hívják, a felnőtt nők tudnak szülni. Ennyi.
2022. okt. 4. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/15 anonim ***** válasza:
88%

Én is olvastam az ominózus kérdést és a válaszokat is.

Hát azok táborában vagyok akik tabu nélkül beszélnek meg ilyet otthon (a gyerekek előtt pl átöltözünk, vagy elmondtam mire való a tampon) de sosem magyaráztam el h mit hova kell tenni h abból baba legyen.

A lányom 3 volt mikor terhes voltam az öccsével.

Nekem császárom volt így a heg miatt a "honnan jön" egyszerűbb volt.

Az ő szintje nekem teljesen egyértelmű, mikor feldob egy egy ilyen kérdést. Erre nem tudok váladzt adni. A te gyerekedet te ismered.

2022. okt. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 anonim ***** válasza:
92%

Ha megkérdezi hol jön ki a baba, nyugodtan mondhatod, hogy a felnőttek puncusából.


Engem totál leszóltak az előző kérdésnél, de 3 évesen pont ennyit kell tudnia, esetleg, hogyha császáros lennél, akkor ő onnan, és meg is tudod mutatni a helyét.


Szerintem annyit kell tudni 3 évesen, hogy nem szaladgálunk csupaszon mások előtt(tudom, van, aki még 6 évest is csupaszon strandoltat a Balatonban..), más nem érhet hozzánk, csak a doki és a szülő ott, amit takar a bugyi, meg esetleg, ha óvónéni segít popsit törölni. Más bugyival takart részét nem nézegetjük, de főleg nem fogdossuk.


Ez egy 3 éves szintje, szerintem ezt illik tudni ovi elején, főleg, mivel már itt tanulják behúzni a függönyt wczéskor, meg szólnak nekik, hogy ne fogdossák magukat alvásidőben, szóval kívülről is hallani fogják.


Apró kilengés belefér, ha mondjuk mások előtt pisil, vagy megkuksizza a másikat, de ha ilyet mondasz neki, hogy az különleges és nem mutogathatja, akkor nem fogja akarni, mert ettől jön elő benne az "ezt nem szabad, mert a sajátom" érzés.


3as, mit ne értene azon, hogy a puncuson jön ki? Illetve 3 évvel később mennyivel értene ennél többet belőle?:) Szerintem ennél nincs egyszerűbb, nem félreérthető a dolog.


6 évesen majd úgyis megkérdezi, hogy hogy kerül be, hogy fér ki a puncuson, meg ilyenek, addig ez az infó bőven elég.

2022. okt. 4. 15:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%

Négy gyerekem nött fel, pár tipp:

"akkor hol jött ki? Na erre pl mi a jó válasz? "

A puncidon vagy ha nem akarod ennyire konkrétan, akkor egy erre való nyíláson.

"hogy kell majd felvezetni, mármint a szex témát"

Nem kell felvezetni, ha kérdez, akkor a lehetö legrövidebben válaszolni (tehát nem kell részletekbe menni, az általában még lényegtelen), illetve ha nagyon furcsa a kérdés számodra, akkor visszakérdezel, hogy ö hogy gondolja. UGyanis a legtöbbször kiderül, hogy egész más érdekli, mint amire te a kérdés alapján gondoltál.

"Nekem pl senki nem tartott felvilágosítást."

Te tarts, de ne felvilágosítást akciószerüen, hanem egyszerüen nem titkold a dolgokat, ha megvan a menzeszed és fáj a hasad, akkor a gyerek nyugodtan tudhatja, hogy a lányoknak szokott ilyen lenni, de ez természetes, meg ilyenkor véreznek is, arra való a tampon/betét.

Nem kell nagy feneket keríteni a dolognak, egy gyerek számára ezek semmivel sem kényesebb témák, mint az, hogy valaki elrontotta a gyomrát vagy fáj a feje.

Szóval ha bármit kérdez, válaszolj, a majd ha nagy leszel az a válasz, ami leszoktatja a gyereket a kérdezésröl.

2022. okt. 4. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
1%
Az iskolában volt a menzeszről felvilágosítás és kaptunk betétet és tampont is.
2022. okt. 4. 15:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 anonim ***** válasza:
100%
Nálunk - és a legtöbb helyen - nem volt ilyen
2022. okt. 4. 15:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
96%

Én kerek perec megnondtam, hogy a làbyoknak a nuniján jön ki a baba, vagy doktorbácsik segítenek műtéttel a pocakon vágással.


Tehát már itt nem problémázok azok, hogy ezt megtudja.


Tudomásulvette és kész.



De már jött a lányomtól hogy miért van 3 lyuk.. hogy van lyuk a pisilő alatt is

Mi ez a golyó..( csikló)

4 éves most


Vagy ő tudja, hogy senki nem nyúlhat a nemiszerveihez, ha ő nem akarja.

Én sem!

PErsze a higiénia miatt néha rávezetem, hogy ha nem akarja, hogy fájjon, akkor jelezze. Ha kell segíteni.


De nekem mondjuk csak amiatt mondott nemet eddig, mert kiváncsi volt, hogy mondhat-e nemet.



Tampon.. volt egy kos félreértèse, hogy a popóba kell tenni, simán elmondtam, hogy nem, de csak a felnőtté válás után, ha vérzik, akkor használjuk. Amikor aktuális lesz megbeszéljük miért is van ez, és hogyan kell.

Megkérdezte, hogy neki is lesz-e.

Elmondtm, hogy igen.

Jött azzal, hogy a tesónak is

Nem mert a fiúknak kukijuk/ péniszük van.



Persze túlvagyunk a hogyan kerül a baba a pocakba kérdésen is.

Itt kicsit tereltem.

Ferfi és nő szeretik egymást és különlegesen bújnak össze

Elkönyvelte varázslatnak, annyit mondtam, hogy különleges dolog valóban, de kicsit még bonyolult, ha nagyobb lesz és akar róla beszélni, akkor lehet.


Ez elég volt eddig.


Persze ezt hallja a 2,5 éves is.. szerintem ő szívja magába a tudást közben

2022. okt. 4. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!