Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kétnyelvűség, külföldön élés:...

Kétnyelvűség, külföldön élés: az egyik nyelv SOKKAL dominánsabb, mint a másik?

Figyelt kérdés
Kisfiam 3 éves, külföldön született, másfél éves kora óta jár francia nyelvű bölcsibe (napi 8-9 órában). Otthon magyarul beszélünk hozzá, magyarul mesélünk, olvasunk neki. Magyarul gyönyörűen, rendkívül gazdag szókinccsel, összetett mondatokban beszél, de franciául viszont - bár mindent ért - legfeljebb szavakat, tőmondatokat mond, de azokat is csak akkor, ha már feltétlenül muszáj. Nálatok is volt ilyen markáns különbség? Mikor tűnt el / billent át?

2023. júl. 31. 10:41
 1/9 anonim ***** válasza:
92%
Attól kezdve, hogy iskolába kerül, és barátai lesznek, örülhettek, ha hajlandó lesz megszólalni magyarul
2023. júl. 31. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
98%
Az egyik mindig dominánsabb lesz. Unokahúgom 3nyelvű. Angol nyelvterületen élnek, 3 éves lesz. Neki is a magyar a legerősebb. Átlag fölötti a szókincse, rengeteg dalt, verset, mondókát is tud. (Anya beszéli vele, meg mi, de csak videón ugye.) Az angolt hallja ott legtöbbet. Dalokat, mondokákat úgy is tudott, de a szókincse gyengébb volt a magyarnál, rövid mondatokat használt. Most kapott rá, hirtelen nagyon meglódult, szívesebben is használta, mert rájött, hogy az könnyebb. Mi következetesen magyarul beszélünk hozzá továbbra is. Lassan kezd felzárkózni, mindenkivel a saját nyelvét használja. A 3.nyelvet ritkábban hallja (kinti nagyszülőktől főleg). Az még nem nagyon megy. Inkább csak szavakat mond. Egy időben volt, hogy bizonyos szavakat csak azon a nyelven mondott, hiába tudta máshogy is, de már nem jellemző.
2023. júl. 31. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
93%
Unokaöcsém Hollandiában született, otthon magyarul beszélnek hozzá, és ő is gyönyörűen beszél magyarul. Oviban ugye csak hollandul beszélnek, de sokáig ő sem akart hollandul megszólalni, bár mindent megértett, amit mondtak neki. Most 6 éves, de még mindig nem tud olyan szépen hollandul, mint magyarul, viszont már teljesen "átáll" az agya, és amint a házból kilép, rögtön hollandul szólal meg. (játszótéren, boltban, stb.)
2023. júl. 31. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
78%
Nyilvánvaló hogy az új otthon nyelve lesz dominánsabb. Sokkal.
2023. júl. 31. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
86%

Az enyem is itt szuletett, 20 eve itt elek, de otthon kizarolag magyarul beszelek vele, es o is csak magyarul szol hozzam ( na ezt viszont eroltetni kellett ahogy elkezdte az iskolat, de par nap alatt raallt) .


Ertelemszeruen amint elkezdi az iskolat, a francia lesz az erosebb nyelve.

3 evesen meg nem ertem mit varsz, a legtobb 3 eves ketnyelvu meg egy szot sem beszel eleve. (sot, sok egynyelvu sem)

2023. júl. 31. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

4-es, nem ez volt a kérdés. És az új otthonnak nem evidens a nyelve, nem Franciaországról van szó.

5-ös, nem várok semmit, nem tudom, ezt hol olvastad, egyszerűen kíváncsi voltam, másoknál ez hogy alakult, mert akik a környezetemben vannak, ott nem ilyen éles a kontraszt (vagy a második nyelven is kommunikatívabb a gyerek, vagy mindkettőn inkább kezdetlegesen beszél csak).

2023. júl. 31. 15:14
 7/9 anonim ***** válasza:
91%

2 éves, fél éve költöztünk Dániába - apja dán, gyerekdalokat szinte csak dánul hallgatunk hogy én is tanuljak, az apjával megismerkedésünk óta angolul beszélünk (mindketten anyanyelvi szinten).

Oké, még nem mondatokban beszél, de nála is a magyar az erősebb már 4 hónapja, de ennek az az oka, mert a dán nehéz nyelv, sok torokhanggal, később is kezdenek el itt a gyerekek beszélni (igazából a franciával sok a hasonlóság - számok, kiejtés).

Nekem ezt vicces megélni, mert nyelvész vagyok amúgy, 5 nyelvet beszélek.

Érezni a gyereken hogy a magyar nyelvre jobban ráérez, pedig bölcsi + az apját imádja, sokat van vele, én nem vagyok egy mondókázós ember (de imádok mesélni, kommentálni). Mégis amikor új szavakat tanul, tőlem a magyart imitálja a legtöbbet. Dánul az egyszerűbb szavak mennek (állathangok, autó ("bil"), traktor ("traktor" :)), stb. ami nagyon érdekli :)).

Meg fog fordulni, majd nektek is szerintem, ahogy fentebb is írták.

2023. júl. 31. 17:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
mi 3 éve költöztünk ki németorszagban, mi csak magyarul beszėlünk itthon ,viszont iskolåba németül tanul lånyom és angolul az angol perfektül megy német is megy neki.
2023. júl. 31. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
56%
Igen, az egyik nyelv, megpedig az, amilyen orszagban el a gyerek, dominansabb lesz. Az elejen, amig nem jar iskolaba, es ha mindket szülö magyar, akkor persze, az az elsö nyelv, amin beszelni kezd. Iskolas korban fordul a kocka, es egy idö utan mar dialektust lehet erezni a magyar beszedeben, es nem is fogja ugy kifejezni magat, mint egy Magyarorszagon felnövö gyerek. A masodik gyereknel ez meg inkabb dominansabb lesz.
2023. aug. 23. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!