Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kell e egy kisgyereket TANÍTAN...

Kell e egy kisgyereket TANÍTANI rajzolni? Vagy egyszerűen csak hagyni kell, és egy idő után kialakulnak a formák?

Figyelt kérdés
A fiam 3 éves, firkálgat, meg köröket "rajzol" de az óviból tegnap hazaküldtek vele 2 rajzot, amin ház meg autó volt, állítólag ő rajzolta úgy hogy fogták a kezét. Kell így tanítani rajzolni? Én eddig ezt sose csináltam. Max. ha rajzoltunk, akkor én egy külön zsírkrétával rajzoltam neki házat, fát, kerítést stb. de nem az ő kezével.
2010. nov. 4. 08:57
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Én hagyni szoktam hadd alkosson csak elég nagy papir kell hozzá mert a kicsiknek még széles mosdulatai vannak.
2010. nov. 4. 08:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:
Igen eddig én is így tettem, de most elbizonytalanodtam, ahogy mondták hogy hát fogták a kezét mert ő is örül hogy vmi felismerhetőt alkotott. és mondjuk tényleg örült, na de én azt hittem hogy akkor fog ilyet alkotni ha megérett rá, addig meg próbálkozik.
2010. nov. 4. 09:06
 3/9 anonim ***** válasza:

a kislányom 21hónapos és már ő is szeret rajzolni,firkálgatni.


én nem szoktam fogni a kézét és úgy rajzolni.csak annyit szoktam hogy lerajzolok neki virágot,kocsit,halat.ennyi,de nem erőltetem.elég az ha tudja hogy "anya virágot" rajzolt.



24N

2010. nov. 4. 09:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én hagynám hagy próbálgassa magát, nem kell idő előtt "keretek közé szorítani". Szerintem.
2010. nov. 4. 09:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
55%

Én sem hiszem, hogy az a megoldás, hogy egy 3 éves gyerknek fogjuk a kezét és így rajzol.

Szerintem az igazán szép rajzok, abban a korban születnek, amikor még "nem tudnak rajzolni".

Ezzel a megoldással, akár Picassot is rajzolhatna nem?

2010. nov. 4. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Engem sosem tanítottak mégis tudok valamennyire:) Ok nem profin de azért megy a dolog simán:)

Nem kell a gyereknek fogni a kezét, magától kell alkotnia szerintem:)

2010. nov. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

NEM NEM és NEM!!!!


Én is óvónő vagyok, de a ti óvónéniteket szívesen kirúgatnám, nagyon felháborít, amit írsz!!!! Ez akkor szakmai hiba, hogy ennél nagyobb már csak a gyerekverés lehet!


Egy 3 éves gyereknél teljesen természetes, hogy még "csak" firkál! Sőt, 4 évesnél is.


A firkálás egy nagyon fontos fejlődési lépcsőfok. Az összes olyan mozdulatot a firkálás során gyakorolja be a gyerek, ami később az írástanulásnál elengedhetetlen (függőleges-vízszintes-hullámos vonal, kör, hurok....).


Emellett a rajzolás nem azt jelenti, hogy betaítják (akár kezét fogva, akár neki rajzolva) a gyereket vonalak húzogatására, hanem egy agyi érési folyamat eredménye, amikoris a 3D-s világot képes lesz síkba fordítani és leképezni.

Ha az agya meg is érik rá, a kezének is sokat kell ügyesedni, hogy az a rajz tényleg olyan legyen, amilyen a kis fejében megszületett (nem az óvónéni fejében, nem a szülők fejében, hanem a sajátjában), a keze pedig a firkálástól fog megügyesedni (plusz természetesen gyurmázástól, gyöngyfűzéstől, tépéstől, papírgyűréstől...stb. is).


Tehát a legfontosabb, hogy SOHA SENKI ne fogja a kezét, amikor rajzol, ne akarja megtanítani semmire, mert ezzel csak ÁRT neki. De nem kell előrajzolgatni sem.


A legfontosabb, amit a rajzfejlődés érdekében tehetsz, hogy biztosíts neki sok élményt, amit lát-hall-szagol-tapint-ízlel...tehát teljes testével megtapasztal. És jó minőségű rajzeszközt (zsírkrétát, méhviasz krétát, festéket) valamint nagy csomagolópapírokat, hogy kedvére firkáljon, maszatoljon!


Az én lányom 4,5 éves. Soha nem tanítottam semmilyen formában rajzolni, de mindig lehetett nálunk fetékkel maszatolni, krétával firkálgatni, gyurmázni, papírt tépni, gyűrni...stb.


4 éves koráig kizárólag firkált. semmilyen felismerhető formát nem rajzolt.


Aztán pár nappal/héttel a 4. szülinapja után egyszercsak robbant a bomba! Egyik napról a amásikra olyan fantáziadús, arányos, szín és ötletgazdag alkotások születtek a kezei alatt, hogy hinni sem akartam a szemenek. Szűk fél év telt el azóta, és most ott tart, hogy semmire nem mondja, hogy nem tudja megrajzolni, minden ötlethez bátran nekifog, focizó gyerekeket rajzol (lendítik a lábukat), kacsalábon forgó palotát, szobabelsőt bútorokkal, emberekkel, erdőt erdei állatokkal és azok lakóhelyével, lovat lószerszámokkal...stb. Sosincs két egyforma rajza.

2010. nov. 4. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm az óvónő válaszát is! Nagyon hasznos volt! Én azt hittem le van maradva mivel csak oldalirányú firkálást végez és nagyon kezdetleges köröket.

Valahogy a mi környezetünkben a 3 évesek már rajzolnak (embert!) traktort szóval jó nem felismerhető az autó meg a traktor teljesen, de az egyértelműen látszik a rajzból hogy vmi autóféle. A barátnőm kislánya 2 és fél éves kora körül már családot rajzolt.

De tudom,nem szabad őket összehasonlítani, csak érdekes amit írsz, ezek szerint 3-4 évesen még csak firkálnak.

2010. nov. 4. 15:11
 9/9 anonim ***** válasza:

Az óvónő vagyok:


Megfigyelhető, ahogy azok a gyerekek, akiket valamilyen módon tanítanak rajzolni, olyan egyszerű dolgokra gondolj, mint pont-pont vesszőcskézés, közben rajzolás, vagy katica, napocska, virág rajzolása NEKI (látod, itt a napocska sugara...stb), azok hamarabb elkezdenek felismerhetőbb formákat rajzolni, és 1-2 évig úgy tűnik, utcahosszal előrébb vannak, mint azok a társaik, akiknek nem mutatnak rajzolási fogásokat, csak hagynak szabadon firkálni.

De kb. középsős, nagy csoportos korban összeérnek, majd a fejlődési vonal ismét ketté válik, de már azok a agyereke fogják leelőzni a többieket, akiket nem tanítanak rajzolni.


Persze nem törvényszerű ez, biztos vannak kivételek, de szakemberek is erre a megállapításra jutottak, és 12 éves pályám alatt a csoportjaimban is nagyon tisztán kijöttek a különbségek, és most a gyerekemnél is ezt látom. 4 évig még csak fejlábembert se....aztán most fél év alatt nagycsoportos szinten kezdett el rajzolni.

2010. nov. 4. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!