Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hogyan intézzem a táppénz?...

Hogyan intézzem a táppénz? Kell e valamilyen papír a munkahelyről vagy bárhonnan? Mennyi pénzre számolhatok?

Figyelt kérdés
2011. július 4-én tölti a lányom a 2-őt. Elméletileg onnantól a GYES járna ami ha jól tudom 280000 Ft körül van. Végig itthon voltam vele, nem mentem vissza dolgozni. Most 11 hetes terhes vagyok és a munkahelyemen kellett egy papírt írnom, hogy nem igénylem a GYES-t, hanem újabb várandósság miatt a táppénzt szeretném igénybe venni. Amiről azt hallottam, hogy az én esetemben ez a minimálbér felét jelenti, más azt mondta, hogy napi 5000 Ft. (A történethez hozzátartozik, hogy mindkét dolgot a munkahelyen mondták, személyügyesek). Szükséges e valamilyen papírt vinni az orvosnak vagy egyből felvesz táppénzre?
2011. jún. 28. 14:35
1 2 3
 1/21 anonim ***** válasza:

Nálunk a nőgyógyász adott papírt, és az alapján vett táppénzre a háziorvos.


A táppénzed összegére meg így nem lehet tippelni.

Ami biztos: hogy ugyanaz lesz az alapja, mint a gyedednek volt. Ha pl. a gyededet 200 ezres jövedelem alapján számolták, akkor a táppénz alapja is ez lesz.

(a táppénz maximális 9összege 5200Ft naponta)

2011. jún. 28. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/21 anonim ***** válasza:

De is szép lenne a 280000 Ft :) (Egy nullával több lett.)


Butaságot kértek a munkahelyeden.

Egy 2011. jan. 1-i rendelkezés értelmében a gyes és a táppénz járhat együtt.


A másik, a táppénz összege.

Mivel az igénylést megelőző év jövedelmét nézik, ezért a tavalyi év az irányadó. Akkor viszont végig gyedet kaptál, amiből nem lehet táppénzt számolni. Viszont van az ún. előnyszabály, ami annyit takar, hogy ha azért nincs 180 bérezett napod (amiből lehet ellátást számolni), mert táppénzben, tgyásban, gyedben részesültél, akkor a korábbi ellátás alapjául szolgáló jövedelem lesz az új ellátás alapja. Vagyis a te esetedben a gyed alapjául szolgáló jövedelmed lesz a táppénz alapod. A táppénz ennek a 60%-a, max napi 5020 Ft.

2011. jún. 28. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/21 anonim ***** válasza:
Jav: napi 5200 Ft (mindenkori minimálbér 2 szeresének a 30-ad része)
2011. jún. 28. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/21 A kérdező kommentje:
Átlagosan kézhez 82000-85000-92000 Ft-ot kaptam. Számoljunk a legrosszabbal 82000 Ft. Ez lesz az alap. Mert ha a táppénz felét kapom majd, hát akkor nagy bajban leszünk... A nőgyógyászom 11-re rendelt vissza a táppénz 4-től lenne. Akkor nem kötelező akkor bemenni? Elég ha 12-én beviszem a papírt és visszamenőlegesen kiír? Bocs, hogy ennyi hülyeséget kérdezek, de az orvos egy vén mumus és nem válaszol semmire csak hümmög meg dörmög. Még időpontot se akart adni....
2011. jún. 28. 14:44
 5/21 A kérdező kommentje:
14:43! Le tudnád írni a pontos jogszabályt, hogy legyen mire hivatkozni?
2011. jún. 28. 14:50
 6/21 anonim ***** válasza:

Ha 12-én mész a dokihoz, akkor nem fog tudni kiírni 4-től.


Anyagilag egyébként akkor járnál a legjobban, ha most 4-től módosítanád a szerződésed 6 órásra, kivennéd a szabikat, majd táppénz. Így a gyest is tudod igényelni 4-től.

2011. jún. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/21 A kérdező kommentje:
Honvédségnél dolgozom és mivel nem vagyok nyugdíjas ezért lehetetlen a 6 óra. A szabit én is próbáltam, de akkor aki helyettem van kirúgnák, ami még nem is érdekelne, de akkor ha visszamegyek a főnököm biztos, hogy megkeserítené az életem. Nem annak tennék rosszat akit kirúgatok hanem a főnökömnek aki segítség nélkül maradna.
2011. jún. 28. 14:56
 8/21 anonim ***** válasza:

Természetesen, de inkább bemásolom:


1997. évi LXXXIII. törvény


a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól



43.§-tól szól a táppénzről



"48. § (1)


(2) A táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári évben elért, pénzbeli egészségbiztosítási járulék alapját képező jövedelem (a továbbiakban: jövedelem) naptári napi átlaga alapján kell megállapítani.


(3) Ha a biztosított a (2) bekezdésben megjelölt időtartam alatt nem rendelkezett legalább 180 naptári napi jövedelemmel, a táppénz összegét a táppénzre jogosultság kezdő napját megelőző 180 naptári napi jövedelem napi átlaga alapján kell megállapítani. A 180 naptári napi jövedelmet legfeljebb a táppénzre jogosultság kezdő napját közvetlenül megelőző naptári év első napjáig lehet figyelembe venni, ha a biztosítási idő folyamatos. A folyamatos biztosítási idő [46. § (7) bek.] megszakítása esetén a táppénz alapjaként a megszakítást megelőző jövedelmet nem lehet figyelembe venni.


(4) Ha a biztosított a (2)-(3) bekezdésben (irányadó időszakban) táppénzalapként meghatározott jövedelemmel nem rendelkezik, táppénzét - az (5) bekezdésben foglaltak kivételével - a jogosultság kezdő napján érvényes minimálbér alapulvételével kell megállapítani, kivéve, ha a szerződés szerinti vagy a tényleges jövedelme a minimálbért nem éri el. Ez esetben a táppénz alapja a szerződés szerinti, ennek hiányában a tényleges jövedelem.


(5) Ha a biztosítottnak azért nem volt a (2)-(3) bekezdés szerint figyelembe vehető jövedelme, mert táppénzben, terhességi-gyermekágyi segélyben, gyermekgondozási díjban részesült, a táppénz naptári napi összegét a korábban folyósított ellátás alapját képező összeg figyelembevételével kell megállapítani, ha az a (4) bekezdés szerint megállapított összegnél kedvezőbb."


Az (5) az érdekes számodra, a többit csak az érthetőség miatt másoltam be.

2011. jún. 28. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/21 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm, bár tompa vagyok egy kicsit a felfogásához. Tehát az én esetemben a (szerződés szerinti) jövedelmemet kell figyelembe venni (amit a maga a munkabér volt amikor dolgoztam) és abból számolják ki a táppénzt? Tényleg ne haragudj az értetlenségemért!
2011. jún. 28. 15:06
 10/21 A kérdező kommentje:
Beszéltem közben a háziorvos aszisztensével, aki azt mondta, hogy akkor külön ne is szaladgáljak elég a védőnőtől kapott kis könyv és a nőgyógyász által kiadott leletek. Később is bevihetem az igazolást amit tényleg a nőgyógyász ad ki! Még egy kérdés akkor most elméletileg mehetne együtt a GYED és a táppénz?
2011. jún. 28. 15:09
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!