Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kedves Anyukák! Erről mit...

Kedves Anyukák! Erről mit gondoltok? Járatnátok ilyen helyre a gyereketeket? Hosszú, de tanulságos.

Figyelt kérdés

Mindig az volt az álmom, hogy tanító vagy óvónő legyek és kisgyerekekkel foglalkozzam. Sajnos nem volt jó a kapcsolatom a szüleimmel, 18 évesen el kellett költöznöm, de nem volt hová, munka mellett meg nem tudtam volna rendesen tanulni, a levelezőre pedig nem volt pénzem.


Lényeg a lényeg, ezt az álmomat egy időre fel kellett hogy adjam, ezért úgy döntöttem, külföldre megyek, hogy világot lássak és nyelvet tanuljak - egyúttal gyerekekkel foglalkozhassak, így lettem au pair (bentlakásos bébiszitter). 9 évig au pairkedtem 6 különböző családnál, 5 országban, újszülöttől 10 éves korig mindenféle "gyerekem" volt.


Mikor novemberben betöltöttem a 27-et, még mindig au pair voltam, nem kerestem magam halálra, de végülis szállásom, ellátásom volt. Megismerkedtem egy férfival, akivel elhatároztuk, hogy összeköltözünk. Ezért én elkezdtem "rendes" munkákat keresni itt, hogy egyrészt ne kelljen napi 12 órában dolgoznom kevés pénzért, másrészt majdnem 10 év után ideje továbblépni.


Beadtam sok bölcsödébe, oviba a jelentkezésemet. Tudtam, hogy nincs képzettségem, de tapasztalatom van, nyelvtudásom szintén (ami fontos, mert ez egy multikulti ország + ahova jelentkeztem többnyire nemzetközi ovik voltak). 2-3 helyről elutasítottak, de 2 hete sikerült!!! Felvettek óvónőnek egy nemzetközi óvodába! :) Ez az első hetem, nagyon élvezem, most "gyakorlok", szeptembertől egy másik oviba helyeznek át és saját csoportom lesz!!


Az otthoniak ezen csodálkoznak, hogy hogyan dolgozhatok én végzettség nélkül. De ha megnézzük, otthon bár mindenkitől elvárják a papírt, sok diplomás óvónő nem való a pályára. Itt pedig inkább azt mérték fel, hogy mennyire tudok bánni a gyerekekkel, milyen a kreativitásom, beszéltek a volt munkaadóimmal stb.


Ti vinnétek olyan helyre a gyereketek, ahol az óvónő nem szakképzett pedagógus?


2011. júl. 26. 16:24
1 2 3
 21/30 A kérdező kommentje:
Luxemburgban. Természetesen ez nem felel meg a mi általános iskolánk első osztályának, tehát írásról és olvasásról még nincs szó, de az ezekre felkészítő nevelést már itt végzik.
2011. júl. 26. 21:45
 22/30 anonim ***** válasza:
Én úgy gondolom ez az óvoda, ahová téged felvettek, ott nincs is szükség szakképzett óvónőre. Ahogy írod, hogy ez egy nemzetközi óvoda, gondolom különböző nemzetiségű gyerekek járnak oda, semmi értelme nem lenne, hogy egy szakképzett óvónő felkészítse őket az iskolai tanulmányokra. Mindegyik gyerek más kultúrából származik, és valószínű nem is ott fogják leélni az életüket, maximum csak annyit, amennyit a szüleik ott dolgoznak az országban. Tehát azután hazakerül mind a saját országába és majd ott folytatja tovább az óvodai vagy iskolai évet. Én jól tudom ezt, mert én is egy Benelux államban élek, és nekem nagyon nem tetszik ami az itteni óvodákban van. Teljesen egyetértek azzal amit itt páran írtak, hogy ez nem más mint gyermekmegőrzés. Természetesen mi más lehetne, mert 10-20 különböző nemzetiségű, kultúrájú gyereknek nem lehet ugyanazt megtanítani, ezért nincs szükség itt sem szakképzett óvónőkre. Ezért is gondolkodok azon, hogy a gyerekemet otthon fogom óvodába járatni, egyetlen egy dolog tart csak vissza, az itteni nyelv elsajátítása.
2011. júl. 26. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/30 anonim ***** válasza:
69%
Én tanítónő vagyok, 5 éve végeztem a főiskolán és sajnos az itteni viszonyoknál fel sem vetődhetne ez a kérdés, hiszen itt egy álláshirdetésre a legkisebb eldugott falvacskában is legalább száz képesített tanító jelentkezik. Valaki nagyon lenézően és bántóan írt az óvodapedagógusi és a tanítói képzésekről, hogy oda bárkit és bármikor felvesznek és mindenkit átrugdosnak a záróvizsgákon. Nem tudom változott-e a helyzet az utóbbi pár évben, de a mi évfolyamunk egyharmada jutott csak el a negyedik év végéig és a második évtől folyamatos óravázlatok készítése, hospitálás és próbatanítások voltak, amikre mindig előre felkészülten mentünk, ahol az összes csoporttársam bent volt plussz az osztálytanító, meg aki akart igazából nézhette az órákat. A negyedik év igazából csak 3 és fél évig tartott, mert az utolsó fél évet külső iskolában töltöttük. Ott is folyamatos hospitálás, óravázlat készítés, tanítás ment. Visszagondolva azért nem volt olyan leányálom, de lehet, hogy csak nekem, pedig kislány korom óta erre az elhivatottságra készültem. Valami azért csak ragad ránk a főiskolán és valamit csak jelent az a 4 év is!
2011. júl. 26. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/30 anonim ***** válasza:
49%

Hú de sok negatív kritikát kaptál, csak a feléig bírtam olvasni a válaszokat...


Én nem a papír alapján adom a gyerekem senki kezébe. Most nyáron egy (évközben pelenkás korosztályra specializálódott) családi napköziben vigyáznak az ovisomra, amíg az óvoda zárva tart. Itt is hozzád hasonló fiatalok dolgoznak és teljesen meg vagyok velük elégedve. sküszöm az elmúlt két hétben több mondókát megtanult a srácom, mint az óvodában egész évben...Ráadásul az egyik gondozólány (teológusnak, lelkésznek tanul amúgy) minden nap bibliai meséket mesél nekik, aminek külön örülök (ez mennyire elképzelhetetlen lenne az önkormányzatis ovinkban!!...)


Szóval hajrá! Sok sikert neked!


Ps. Itthon már a takarítónak is OKJ-s papír kell ezt tudtátok?

2011. júl. 27. 05:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/30 anonim ***** válasza:
Na, hát ezért írtam, hogy itthon nem vinném ilyen helyre a gyereket, de külföldön minden további nélkül, mert tisztában vagyok vele, hogy nem ott fogják felkészíteni az iskolára. Itthon az ovinak ennél nagyobb szerepe van, az iskolát is nagyobb "tudással" kell elkezdeniük 6-7 évesen, míg bizonyos országokban 4-5 évesen még erre nincs szükség, mert nem arról szól az iskola első két éve sem, mint itt, nálunk. Más az oktatási rendszer, ezért nem is lehet összehasonlítani egy kinti óvónő munkáját egy itthonival, mert egyszerűen más a feladatuk.
2011. júl. 27. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/30 anonim ***** válasza:
100%

Offolok, bocs...

Én kilenc éve végeztem a főiskolán. Nekem is nagyon rosszul esett a következő, és egyet értek az idézett válaszolóval:"...Valaki nagyon lenézően és bántóan írt az óvodapedagógusi és a tanítói képzésekről, hogy oda bárkit és bármikor felvesznek és mindenkit átrugdosnak a záróvizsgákon. ...a második évtől folyamatos óravázlatok készítése, hospitálás és próbatanítások voltak, amikre mindig előre felkészülten mentünk, ahol az összes csoporttársam bent volt plussz az osztálytanító, meg aki akart igazából nézhette az órákat. A negyedik év igazából csak 3 és fél évig tartott, mert az utolsó fél évet külső iskolában töltöttük. Ott is folyamatos hospitálás, óravázlat készítés, tanítás ment. Visszagondolva azért nem volt olyan leányálom, de lehet, hogy csak nekem, pedig kislány korom óta erre az elhivatottságra készültem. Valami azért csak ragad ránk a főiskolán és valamit csak jelent az a 4 év is!"

2011. júl. 27. 13:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/30 A kérdező kommentje:
Bocsánat, én nem akartam leszólni a főiskolát (bár lehet, hogy nem rám gondoltatok), nem is tettem, ha tehettem volna, én is elvégeztem volna.
2011. júl. 27. 13:56
 28/30 anonim ***** válasza:

Szintén offolok, aki nem hallott még ilyet, hogy 4 évesen kezdik az iskolát.

Az oktatási rendszer szinte mindenhol ugyanaz

4-5 éves korban- felkészítés az iskolára, pedagógusokkal

6-10 éves korig- általános ismeretek oktatása-írás, olvasás, számtan

10-14 éves korig speciális ismeretek alapozása

14-18 éves korig- érettségire való felkészítés


A rendszer, tematika szinte mindenhol ugyanaz, csak az elnevezés változik.

Nálunk óvódának hívják, azt az intézményt, ami az iskolára való felkészítést végzi. Magyarországon is egyébként 5 éves kortól, kötelezően. Az, hogy ezt van olyan ország, ahol az ovihoz sorolják, van olyan, ami iskolának hívja, van, ahol iskolaelőkészítő- a lényegen mit sem változtat, technikai dolog.

Ugyanez, nálunk általános iskola, alsó-felső tagozat van általában és aztán középiskola. Van olyan ország ahol az alsó tagozat általános iskola, majd a felső tagozat és a középiskola egybe van (ld 8 osztályos gimnázium Magyarországon)


De ezek elnevezésbeli különbségek. Az oktatás szinte mindenhol 4-5 éves korban kezdődik és 18 éves korig tart. Majd egyetem.

Ajánlom figyelmedbe például az Oviapu című filmet, ami bemutatja mit értenek óvóda alatt, illetve a Schwarzenegger filmet, ahol Schwarzi iskolában dolgozik 4-5 éves gyerekekkel. És kiderül, hogy az 5 éves iskolások valójában a mi nagycsoportos óvódásaink csak őket iskolásoknak hívják és iskolába járnak.

2011. júl. 27. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/30 anonim ***** válasza:
100%

Azt hiszem, a kérdező tette fel rosszul a kérdést.Ő ÓVÓDÁRÓL és ÓVÓNŐRŐL beszélt,nem emelte ki,h hány éves gyerekekről van szó,és,h melyik országban,ebből lettek a félreértések.Sőt,ő konkrétan a diplomás óvónőkhöz hasonlítja magát-"De ha megnézzük, otthon bár mindenkitől elvárják a papírt, sok diplomás óvónő nem való a pályára. ",ami a felügyelt gyerekek életkorát tekintve nem hasonlítható össze-ő max 3,5 éves gyerekekre vigyáz,egy óvónő pedig 3-6 éves korig.A konkrét kérdése ez volt:"Ti vinnétek olyan helyre a gyereketek, ahol az óvónő nem szakképzett pedagógus?"Pedig ő magyar viszonylatban-ahol a kérdést feltette-bölcsis gondozónő lehetne.

Igazából nem értem a kérdést egy magyar oldalon,mivel az itt válaszolók túlnyomó része Mo-on él,tehát az óvoda nekünk mást jelent,amit gondolom a kérdező sem felejtett el a külföldön töltött 9 év alatt.Emiatt van,h szinte mindenki azt felelte;nem vinné.

2011. júl. 27. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 30/30 anonim válasza:

Bölcsődében nem zavarna, ott inkább a személyiség és bizonyos kézségek fontosak.


Óvódában viszont elvárnék valamilyen képzettséget, ha nem is diplomát.


Ahol te dolgozol, azt leginkább bölcsödének lehetne fordítani, de jobb ezeket a megnevezeséket nem lefordítani, mivel egészen más a nyugati és a magyar oktatási rendszer.


Én Angliában élek, itt is hasonló az oktatási rendszer, mint Luxemburgban.

Én 4-6 éveseket tanítok és ha le kell fordítanom, tanítónőre szoktam, hiába óvódáskorúak a gyerekek, mivel én nyelvet, matematikát, természetismeret is tanítok a kézségfejlesztés mellett.


Egyébként itt Angliában nem dolgozhatnál intézményben maximum asszisztensként, végzettség nélkül. A 'teacher' megnevezést nem értem, hogyan kaphattad, hiszen te magad is írtad, hogy az oktatást külön személyre végzi. leginkább őt lehetne óvónőnek fodítani, téged pedig dajkának. Na mindegy.


Nem feltétlen igaz, hogy a magánóvodák/iskolák jobbak ahogy valaki írta, ugyanis a magánintézményekre nem vonatkoznak azok az előírások, mint az államira, ezért fordulhat elő, hogy valaki megfelelő végzettség nélkül tölt be egy munkakkört...


Egyéként Magyarországon mindenhez papír kell, ahogy valaki írta még a takarítónőtől is elvárják, meg a konyhásnénitől és ez a felfogás van a legtöbb emberben. Én nem igazán értek ezzel egyet, szerintem a személyiség, a kézségek sokszor fontosabbak, mint az elméleti tudás, másfelől olyan dologhoz amihez minimális elméleti tudás kell, ne kérjünk már olyan végzettséget, amit hónapokig-évekig tart megszerezni. Ez sok esetben csak pénzlehúzás az állam és oktatási intézmények részéről, amit abszolút nem támogatok.

2015. jan. 31. 15:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!