Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kinek mutassam meg a gyereket,...

Kinek mutassam meg a gyereket, ha kétévesen a két hónapja kapott gyerek-laptopon hibátlanul, önállóan lebetűzi az összes szót, de még nem beszél?

Figyelt kérdés

A kisfiam a második szülinapjára kapott egy gyerek laptopot a nagyszüleitől. Ez nagyobbaknak való amúgy, rengeteg funkció van benne, játékok, írás-olvasás tanulás, betűzés, betű- és számfelismerés, szolmizációs hangok, hangjegyek elhelyezése ötvonalas kottán, óra, idő tanulása, sb... Mivel még pici hozzá, nem foglalkoztam vele, hogy megmutogassam neki, mi mire való, hagytam, hogy kedvére nyomkodja, ismerkedjen vele - gondoltam, most még úgyis csak örül neki, hogy zenél és beszél. Két hét múlva már kizárólag azzal a funkcióval "játszott", amelyik egy billentyű lenyomására kiejti a hangot, és mond vele egy szót (pl.: S - Sirály) Újabb két hét után áttért arra a funkcióra, amiben szavakat kellene betűzni, mégpedig úgy, hogy a számítógép felvillantja és kimondja a szót, és megkérdezi, hogy hogy betűzöd, majd eltűnik a szó, és a betűk helyén vonalak maradnak. Pár nap után feltűnt, hogy az összes szónak az első betűjét eltalálja. Újabb pár nap telt el, és már az első két betűt hibátlanul beütötte. Két hónappal azután, hogy megkapta a gépet, az összes szót hibátlanul lebetűzi, (nem csak 2-3 betűs szavakról van szó, ilyenek is vannak benne: pálmafa, jaguár, xilofon...), és úgy száguldozik a menüben, hogy követni sem tudom, mit csinál, a billentyűzetet pedig két kézzel, több ujjal nyomkodja, mint aki tanulta.. Beszélni alig beszél, csak pár szót mond - apa, anya, szia, halló, papa, mama, vau - szóval tényleg csak az alapokat. Pár napja próbál utánam mondani pár dolgot, de még nem használja őket. Ma eszembe jutott, hogy van egy Scrabble nevű játékunk, a kártyás változat, kártyalapokra betűk vannak írva. Gondoltam, tegyünk egy próbát, hogy vajon csak azt tudja-e, hogy melyik gombot kell lenyomni a billentyűzeten, vagy a betű képét is felismeri-e. Először kiszórtam neki az összes betűt, és úgy próbáltam mondani, hogy rakd ki ezt és azt a szót - így nem ment, nem látta át a betűhalmazt, rengeteg betű van, némelyikből 5-6 darab is. Utána azt csináltam, hogy egy szónak kiválogattam a betűit, és csak azokat tettem elé, összekeverve, és megkérdeztem, hogy hogy betűzi az adott szót. És hibátlanul sorba rakta a betűket! Először csak lyan szavakat kérdeztem, amik a gépben is benne vannak, azok simán mentek, aztán megpróbáltam új szavakat. Először nemigen értette, mit akarok, de mikor elkezdtem hangosan betűzni a szót, az alapján sorba rakta a betűket. És ha kérem, hangosan kimondja a betűk nevét - kivéve néhányat, úgy veszem észre, hogy az S, SZ, CS, C, ZS nem mennek neki, de a többit szinte tökéletesen ejti.


A lényeg: úgy érzem, nem csak elfogultságból gondolom, hogy elég kimagasló teljesítmény egy kétéves gyerektől, hogy betűzi a szavakat, különösen, hogy én soha nem mutattam neki, teljesen magától jött rá mindenre. Viszont ha tényleg kimagaslóan okos, jó lenne valahogyan fejleszteni a logikáját, de nem szeretnék ráerőltetni sem semmit. És az is aggaszt kicsit, hogy még szinte semmit nem beszél, miközben tisztán látszik, hogy mindent megért. Így még kevésbé tudom, hogy hogyan kéne foglalkozni vele, hogy a képességeinek megfelelő ütemben fejlődjön, annyi terheléssel, amennyit igényel, de semmiképpen sem túlterhelve.


A kérdésem: hova lehetne fordulni, tud-e valaki esetleg olyan intézményt/szervezetet, amelyik ilyen gyerekekkel foglalkozik, vagy legalább némi iránymutatást tudna adni, hogy mit csináljak, ami a gyereknek a lehető legjobb, hogy a saját ütemében a lehető legjobban fejlődhessen?


Mindenkinek köszönöm előre is, aki válaszol!


2011. aug. 28. 11:21
1 2 3 4 5
 1/42 anonim ***** válasza:
50%
Nagyon erős a gyanúm, hogy a gyereked enyhén szólva autisztikus tüneteket mutat.
2011. aug. 28. 11:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/42 anonim ***** válasza:
48%
Nagyon ügyes gyermeked van. Véleményem szerint egy gyereket (iskol megkezdése előtt) nem szabad akarva olvasásra tanítani, csak, ha maga érdeklődik. Egyszer láttam egy 13 hónapos kislányt a tévében, aki olvasott, szóval nem lehetetlen, h a tiéd is képes legyen rá. Sztem csak a gyerekorvosnak említsd meg, h mit tapasztalsz és kérdezd meg, h javasol-e bármit is a továbbiakban.
2011. aug. 28. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/42 anonim ***** válasza:
61%

Gyerekpszichiátriára. Az, hogy nem beszél, de ír, nem normális dolog. Értem, hogy nagyon büszke vagy rá, de ez akkor sem normális irányú és ütemű fejlődés. Ennyi idősen beszélnie kellene és nem írni.

Az autizmus egy idegi-fejlődési rendellenesség, ami csökkent mértékű társadalmi kapcsolatokban, kommunikációs képességekben, abnormális viselkedési és érdeklődési mintázatokban nyilvánul meg.

2011. aug. 28. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/42 A kérdező kommentje:

11:25-nek


Igen, korábban én is gondoltam rá. Viszont tanultam is az autizmusról, és van ismerős, aki foglalkozik autistákkal, őt is kérdeztem, meg olvastam is rengeteget a témában. Az autisták egyik fő jellemzője - ami súlyosságtól függetlenül mindegyiküknél jelentkezik - , hogy nehezen szocializálódnak, nehezükre esik kimutatni az érzelmeiket, magukba zárkóznak, nem néznek a másik szemébe, stb. A kisfiam viszont könnyen barátkozik, mosolyog mindenkire, engem folyamatosan ölelget, puszilgat, simogatja az arcomat, és nagyon is igényli a szeretetet, kitartóan bámul a szemembe, ismeretlenekkel is zsiványkodik az utcán, buszon, "kukucsol" velük, rájuk nevet, bohóckodik - tehát az autizmus legalapvetőbb negatív jellemzője nem fedezhető fel nála még morzsákban sem.

2011. aug. 28. 11:36
 5/42 A kérdező kommentje:
Meg azt még hozzátenném, hogy jómagam háromévesen olvastam már, nem sokkal korábban tanultam meg folyékonyan beszélni, és engem sem tanítottak, max. válaszoltak, ha kérdeztem. Mire iskolába kerültem, komolyabb matematikai műveleteket is tudtam már, stb... Aztán az lett a vége, hogy amíg a többiek tanultak valamit, amit én már tudtam, addig a tanító néni adott nekem egy papírt, hogy én meg rajzoljak. Halálra untam magam. Ha nem csináltam házit, a többiek előtt közölte, hogy nekem nem ad egyest, mert hát én olyan okos vagyok... És folyamatosan hangoztatta, hogy nekem ezt sem és azt sem kell csinálnom, mert én olyan okos vagyok. Aztán jött a felső tagozat, és sorra kaptam az egyeseket kémiából, fizikából, mert figyelni ,ár rég nem figyeltem órán, és ezeket azért tanulni kellett volna, de én már úgy megszoktam, hogy nekem nem kell tanulnom semmit, hogy nem is volt kedvem hozzá. A mai napig gyorsan tanulok meg mindent, jó a logikám, de biztosan sokkal többre is vihettem volna, ha anno az iskolában nem "rontanak el", hanem megpróbálnak addig terhelni, amíg kínlódás nélkül bírom. Ezt szeretném elkerülni a kisfiammal, szeretném ébren tartani az érdeklődését.
2011. aug. 28. 11:42
 6/42 anonim ***** válasza:
41%

Túl könnyen barátkozik? Teljesen idegenekhez is rögtön közeledik, szeretgeti őket? Mert az is probléma lehet, én pl. asperger-szindrómára gyanakodnék, náluk gyakori pl az átlagnál jóval magasabb intelligencia szint!

Más furcsaságot nem vettél észre rajta? Mozgásán pl.?

2011. aug. 28. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/42 anonim ***** válasza:
42%

Nagyon-nagyon ügyes a babád.

És most ne haragudj meg azért, amit mondok, de azért ez még nem zseni.

Bérmaöcsim másfél évesen kapásból megmondta az utcán szembe jövő autókról, hogy milyen márkájúak. Egy szimbólumhoz társított egy szót. Ugyan ez van a betűkkel is. Ő is tud betűzni is.

Ha valamit gyakoroltatsz vele, vagy magától "gyakorolja" - azt tudni fogja. Bérmaöcsi később kb fél évig nem foglalkozott az autómárkákkal, tehát nem "tréningezte" magát - így mikor újra eszébe jutott, hogy milyen jó játék megmondani az utcán jövő autók márkáját, akkor bizony belegabalyodott a dologba, sokszor csak találgatott.

Babádtól ha elvennéd egy időre a laptopot, szerintem szintén felejtene sokat. Egyszerűen az ő emlékezetük még nem való ilyen szintű tanulásra.

2011. aug. 28. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/42 anonim ***** válasza:
16%

:-) Nagyon ügyes. Szerintem is a gyerekorvosnak meséld el, meglátod mit mond. Foglalkozz vele így, amennyit ő igényli, de csak annyit. Azzal nem ártasz, az biztos. Vannak ilyen gyerekek, ki tudja mi lesz belőle. :-)

A legtöbb esetben tizenéves korban utolérik a többiek, és átlagos gyerek lesz, de persze vannak kivételek, akik kimagaslóan okosak. Szóval annyit foglalkozz vele, és azt, amit ő igényel és ami érdekli.

2011. aug. 28. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/42 anonim ***** válasza:
47%
Nyugi, a leírtak alapján az autizmushoz ennek hála Istennek semmi köze.
2011. aug. 28. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/42 anonim ***** válasza:
33%

11:43 vagyok, még annyit, hgoy az is lehet hogy simán csak zseni a gyereked! Ha veled is ilyen gondok voltak a suliban, valószínűleg vele is ez lesz, ezért tényleg érdemes lenne utánanézni valami programnak, ami tovább fejleszti a gyereket -anélkül, hogy túlterhelné!!!!!-

Mindenképp vidd el valahová(először gyerekorvoshoz, hátha ő útmutatást tud adni), jó lenne ha beszélne is a kiskölök

:)

2011. aug. 28. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!