Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Hagyod a gyermekednek, hogy...

Hagyod a gyermekednek, hogy játéka közben ő legyen a gonosz szereplő, és bántsa a többi szereplőt?

Figyelt kérdés
Természetesen nem arra gondolok, hogy gyermekek között, hanem amikor otthon vagy máshol, de egymagában szerepjátékozva pl a plüssállataival "gonoszkodik". A fiam nem durvul, nem csapkod vagy rongál, semmi ilyen fizikai dolog, csak azt mondja, ő a gonosz mittudomén macska, és bántja a mondjuk-elefántot. Mély hangon berekesztve motyog neki, eljáttsza hogy most ő van a rossz figurával, aztán megunja és játszik velük mást. Hagyni kell, hogy "kivadulja" magából a feszültséget, vagy szóljak rá?
2011. szept. 13. 05:55
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem ebben semmi rossz nincsen. A gyerekek kipróbálnak mindent, és ez így van rendjén. Gondolom meséből látta, magától nem találná ki ő sem. Ha nagyon zavar, esetleg próbálhatod terelgetni, hogy te is odaülsz vele, s csatlakozol. Valami szebb mesés dolgot eljátszhatnál neki, valószínűleg ő is csatlakozni fog. Vond bele őt is. De erőszakkal nem kell, ha nem akarja.


Az én fiam is mindenfélét játszott kisebb korában is, most tíz éves, és nincsen vele semmi probléma.

2011. szept. 13. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
A fiad néz ilyen meséket? Mert,ha igen,akkor természetes ez a viselkedés. Amíg nem agresszív,addig hagyd.
2011. szept. 13. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
néz mesét, de semmi erőszakosat. ő maga sosem agresszív senkivel, pont ezért érdekes ahogy játszik néha.
2011. szept. 13. 06:16
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Tanárszakos főiskolásként tartottam egy csoporttársammal foglalkozást ovisoknak párszor (jó rég volt). "A három kismalac és a farkas"-t dramatizáltuk a gyerekekkel - kérdeztük: ki akar kismalac, és akar ki farkas lenni? Egy igen visszahúzódó kisfiún kívül mindenki farkas akart lenni :)


Kellenek ezek a szerepjátékok, amikor kipróbálják, hogy milyen, ha ők az erősebbek, a félelmetesek. Amíg te napközben százszor elmagyarázod, hogy ugye, tudja, hogy mi a helyes (ha rászólsz a játszótéren, hogy ne vaduljon, mert a másiknak fáj, vagy együtt nézitek a meséket és drukkoltok a jó oldalnak), és alapvetően nem agresszív a viselkedése, addig nincs vele baj, sőt teljesen természetes.

Viszont (nem vagyok pszichológus!) ha feltűnően valamilyen szituációt játszik el újra és újra, lehet, érdemes utána járni, nem bántja-e valami konkrét emlék, esemény.

2011. szept. 13. 06:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:
utolsó: igen így van ahogy írtad, ha nem szerepjátékozik (egyébként aközben sem mindig), nem "gonosz", nem rossz gyerek, nagyon udvarias, sokat segít, szelíd, aranyos, a játszótéren kezdeményező, de igen barátságosan. Nem játszik 2x sem ugyanazt :) Amúgy 2 darab bot is elég neki a szerepekhez, mindig mindennel szerepjátékozik, még az építőkockával is.
2011. szept. 13. 06:43
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem szabad elfojtani,valahol ki kell jönni belöle...ha rászolnál h nem szabad,és hasopnlok,komoly gátlásosság alakulhatna ki emiatt a késöbbiekben.
2011. szept. 13. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Örülj, hogy játék közben adja ki magából a "gonoszkodást" (ami egyébként valamilyen szinten minden gyerekeben ott van), és nem a társaival csinálja.

A pszichológusok direkt játékterápiával, szerepjátékokkal próbálják oldani a problémás gyerekekben a hasonló indulatokat.

2011. szept. 13. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Persze, hogy hagyom. Egy kicsit azért időnként (nem gondolom, hogy minden esetben feltűnik, hogy mit játszik) amikor már kisé eldurvul, akkor tompítok egy keveset a dolgokon. Leülök vele játszani, és mondogatom, hogy jujj ez fájt a macinak, vagy most sír a maci. És akkor ő elmagyarázza az adott játék lényegét, hogy szerinte ki miért érdemelte meg. Ki miért gonosz az adott játékban.

Egy bizonyos kor felett, már szerintem majdnem minden mesében feltűnik a „gonosz”. Nem tartom rossz mesének pl.: a Hupikák Törpikéket de ott is megjelenik Hókuszpók személye.

Amikor gyerek voltam emlékszem, nagyon szurkoltam a Tom és Yerryben Tomnak, hogy legalább 1× sikerüljön neki túljárni az egér eszén. Ha azt a felét nézitek szerintem a mesék zömében sunyisággal párosul a jó jelenléte. De talán ezek a dolgok is sokat segítenek a világ megértésében, elfogadásában és az alkalmazkodásban.

A szomszéd kisgyerek meg óvó néniset játszott. De úgy, hogy folyton püfölte a gyerekeket. Aztán eljátszotta, hogy az anyukája megy a gyerekért és ő is csak bántja. Nem fizikailag, hanem a szavakba kevert agresszióval. Sokáig néztük és hallgattuk csendben az anyukájával. Az oviban szerették, nem bántották soha. Egy hangos szót se hallott, otthon is klappolt minden. Ő valamiért mégis a szigort játszotta el. Ha nagyon eldurvult a helyzet, akkor persze bele avatkozott az anyja. Néha határozottabban. Lassan megértette, hogy ez nem jó játék. Elkezdte tehát sutyiban játszani. Ha az anyja rajtakapta, akkor olyan szerénységgel és nyugodtsággal bújt hozzá, mint aki azt akarná kifejezni, hogy most megnyugodtam végre a játék után.

2011. szept. 13. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Nálunk a fiam kissé kifordítva játszik. Ő is durvul, meg "megkötözi" a többieket, de ő általában mindig "jó", ő a "szuperhős", a megkötözöttek pedig a "gonoszok", akiket "elvisz a börtönbe". Tehát nem feltétlenül az a lényeg neki, hogy gonosz legyen, hanem inkább az, hogy ő legyen a játék során az erős, a domináns.


Amíg kisebb volt, ő is feltűnően vonzódott a negatív karakterekhez (szerintem azért azonosította magát velük, mert így győzte le a félelmét irántuk), aztán ahogy nagyobb lett, és megértette, hogy a gonosz a végén általában pórul jár, átváltozott pozitív, de hasonlóképpen erős karakterekké. :)

2011. szept. 13. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Persze, hogy hagyom. Fontos része a fejlődésének ez is. Én sokszor csatlakozom hozzá a szerepjátékban, és sosem bánom, hogy nem nekem osztja a gonosz szerepet. :)
2011. szept. 13. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!