Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miért olyan nagy divat, hogy...

Miért olyan nagy divat, hogy az ajándékot a Jézuska hozza, nem a szülőktől (családtól) kapják a gyerekek?

Figyelt kérdés
2011. dec. 11. 14:24
 1/10 anonim ***** válasza:
97%
Ez nem divat, ez szokás. A mi gyerekkorunkban is a Jézuska küldte a gyerekeknek az ajándékokat. Húsvétkor a nyuszi, dec.6-án pedig a Mikulás. Így terjedt el a néphagyományban.
2011. dec. 11. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
96%

Hát, ez már elég régi "divat", kábé azóta, amióta amióta szokás a karácsonyi ajándékozás. :)

Azért szokás, mert így van a karácsonynak egy plusz mesebeli hangulata. Akinek nem tetszik, annak nem muszáj.

Van egy ismerősöm, akinek az az elve, hogy nem hazudunk a gyereknek. Most Mikuláskor szépen elmagyarázta a 3 és 5 éves gyerekeinek, hogy Szent Miklós egy püspök volt, aki a szegényeken segített, ezért az ő emlékére kapnak ajándékot most a szüleiktől a csizmájukba. Mégis, ahogy a gyerekek meglátták a csomagokat, elkezdtek ujjongani, hogy "Itt járt a Mikulás!" Szeretnének hinni benne, mert ez nekik jó.

2011. dec. 11. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
96%
Ez minden, csak nem divat. Szokás, hagyomány, vallás.
2011. dec. 11. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
74%
Nem divat,szokás.De ha te nem akarod ezt mondani,tanítani neki,akkor ne tedd.nem muszály hinni,sem a mikulásban se a jézuskában.de ezek a kis szokások,mesék,mitoszok teszik széppé az életet.kicsit elviselhetővé,meséssé az ő életüket is.tőled bármikor kaphat bármit,de túlük nem.,őket várják,szeretik,hisznek benne.nincs ebbe smmi kivetnivaló.
2011. dec. 11. 14:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
94%

Mi hiszünk Jézusban, épp ezért nem mondjuk a gyerekeknek, hogy Ő hozza az ajándékokat. Zavaros is lenne, mert nagyon nagy a család, és nem ünneplünk együtt szenteste, csak a kis család, és így furcsa lenne, hogy néha két héttel később is "hoz valamit a Jézuska", mert épp akkor tudunk x rokonnal találkozni.


Mi azt mondjuk, hogy Jézus születésnapját ünnepeljük, és ez alkalomból megajándékozzuk egymást, hogy örüljünk. A fáról is tudják, hogy mi állítjuk, de az meglepetés, nem látják előre. Így is nagy az öröm és a várakozás.

Nekünk jó így, de ezt mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy hogy csinálja.

2011. dec. 11. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
65%

Érdekes ez a mi hiszünk Jézusban és így nem ő hozza az ajándékot. Én pont nem vagyok hívő, viszont katolikus oviba járnak a gyerekeim és ott is a Jézuska, Mikulás hozza az ajándékot, különösképpen a karácsonyfát. illetve most olvastam egy tiszteletestől, akinek a családjában szintén a Jézuska jár.


Egyébként nem divat, régi szokás, de értelmesebbnek tartom, mint megünnepeljük Jézus születésnapját és ezért ajándékot adunk egymásnak-ez már nagyon a materiális, anyagi gondolkodás.

Inkább ezt a fajta gondolkodást tartom divatnak, amit a reklám és a kereskedelem sugall. Olvastam az Egyesült Államokban átlag 19 órát töltenek az emberek ajándékvásárlással. És nem a Jézuska, hanem mindenki egymást ajándékozza, mert akkor lehet azt is nézni, ki mit vett a másiknak.


Jó persze, sokáig nem lehet hinni a Jézuska hozza az ajándékot dologban, utána szerintem már nincs is értelme az ajándékozásnak, legalábbis a mi családunkban nem divat. Karácsonyfa, látogatás, eszem-iszom. De nincs ajándékozás.Soha nem is volt. Csak amíg kicsik voltak a gyerekek. Utána már egymás társaságával ajándékoztuk meg egymást.

2011. dec. 11. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
65%

"Jó persze, sokáig nem lehet hinni a Jézuska hozza az ajándékot dologban, utána szerintem már nincs is értelme az ajándékozásnak, legalábbis a mi családunkban nem divat. Karácsonyfa, látogatás, eszem-iszom. De nincs ajándékozás.Soha nem is volt. Csak amíg kicsik voltak a gyerekek. Utána már egymás társaságával ajándékoztuk meg egymást.Jó persze, sokáig nem lehet hinni a Jézuska hozza az ajándékot dologban, utána szerintem már nincs is értelme az ajándékozásnak, legalábbis a mi családunkban nem divat. Karácsonyfa, látogatás, eszem-iszom. De nincs ajándékozás.Soha nem is volt. Csak amíg kicsik voltak a gyerekek. Utána már egymás társaságával ajándékoztuk meg egymást."


Az utóbbi néhány évben nálunk is így van. Akkora a család, hogy lehetetlen lenne mindenkinek ajándékot venni, így csak a gyerekeknek szoktunk.

De nálunk is a Jézuska hozza. Egyszerűen ha visszaemlékszem, teljesen más volt a hangulata az egész karácsonynak addig, amíg én is úgy "tudtam".

(Az enyém 2 éves, de szeretném, ha legalább amíg nem megy iskolába, addig így lenne.)

2011. dec. 11. 15:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
72%
Mert akinek van gyereke, az tudja, hogy mekkora plusz öröm maga a hit, hogy a Jézuska hozza. Valami megfoghatatlan, ami ezzel jár, amit éreznek a gyerekek az ajándék várása mellett.
2011. dec. 11. 16:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
Ez nem divat, hanem régi hagyomány. Sokkal több hagyományhoz ragaszkodhatnánk, talán szebb lenne az élet!
2011. dec. 11. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Nagyon jó kérdés, utánaolvastam, íme:


„A német protestantizmus a 17. sz.-tól döntően családi ünneppé tette a karácsonyt, s ettől kezdve az ajándékozás főleg családi körben jutott jelentőséghez: elsősorban szülők ajándékozták meg gyermekeiket. Általánosan elterjedt gyermekhiedelem volt, hogy az ajándék adója földöntúli lény. A német területen a 16. sz.-ban ajándékozóként fellépő Szent Miklós az elődje a mi → Mikulásunknak, de az amerikai Karácsony apónak és az orosz gyerekeket megörvendeztető Fagy apónak is. A német protestantizmus szorította ki alakját saját területéről, és náluk jelent meg először Jézus (Jézuska) e szerepben. 1601-ből való német ábrázoláson Szent Kristóf vállán ülő kis Jézus hozza az ajándékot, pontosabban Szent Kristóf tartja kezében a lombos (nem fenyő!) fát, rajta kolbász, hurka, kenyér, perec, tisztított liba, italos edények. A kis Jézus csak az egyik ajándékot fogja. A karácsonyi ajándék nálunk a karácsonyfa elterjedéséhez hasonló utat járt be, s családi szokássá válása előtt földesurak oszthattak karácsonyi ajándékot. Az ajándékot hozó személye nem egységes, az erdélyi magyarok körében az → angyal, sőt az aranyos csitkó ismert. A parasztságnál nagyobb arányú karácsonyi ajándékozás csak a felszabadulás után bontakozott ki, a vásárlási lehetőségek megnövekedésével. A karácsonyi ajándékozás jelenleg világszerte óriási méreteket öltött, amiben nagy szerepe van a kereskedelem propagandájának, a nagyszabású karácsonyi vásároknak.”

Forrás: Magyar néprajzi lexikon [link]

2011. dec. 11. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!