Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mi a különbség a Waldorf a...

Mi a különbség a Waldorf a Montessori és a sima óvoda között? Zalaegerszegen van Waldorf?

Figyelt kérdés

Melyiknek mi az előnye és hátránya?Ti milyenbe íratná

tok gyerkőcötöket?


2012. jan. 10. 15:24
 1/7 anonim ***** válasza:
Kicsit később pontosan leírom! óvónéni:D
2012. jan. 10. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Azt megtudtam hogy a montessori két nyelvű,és van egy ilyen Zalaegerszegen.Köszi előre is.
2012. jan. 10. 15:40
 3/7 anonim ***** válasza:
Waldorf van Pusztaszentlászlón úgy tudom.
2012. jan. 10. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
70%

Waldorf-módszer: [link]

Montessori-módszer: [link]

Nagyon-nagyon sok előnye van az ilyen és hasonló, alternatív módszerekkel dolgozó óvodáknak, mert a kicsik valóban szivacsként szívják magukba a különböző információkat és tudjuk, hogy afelfedeztetéssel, felfedezéssel nyert információ sokkal jobban rögzül, mint az, amit a kicsi készen kap. Ezek a pedagógiai módszerek eredetilag sérült, hátrányos helyzetű gyerekekre lettek kitalálva, csak jóval később, az újrafelfedezésük után alkalmazták egészséges gyerekeknél is, felismerve ezek előnyeit. Hogy melyik óvpoda egy-ill. kétnyelvű,milyen különfoglalkozásokat választhat a szülő a normál óvodai ellátás mellett, az inkább helyi sajátosság, nem a módszer alapjellemzője.

Hátrányok: Az alternatív óvodákban nem a megszokott, általános tanterv alapján foglalkoznak a gyerekekkel. Tehát, ha te azt várod, hogy hetente megtanuljanak x verset, y mondókát, az óvoda "készítsen fel az iskolára" különféle feladatlapok kitöltésével, akkor semmiképp sem ajánlom egyiket se.

Viszont a kicsik ugyanolyan jól érezhetik itt is, ott is magukat, hisz nem a módszer a lényeg, hanem a kicsikkel foglaklozó pedagógus személyisége... akár az óvodában, akár később. Én óvónőként mindkét módszerből vettem át elemeket a saját munkámba, de soha nem szerettem volna kizárólagosan csak egyikkel vagy csak a másikkal dolgozni. Úgy gondolom, alternatív óvodába akkor jó járatni a gyereket, ha van a közelben ugyanilyen módszerrel dolgozó iskloa is, ami továbbviszi az oviban megismert szokásokat, elveket, módszertani hozzáállást.

2012. jan. 10. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
0%
Szimpatikusak nekem az általad említett intézmények alapelvei, de azért meggondolnám. Középiskolában tanítok, és volt ilyen tanítványom, aki Waldorfba járt korábban (általánost is ott kezdte), és folyamatos problémák voltak vele. Az édesanyja azt mondta, úgy érzi, ő szúrta el a Waldorffal - persze ez csak egy vélemény, és nem is az enyém, csak gondoltam leírom.
2012. jan. 10. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
31%

Egy nagyon közeli barátnőm járt Waldorf suliba, de két hónap után ő maga könyörgött az édesanyjának, hogy írassa át máshová. Annyira "szabadon" nevelték az osztályt, hogy ha akart volna sem tanulhatott volna. Volt, aki hangosan beszélt a mobiltelefonján, mások vicclapot olvastak fel a padon ülve, megint mások ettek és beszélgettek. A tanár a sarokban állva beszélt, de hallani nem sokat lehetett.


Nem feltétlenül minden Waldorfos óra ilyen, van rá némi esély, hogy a tanárnő volt ilyen...

2012. márc. 7. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:
100%
Én a Waldorfról tudok személyes tapasztalattal szolgálni. A legnagyobb fiam "sima" óvodában kezdte, majd a zalaegerszegi Napravár Waldorf Óvodában folytatta az óvodát. A Waldorfban harmónia, oldott légkör, magától értetődő rend uralkodik, és mindez egyszerű, de igényes és szép tárgyak, játékok között. Nincs feszültség, "intézményszag", teljesítménykényszer, ami a sima óvodában gyakran igen. Nem igaz, hogy itt mindent szabad, mert az óvodai élet, a napirend, a másikkal való viselkedés szabályait be kell tartani. Viszont a játékban, a művészeti tevékenységekben (festés, rajzolás, viaszgyurmázás, gyapjúkép készítés, cipósütés) valóban szabadon szárnyalhat a fantáziájuk. Minden nap kimennek az udvarra (esőben is - esőruhában), és ott szabad sarazni, pocsolyába lépni, fára mászni is. Az ünnepeik elmondhatatlanul szépek, minket felnőtteket is feltöltenek. A sima óvodába másfél év után is szorongással induló fiam itt felszabadult lett, magára talált. Ma harmadikos állami iskolában, ahol remekül megállja a helyét, és én ezt sokban a Waldorf óvodában megszerzett önbizalmának tulajdonítom. A középső fiam már természetesen itt kezdte az óvodát, és ha minden jól megy, a most induló zalaegerszegi waldorf iskolába fogja folytatni. Nagyon sok ismerősöm van egyébként, akiknek Waldorf iskolába járnak a gyerekei, és a waldorf iskolákra is jellemző az, mit az óvodáról írtam. Mégis tanulnak, sőt alapos ismereteket kapnak, és emellett az érzelmi és szociális készségeik, a logikus gondolkodásuk, problémamegoldó képességük is fejlődik. Megtanulnak önállóan és csapatban is dolgozni, folyamatokat átlátni. És elsőtől két nyelvet tanulnak. Ha utánagondolunk, az álláshirdetések többségében is ezeket a készségeket keresik :) Persze a Waldorf-ban is lehetnek kevésbé jó pedagógusok, akik nem tudják jól megvalósítani ezt a fajta pedagógiát, mint ahogy a sima óvodákban és iskolákban is vannak nagyon jó pedagógusok. Viszont a sima intézményekben ez utóbbiaknak is alkalmazkodniuk kell az állami rendszerhez, annak előírásaihoz és elvárásaihoz. A Waldorf óvodák és iskolák viszont (az oktatási minisztérium által jóváhagyott) alternatív óvodai program, illetve kerettanterv szerint dolgozhatnak, amelyek alapelvként, elvárásként tartalmazzák a fentieket. Így teljesen más az alap, amire épülnek, amire a pedagógusok építkezhetnek.
2016. nov. 1. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!