Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mit jelent az, amikor azt...

Mit jelent az, amikor azt mondják: Megverték a kis babát szemmel?

Figyelt kérdés

Sokszor hallottam már az idősektől hogy mindig arról beszélnek amikor nálunk is, vagy máshol új jövevény van a családban, hogy: megverték szemmel. Ilyenkor elvileg elkezd sírni és külön módja van annak hogy ezt megszüntessék.

De ez mit jelent? Mi történik ilyenkor a babával?


2009. jún. 12. 11:26
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Ez egy régi népi babona! Régen úgy tartották,hogy vannak olyan emberek, főleg asszonyok, akik rontást tudnak hozni másokra. Különösen a gyerekekre, főként a picikre. A szemmel verés volt a leggyakoribb módja - úgy hitték - rontásnak. Az olyan emberekről, akiknek mondjuk a nézése valamiért furcsa volt, amolyan "szúrós szeműek" voltak, azokról mondták, hogy szemmel ver. Általában a hasfájós babákról tartották, hogy szemmel verték őket. Szerintem sok alapja nincs.. A szemmel verés levételének különféle rituáléjáról hallottam, minden tájegységen, akár falunként is más-más módját tartották megfelelőnek. A néprajzzal foglalkozó könyvekben erről sok olvasni valót találhatsz, ha érdekel.
2009. jún. 12. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Szia. Nem vagyok babonás, de ezt én is elhittem. Először is nekem anyósom azt mondta, az a szemmel verés, amikor valaki annyira megnézi a gyereket, rajta felejti a szemét. Ez szerinte nem mindig tudatos, és nem feltétlen rossz indulatból jön. Az volt, hogy mikor a fiam- hós volt, állandóan felriadt alvásból, összerezzent, és erre fel is kelt. Anyós szerint szemmel verték, de hogy kiderítse elővett egy poharat bele rakott vizet, és elővett három szál cirkot a seprűből. Meggyújtotta őket és a pohár víz felé tette, hogy a hamuja beleessen. No. Azt mondta, ha leszáll a hamu a víz aljára akkor szemmel verés volt, ha meg nem száll le akkor nincs gáz. Leszállt... Úgyhogy keresztet vetett a gyerekre a vízből, meg egy fél kortyot öntött az ivóvizébe. Én akkor kinevettem, mert nem hittem ilyesmiben, csak ugye nem akartam megbántani, de a lényeg, hogy aznap átaludta a gyerekem az éjszakát, és azóta soha-soha nem riadt, nyugodt alvó lett... :)
2009. jún. 12. 17:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
4-5 hós volt előzőből kimaradtak a számok. bocs.
2009. jún. 12. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Értem, köszi a válaszokat:). Viszont ha csak egy babona ahogy azt az első válaszoló is írta, akkor hogy lehet hogy bevált az amit az utolsó válaszoló írt?

Szóval ebben még is csak van valami, mert ha nem lenne, ugyan úgy sírt volna a gyerek. Nem?

2009. jún. 12. 18:49
 5/6 anonim ***** válasza:

szia


ebben szerintem is van igazság, pl a nővéremék kislánya mikor született nagyon nyugtalan volt csak sír nem tudtak mit tenni vele, akkor a tesóm fokhagymás vízzel mosta körbe az ajtófélfákat és a pici arcát 13 kanál vízben mosta meg, utána nem volt gond.

Ezt tanácsot neki egy öreg néni adta, aki elmesélte magáról, hogy ő is megveri szemmel a gyerekeket, persze nem direkt és olyankor egy keresztet vetett a picire.


Én személy szerint hiszek ezekben a dolgokban, van aki nem lehet hogy azoknál nem is válik be, vagy nem tudom, erre nem sok magyarázat van...

szép napot

2009. jún. 13. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Sivicka válasza:
Az 5. Valaszolonak.. aki nem hisz venne nem csinalja meg szoval aki mar utana olvas es meg is probalja akkor ott van a hit....ense vagyok babonas de aze bele gondolok es probalok tenni ellene az en bebyim ma kulonossen nyugtalan ha ebren van egy kis ideig nyugott de latom rajta hogy aludna el alszik es 4-5 percre fel sir nem fel nyug hanem fel bombol es nem keri a tejcit se semit a ringatas se segit a pocakja se a gond bufiztetuk meg probaltunk mindent kiveve ezeket a dolgokat es epp most agogy el olvastam a fenti komenteket hat kipro altam most majd meg lassuk mi lessz mert volt tegnap egy latogato aki ha bem is tudja de kepes rossz szemel nezni barkire rosz kivanatokal....
2019. júl. 21. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!