Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mivel lehetne hatni rá?...

Mivel lehetne hatni rá? Teljesen kiborultam, és még ez csak a kezdet.

Figyelt kérdés

4 és fél éves a fiam. A lényeg, hogy mindig nagyon érzékeny lelkű volt, ő nem az az "atyai-pofon-majd-rendberakja" típus. A gond most főleg az éjszaka.

Sosem aludt nélkülünk, mikor a mamánál alszik, akkor is együtt vele, szóval nem tettük őt külön szobába, csak külön ágyba, de az a miénkhez van tolva. Eddig aránylag jól aludtunk. A tesója kezdetektől tök más típus, simán letesszük a kiságyba, és egyedül elalszik. Saját szobája van, ahol van a kiságy, ez a mi (és a nagyfiam) hálószobánkból nyílik, szóval eléggé egykupacban vagyunk. De mondom, eddig ez volt a legjobb mindenkinek, aludtunk.

De a nagy újabban egyszerűen felébred valamire éjjel 1 körül, és onnantól alig van alvás. Kitalál minden hülyeséget: fáj a válla, szomjas, éhes, szörny van a sarokban, fogjuk a lábát, kezét, simizzük, mittudomén. Suttog, de akkor is: éjszaka van, előbb-utóbb felébreszti azt, aki még eddig aludt, utána meg aludjunk vissza...


Próbáltunk eddig mindent már, ami eszembe jut: értelmes, okos gyerek, leültünk vele komolyan beszélgetni, felhoztuk az összes érvünket, ő megértette, megígért mindent, aztán ugyanott folytattuk. Már fenyegettük megvonással, meg is vontunk dolgokat emiatt, beígértünk jutalmat, próbáltuk motiválni, stb.

De ez már vicc, egyszerűen az éjszaka alvásra van, a párom már hetek óta nem alszik 3-4 óránál többet, mert az ő oldalánál alszik a fiam. Próbáltuk fordítva is, de ugyanaz, ráadásul nekem gyakran fel kell kelni éjjel (a kicsi fogzik, ilyenkor ha felébred, megölelgetem, picit simogatom, majd visszateszem és alszik is, de muszáj odamenni hozzá, van hogy 3-4x is egy éjjel).

Szóval nem tudom már, mit csináljunk. Nem csak ebben változott a nagyfiam, mióta ovis lett sokkal szófogadatlanabb. Rászólok szépen egyszer, mondja, hogy jó, de ugyanazt csinálja, amiért rászóltam. Rászólok mérgesebben, ő meg mosolyog...sosem volt ilyen. Következetes vagyok, jól nevelem, eddig nem is volt semmi ilyen vele. Szerintem ez az egész a figyelem kikövetelése, az éjjeli műsor is, de nem tudok ennél több figyelmet fordítani rá, ovi előtt és után szinte csak vele foglalkozunk, sokat beszélgetünk, stb.

Meddig lesz ez így? Mit mondjak még neki az éjszakával kapcsolatban? Mit csináljunk?


2012. okt. 15. 07:43
 1/7 anonim ***** válasza:

Az alvási problémádra tudod, hogy csak egy megoldás van az pedig hogy az amit szeretne nem adod meg neki. Szakkönyvek azt írják kb 3-5 nap mire beleszokik és onnantól elfelejti a rossz szokást. De 2-3 napot tuti ordítani fog.


èn hogy ezt elkerüljem nem alakítottam ki rossz szokást gyerekeimnél.

vagy is lehetett 1-2 napot beteg és éjszaka felkert, kért engem, de a 3-ik éjszaka már nem. Akkor nem vettem már ki, max megsimogattam, és ott maradtam vele. ekkor max egy kicsit nyüszögött és aludt tovább. volt hogy 2 órát nyüglödött de másnap már végig aludta megint az éjszakát.

Fiad elég nagy már, egyszerüen ne mást vonjatok meg töle hanenm azt amit éjszaka kér. Butaság tv tilalmat adni neki mert nem alszik, vagy csokit megvonni töle mert nem alszik. Egyszerüen mikor felébred mond hogy alvás és késsz. Valószínü sirdogálni fog 1-2 éjszakát, ezt kibirjátok aztán már helyén is lesz a rend.



A DAC korszak. eléggé késön kezdödött nálatok, fura is kicsit, de ez van. Most kell igazán következetesnek lenni, most jött ég csak rá, hogy saját akarata van és ezzel ellent tud mondani anyának. Ezt most feszengeti minden alkalommal a határig megy el. A kérdés hol a határ. Nehéz egy szülönek határt húzni, nálunk a kiabálás a határ, ezt tudja is lányom, nem vagyok büszke rá, de sajnos sokat kiabálok vele.

Hogy meddig lesz? a dackorszak akár korapubertás korig is eltarthat vagy is 9 éves korig is. De normálisan 2-3 éves kor között a legerösebb. Lányom 1 évesen kezdte, most 2 évesen a mélyén vagyunk.

Hogy a gyerek mennyire lesz dacos az 2 dolgotol függ. Az egyik hogy milyen természete van. Akarat, mentalítás stb... a másik pedig a nevelés a szülö türelme. VAgy is összetett dolog.

Haggy neki teret tombolni, ha mérges a mérgét vezethesse le,ha agresszív azt is, de huzz haart neked meddig jó.


Pl lányom ütöget mindent ha dühös, de minket nem üthet meg. én sem ütöm öt meg, ö sem üthet meg mást, de pl mikor az ajtót üti azzal nincs baj, levezeti a dühét.

2012. okt. 15. 07:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Szerintem viszont lehet a háttérben egy fel nem dolgozott sérelem is vagy bármi, amit nem tud kezelni. Talán próbáljatok beszélni az óvónővel, hogy az oviban hogy viselkedik, hogy kezeli az összeütközéseket, mert lehet esetleg az is, hogy benne marad a düh egy másik gyerek viselkedése miatt, amit ott helyben nem ad ki, így ez az éjszakai felébredésben nyílvánul meg. Én nem hinném, hogy veletek akarna kitolni a felébredésekkel, neki sem jó, hogy nem tudja kialudni magát rendesen.
2012. okt. 15. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Az oviban állítólag semmi gond, tőle is csak pozitívat hallok az ott eltöltött napjáról. Ez a dolog nem rossz szokás kérdése, sajnos régebben egy szobánk volt csak, így nem tudtam külön tenni, később pedig már nem lehetett. Dackorszak...az rég elmúlt már. Nem ez van, az teljesen más volt, 2 és fél évesen tetőzött, és most nem dacos...csak akaratos, de ez a rosszalkodás dolog az oviból jött. Egy idő után észreveszi magát...

Az a baj, hogy nem tudjuk véghez vinni, hogy hadd ordítson éjjel, mert a párom hajnal 4-kor indul dolgozni, este 7 mire hazaér, és még úgy sem piheni ki magát, ha 8-kor fekszik így...veszélyes gépekkel dolgozik, ráadásul vidéken, így még autót is vezetnie kell, míg odaér. Esküszöm, féltem hogy valami baja történik már a kialvatlanság miatt.

2012. okt. 15. 11:13
 4/7 anonim ***** válasza:
Nem lehet,hogy látott valami csúnyát a tévében?Én a lányomat vittem el hasonló dologgal pszichológushoz,aki felvilágosított,hogy sok szülő pl. a híradót is a gyerek mellett nézi és mivel állandóan balesetekről,gyilkosságokról,földrengésekről stb. számolnak be,az bizony megrázó egy pici gyerek számára.Mivel ti is közös szobába alszotok a gyerekkel,így ez elkerülhetetlen.Ennek a gyereknek lehet,hogy félelmei vannak?
2012. okt. 17. 07:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

A dackorszak a gyereket végígkíséri kamaszkoráig, sőt még akkor sem ér véget teljesen, de minden korban megvannak a fokozatai (erőssége) és minden korban másképp nyilvánul meg. Ebből sajnos nem lehet kinőni, mert ez egy gyerek fejlődésének velejárója. Viszont megpróbálni jól kezelni az fontos, hogy mindenki ép ésszel megússza :-)) Az én fiam is ekkora és sokszor akaratom ellenére én is kiabálok vele. Ő is ébred még mindig éjszaka pedig mi sem így szoktattuk, és én is csak remélni tudom, hogy valamikor jó alvó lesz belőle. De ebben a korban még nagyon sok inger éri őket az óvodában amit fel kell dolgozzanak és ez éjszaka történik meg. Valószínű ő erőteljesebben éli meg. Vele nem működik az a dolog, hogy odabújsz mellé mint a kicsihez és akkor megnyugszik és alszik tovább? Nem vagyok annak a híve, hogy hagyjuk a gyereket ordítni meg sírni amíg lenyugszik, főleg éjjel. Ezt hisztikor alkalmazom csak vagy ha nagyon erőszakos és nincs igaza. De ha éjjel ébred biztos nem jókedvéből teszi, ilyenkor szerintem nem büntetni kell (hogy megalapozzam esetleg a következő éjjeli ébredést is) hanem megpróbálni visszaaltatni (lehetőleg türelemmel, habár ez csak egy jó tanács mert nálunk sem mindig működik abban az órában a türelem), hogy érezze számíthat rátok és a következő este is úgy feküdjön le, hogy nem az az első gondolata, hogy éjjel megint sírás lesz és a szülei otthagyják őt magára, hadd oldja meg egy négyéves gyerek ezt egyedül. Lehet nem csak ébredni fog, de még be is pisil majd.

No de ez csak az én szerény véleményem. Nem tudom meddig fog tartani, nálunk az ovikezdés után még egy-két hónapot eltart, aztán megnyugszik. Habár nappal nem érződik rajta, hogy bármi gond lenne.

A párodnak valóban figyelmesebbnek kell lennie, remélhetőleg nem történik probléma sem az úton sem a melóban.

Kitartást nektek!

2012. okt. 17. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Utolsó válaszadó vagyok és az előttem író anyukának is lehet igaza, ezt elfelejtettem én is, hogy valóban lehet még a tévétől is. Még ha csak rajzfilmet néz közben akkor is, főleg ha érzékenyebb az is jól megtud dolgozni egy kisgyereket.
2012. okt. 17. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A válaszokat nem olvastam, de az általad leírtak alapján a következők jutnak eszembe.


- Lehet, hogy őt is megzavarja, amikor kimész a kicsihez, és ezért nem tud rendesen visszaaludni.

- Lehet, hogy fél a sötétben, ez nagyon jellemző erre a korra. A megoldás egy kis lámpás-figura, ezzel biztonságosan aludhat, és csak addig világít, amíg nyomja, tehát ha elalszik a gyerek, elalszik a lámpás is. [link]

- Lehet, hogy egyszerűen az óvoda vagy az életkora miatt felerősödött benne a szeparációs félelem. Nálunk is ez van mostanában (3,5 évessel), csak más problémákat produkál. Gondolom, idővel javul majd.

- Lehet, hogy féltékeny a tesójára. Mivel ő éjjel nincs ott, igyekszik kiélvezni a helyzetet.

- Szerintem azért lehet szófogadatanabb, mert elkezdődött az ovi. Az oviban egész nap viselkedni kell, alkamazkodni kell, este otthon kicsit kitombolja magát.

2012. okt. 17. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!