Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Az létezik, hogy a másfél...

Az létezik, hogy a másfél évesünk hiperaktív lesz? Tudom, hogy még korai, de szerintem akkor is az. (bővebben lent)

Figyelt kérdés

A kislányunk születése óta nyughatatlan, nyűgös, túl élénk. Enyhe oxigénhiánnyal született, a kúszást kihagyta, minden más fejlődési fázis rendben volt, azt leszámítva, hogy újszülöttként napi 8-10 órákat aludt, a többi időben őrjöngve sírt. (Voltunk is mindenféle ultrahangon, negatívak lettek.)

Most másfél éves, és alapvetően semmit sem változott. Nagyon aranyos, már egész ügyesen beszél is, VISZONT gyakorlatilag közveszélyes. Gyakran minden ok nélkül dührohamban tör ki, ha "rájön az ötperc", gyakorlatilag nem lehet leállítani. Nem túlzok, szó szerint közveszélyes. Olyan, mint egy kis atom, akit felhúztak.

Már egyszerűen nem bírunk vele, mert ahogy egyre ügyesedik, úgy egyre veszélyesedik is. Már akárhová fel tud mászni (étkezőasztal, emelet, létra, kötélhágcsó a játszótéren). Időnként megsérül, de rá sem hederít, pörög tovább, mintha észre sem venné. Pedig akkorákat esik időnként, mint az ólajtó, nézni is fájdalmas, ő meg rá sem hederít.

TUDOM, hogy még túl kicsi ahhoz, hogy egyértelmű legyen, hogy hiperaktív-e, de szerintem ő nem pusztán átlagon felül élénk. NEM. Egyáltalán nem túlzok, ha azt írom, hogy SEHOGY sem lehet vele bírni. Néha egyszerűen "elmennek otthonról", minden látható ok nélkül, és akkor gyakorlatilag nem lehet vele mit csinálni, bepörög és őrjöng, mint egy kis mini tornádó.

A gond az, hogy ha ilyen marad, az tényleg veszélyes lesz őrá magára és a környezetére nézve is.

Szóval egyre inkább úgy vélem, hogy hiperaktív... tapasztaltabb szülők, szerintetek? És mi tévők legyünk? Már egy ideje fontolgatom, hogy felhívom a védőnőt ez ügyben, de nem akarom hiába zaklatni sem.

Szerintetek?



2013. aug. 5. 15:51
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ez az örjöngés bepörgés mit akar? Amiket leírtál pont így volt/van nálunk is. Az én lányom 16 honapos. Ő ha elesik sír, de pont ilyen pörgős, nyűgös sajtkukac típus. A mozgásfejlődése is pl. sokkal gyorsabb volt mint az átlag. 4 és fél honaposan ült fel magátol.5 hosan állt fel. 9 hosan ment.Most fut lépcsőzik ugrál le se lehet lőni sokszor. Csapkod, csikar, harap! Néha olyan taslikat lever, hogy csak úgy repul a szemcsim..Én soha nem gondoltam az, hogy hiperaktív. Más gyerekek társaságában csendben van és nyugodt.
2013. aug. 5. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
*mit takar
2013. aug. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
Bár az én gyerkőcöm - elvileg - nem hiperaktív, de szerintem jó ötlet felhívni a védőnőt. Esetleg gyerekdokitól neurológiára beutalót kérni.
2013. aug. 5. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Ja nálunk nem volt oxigén, hiány. Kúszni sosem kúszott ő sem.
2013. aug. 5. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

A fiam hasonlóan viselkedik, mint a kislányod. Ő koraszülött volt, 3 napig lélegeztetőgépen, stb, tehát oxigén problémák nála is voltak. De semmi baja, a fejlődésneurológus a 6 hónapos kontrollon közölte, hogy utolérte az időre született társait minden szempontból, behozta a lemaradást (3 hónappal született hamarabb).

Most 2,5 éves, nyughatatlan sajtkukac, az éjszakát talán 2-szer aludta át életében, nagyon nehéz lekötni bármivel, de figyelemzavara (persze ennyi idősen korai ez a fogalom) egyáltalán nincs, mert ami érdekli, azzal 30 percet is elbíbelődik. De rettenetesen kíváncsi, minden érdekli, folyton felfedez. Ha elesik nem sír, ellenben naphosszat nyafog, ha bal lábbal kelt fel, azaz 7 napból 6-szor egy héten. :) Anno a lányom negyed ennyit nem nyafogott. :)

Beszélni nagyon hamar kezdett, még nem volt 2 éves, amikor megmondta a nevét, hol lakik, bővített mondatokban beszélt, mondókázott.

Szerintem ők ilyen típusú emberkék, ilyen a személyiségük, elég nehéz sokszor kezelni, de türelemmel, megértéssel, sok szeretettel "nyesegetni" kell őket. :)

2013. aug. 5. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:

hiperaktivitás az tulajdonképpen figyelemzavar, nem pedig túlaktivitás ahogy írod.

ez a betegség 6 éves kortól diagnosztizálható, 3 éves kortól lehet gyanút felállítani. baba korban pedig a szokásosnál jóval előbb beindul a maozgásfejlődés, nem tünete a mozgásforma kimaradása, csak a gyorsasága (pl. 8-9 hónaposan már járnak)

én azt mondanám, hogy először olvass utána, mert nem is igen tudod mit jelent ez a betegség és ezt nem bántásból írom!

az oxigénhiány miatt én mindenképpen elvinném neurológushoz, de önmagéban amit leírtál, azok inkább életkori sajátosságok.

de tényleg majd 1-2 év múlva lehet csak tudni ha gond van, addig nem sajnos, ez az iskolában jön elő, előtte meg a figyelemzavar olyan gondokat okoz mint pl. nem képes leülni kirakózni, nem bír 1 dologgal 2 percig játszani, stb...

2013. aug. 5. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

Nekem a fiam ADHD -s ,nagyon hamar megfogalmazódott bennem ,hogy probléma van ,elaltatni lehetetlen volt ,etetni szintén .Túlmozgásos volt ,nulla veszélyérzettel.

A kislányomnál nagyon féltem ,hogy vele is probléma lesz ,de leszámítva azt ,hogy egészséges gyermeki mozgásigénye van semmi gyanús nincs nála 3 évesen ,eszik ,alszik,irányítható és nem produkálja a bátyjára jellemző kiakadásokat... amikor érthetetlen és értelmetlen módon elakad egy dolognál és tehetetlen az ember.

Bátyus 7 éves és tipikus figyelemzavaros hiperaktív ,izgága ,nyugtalan ,szétszórt ,mindent leejt ,mindent félbehagy ,iskolába csak jövőre megy majd,bár csoda addigra sem fog történni ,ezt ugyanis nem lehet kinőni ,így születnek és igy halnak meg ,bár életkoronként más nehézségeik vannak .

2013. aug. 5. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Kedves 6.! Egyrészt utánaolvastam, másrészt pedig tudom, hogy ilyen kicsi korban még nem lehet biztosat mondani, de mivel utánaolvastam, azt is tudom, hogy már újszülött korban is vannak a hiperaktivitásra/figyelemzavarra utaló jelek. Az oxigénhiány miatt természetesen már minden szükséges vizsgálaton átestünk.

A többi választ köszönöm, hasznosak voltak. Ha van még valakinek hozzászólása a témához, várom azt is.

2013. aug. 6. 09:06
 9/12 anonim ***** válasza:

Kedves Kérdező, az én kislányom kettő és fél éves, de kb. másfél éves korában, de inkább hamarabb bennem is megfoglalmazódott, hogy később esetleg hiperaktív lesz. Nála minden mozgásforma sorrendben megvolt, csak éppen minden hamarabb. 6 hónaposan állt fel, 10 hónaposan már járt, örökké ment, ha megindul, akkor csak fut. Nem is igazán tud menni, csak szaladni, rohanni. Oxigénhiány nála is volt, neurológiákat jártunk, TSMT tornáztunk, sokat használt. Örökké csinál valamit, megy, pakol, segít, szinte nem is fárad el, fő jellemvonása viszont a futkározás. Mostanában gondolkodom azon, hogy talán mégsem hiperaktív, csak túl élénk, mert szépen el tud bíbelődni kirakókkal, könyvekkel 20-30 percre is (bár ez ritka), szépen beszél is, örökké igényli a társaságunkat, segítségünket, kér, kérdez, választ vár, kommentál, állandó mozgásban van, minden érdekli, veszélyérzete nem sok van, néha a hajam tépem, viszont ügyes, nem csetlősé-botlós, illetve emellett incselkedős is. Gyakorlatilag az örökös futása meg mehetnékje az egyetlen probléma, leginkább azért, főleg nekem, mert halál fáradt vagyok munka után még utcákat lefutni, ő persze nagyon élvezné. A szomszéd utca lakói meg csak röhögnek rajtunk, mert esténként mi vagyunk az "örök futók". Bölcsis egyébként, ott nyugodtabb, csendes, szófogadó, illemtudó, szabálykövető.


A mi lánykánknál felmerült az Asperger gyanú, ez irányban időnként megjelenünk vizsgálatokon. Dührohama nincs, de korlátozzuk is. Ha valami nem, akkor nem, még ha sír is. Az elalvás nálunk is nehézkes, viszont ha végre elalszik (mondjunk még mesét, fogjuk meg a kezét, ide-oda pakolja magát, átrakodja a pülss vackait), akkor átalussza az éjszakákat, szerencsére az éjszaka átalvással nincs és nem is nagyon volt gond.


Mi bevezettük azt, hogy ha nem fogad szót, akkor megy a szobába gondolkodni. Ott marad egy ideig, időnként megkérdezzük, hogy "na gondolkodtál-e már?" Mire jön a válasz, hogy "igen, nem csinálok ilyet többet", akkor kijöhet és persze bocsánatot is kell kérnie. Na persze, ezek csak másnapig tartanak. De legalább tudja, hogy vannak határok.


Én azt gondolom, hogy a te kislányod az enyémhez képest jóval mozgékonyabb és elevenebb, talán - és nem rosszindulatból írom - kezelhetetlenebb is, egy része a viselkedésének életkori sajátosság, egy része a szülői "ráhagyás", tudom, mert sokszor mi is inkább ráhagyunk dolgokat, így könnyebb és egyszerűbb. Talán később hiperaktivitás is bebizonyosodhat, de én elvinném egy TSMT terapeutához, ott részben készül egy játékos formájú felmérés, itt megtudhatod, hogy miben jobb, kevésbé jobb a kislánykád. Plusz hidd el, nemcsak saját tapasztalat, de rengeteget tud segíteni a TSMT torna, mégha nehézkes is csinálni, mert nem feltétlenül együttműködő a gyermek. De hasznos nagyon és ezzel még idejekorán valahol meg tudod fogni a kislányodat, mert minél idősebbek, annál nehezebb.


Érdemes lenne még figyelni a kislányt olyan téren, hogy vannak-e szülőként is látható eltérések, akár furcsaságok, például fura, visszatérő, ismétlődő mozdulatsorok, szemkontaktus tartás erőssége-gyengesége, használni kezdi-e az igen szót, elkezdi-e a kérdezősködést. Nem annyira jó jel, hogy - ahogy írtad - néha "elmennek otthonról", mert összességében a viselkedése felvetheti azt a bizonyos autizmus spektrumzavart is, aminek állhat a nagyon enyhe oldalán is.

2013. aug. 6. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm az utolsó hozzászólást, különösen hasznos volt.

A túlzott aktivitás és futkosás még nem is lenne gond, ami aggodalomra ad okot nálunk, azok a dührohamok. Azt képzeld el, hogy szó szerint tör-zúz, kő kövön nem marad, az "elmennek otthonról" a pontos kifejezés. Ön- és közveszélyes őrjöngéseket csinál, időnként nagyon minimális ingerekre is. Pl. ha megkínáljuk egy étellel, és ő nem kér, nem egyszerűen annyit mond, hogy nem, hanem "bekattan", tombolni, őrjöngeni kezd, földhöz, falhoz, hozzánk vág mindent, ami a keze ügyébe akad, ordít, visít, mint akit valami borzasztó sérelem ért. (Mindez egy teljesen normális megkínálás hatására, tehát nem attól, hogy erőltetnénk az evést.)

Az igent még nem mondja. Nagyon hasznos volt a kommented, fel fogom hívni a védőnőt, és elé tárom a problémát.

2013. aug. 6. 16:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!