Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szerintetek helyesek ezek az...

Szerintetek helyesek ezek az elvek, vagy pedig félrenevelem a lányomat?

Figyelt kérdés

Kislányom négy éves, és egészen kicsi kora óta arra tanítom, hogy ossza meg másokkal a játékait.


A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy például a játszótéren, ha valamelyik gyerek kölcsönveszi a játékát kérdezés nélkül, és ő ezt szóvá teszi, akkor mindig mondom neki, hogy semmi baj kislányom, engedj másokat is játszani a játékaiddal, mert tudod hogy közösen minden sokkal jobb, meg kell osztani másokkal a dolgainkat.


Viszont ha ő próbálja meg más játékát elvenni, akkor rászólok, hogy ami nem az övé, ahhoz nem nyúlunk, kérje kölcsön szépen. Ha pedig a másik gyerek nem adja oda, akkor azt tartsa tiszteletben, játsszon valami mást.


Úgy néz ki, teljesen jól működik már a rendszer. Azt gondolom, ezzel tanítom meg a gyereknek, hogy ne legyen irigy, hogy így tudom másokkal szemben toleranciára nevelni, ugyanakkor azt is megszokja, hogy más tulajdonához sosem nyúlunk kérdezés nélkül.


Anyósom viszont azt mondja, hogy ez teljesen hibás módszer, mert így a gyerek azt látja, hogy nem számíthat rám, hogy nem állok ki mellette és hogy idegen gyerekeknek adok igazat vele szemben.


Szerintetek kinek van igaza?



2014. márc. 31. 11:19
 1/8 anonim ***** válasza:
76%

Én is így nevelem, ahogy te. És ez a helyes.

Mert ha nem így tennénk, hanem hagynánk, hogy márpedig ez egy oda-vissza működő dolog legyen, akkor jönne a hiszti, meg a vita, veszekedés. Illetve annyit még hozzáteszek, hogy nálunk azért néha hagyom, hogy a gyerekek egymás közt rendezzék le. Nem arról van szó, hogy nem állnánk ki a gyerekünk mellett, csak ismerem a fiamat és tudom, hogy milyen. Tudom, ha mindent megengednék neki, akkor az sem lenne jó. Mivel én hiába gondolom úgy, hogy az lenne az egál, ha ő is odaadná másoknak a játékát, meg neki is odaadná más az ő játékát, csak ez a gyakorlatban sokszor nem így működik. Mert a gyakorlat az, hogy sokszor az én fiam se adja oda egyik-másik játékot a másiknak vagy éppen a másik gyerek nem akarja neki odaadni. És jobb a békesség. Illetve amikor már odakerül a helyzet, akkor tényleg, szoktam hagyni, hogy ők maguk közt rendezzék el. A fiam kérje el, ha megkapja, megkapja, ha nem, nem. Vagy fordítva.

Szerintem van az életben ezer másik dolog, helyzet, amikor egy gyerek érzi, hogy bizony a szülő ott áll mellette. És nem hiszem, hogy ez a játékban való odaadásban merülne ki.

2014. márc. 31. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Jo ez a gondolat h ossza meg a jatekokat de tenyleg ellentmondas van abban h mas elveheti szo nelkul o meg nem.
2014. márc. 31. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Engem is az ellentmondás zavar. Amúgy nagyon tetszik, ahogy neveled a kicsit, én is ezt teszem és majdnem így. Csak én megmagyaráznám még azt neki, hogy más gyereknek sem illik szó nélkül elvennie az ő játékait, de megengedjük neki, hadd örüljön - vagy valami ilyesmi... Ő pedig legyen okos, kedves és ha szeretne elvenni mástól valamit, kérje el. Így nincs ellentmondás :)
2014. márc. 31. 11:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Utolsónál a pont. Hosszú távon így arra neveled, hogy őt nyugodtan "kihasználhatják" mindenféle szépen kérés nélkül, és hagynia kell magát, de ha ő akar valamit, azért tennie kell.


Helyzetfüggő, hogy mit szoktam csinálni.

Vagy azt csinálnám, amit az utolsó mondd, hogy elmondanám, hogy a kisgyerek nem szép dolgot csinált, de legyen meg az öröme, majd visszahozza.

Vagy ha játszótéren vagyunk és egy kisgyerek odajön, rángatja a kisfiam játékát, akkor a kisfiúnak teljesen természetes hangnemben megmondom, hogy ez a játék a kisfiamé, de ha szépen elkéri, szívesen odaadjuk.

Ezzel a gyerekem mellett is kiálltam, és a másik gyerek is elviheti, ha szépen kéri.

2014. márc. 31. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nagyjából helyes az elv, de igen szó nélkül idegen se vegye el ha a lányodtól ezt követeled. Én azt szoktam csinálni, ha nem játszik a gyerek az adott játékkal, akkor elvihetik szó nélkül , nem érdekel. Olyankor mondom az enyémeknek, hogy most nem játszottál vele, majd ha megunja, visszahozze, ugye? És általában vissza is hozza a másik gyerek.

Nyilván én sem engedem szó nélkül elvenni másét. De ha azt látom, hogy idegen gyerek csak arra vár, hogy egy pillanatra letegye a lapátot, bizony rászólok, hogy most azt nem viheti, felajánlok helyette mást. Szerintem is ez a helyes elv, csak az a baj, amikor huszadjára előzik meg direkte a nagyobb gyerekek a hintánál, és utána nem is hintáznak, csak húzzák az enyém idegeit, vagy a neveletlen kölkével nem foglalkozik az anyja és épp mindig minden kell csak az nem ami épp nála van, az nálam ki szokta verni a biztosítékot, és már rászoktam arra, hogy én rászolok másnak a kölykére is. Első gyereknél csak nyeltem, most már cselekszem. (így lesz anyából anyatigris) A normálisan neveltekre nem kell rászólni, érdekes... Vagyis előbb-utóbb felfogja a többség, hogy mi a rendszer.

Engem az az ütni-nem visszaütni kérdés foglalkoztat még. Ott mindig leblkokkolok, nem akarom hogy verekedős legyen, de azt sem, hogy áldozat. Azt szoktam mondani, hogy kerülje a rosszcsont gyerekeket. Hogy ezzel jót teszek-e, nem tudom..:-(

2014. márc. 31. 12:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Igen, ha rángatás vagy bármilyen fizikai, verbális agresszió megjelenne a gyerekem ellen, azonnal reagálnék és nem hagynám. Ha "csak" elveszi más a játékot, arra írtam az előzőt.:)
2014. márc. 31. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Sztem ez igy igazsagtalan. En is arra nevelem hogy ossza meg a dolgait. De hogy hagyjam hogy tole csak ugy elvegyek?? Kizart!! Ha nem kernek el tole vmit akkor megmondom az illetonek hogy kerdezze meg viheti e..nem a fiamra szolok ra hogy hagyjad kicsim. Ugyanazt varja el masoktol amit tole is elvarnak. Nem labtorlot akarok csinalni belole hogy csak ugy kerdezes nelkul elvegyek az ovet..hogy ne is legyen beleszolasa..joga van eldonteni. Tudja ha nemet mond akkor legkozelebb talan neki is nemet mondanak. Bar o nem szereti elvenni mas jatekat amugyse..ritka az olyan.
2014. márc. 31. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Én pontosan ugyanígy neveltem a kisfiam, aztán bekerült az oviba és gyakorlatilag letarolták.


Igen, elvileg jól csinálod, gyakorlatilag nem, mert ez már egy más világ. Neked az a feladatod, hogy "erre" a világra készítsd őt fel, gondold végig mi a legjobb neki. Ez nem, sajnos tapasztalatból mondom.

2014. márc. 31. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!