Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Láz és hányáscsillapítás. Mit...

Láz és hányáscsillapítás. Mit javasoltok? Mit lehet tenni?

Figyelt kérdés
6 éves kislányom elkapott valami vírust, lázas és hányt is. Adtam neki tablettát, kólát, de nem maradt meg benne, kihívtam a dokit, szurit kapott és írt fel neki kúpot. Este kell majd adni neki, de már most csinálja a cirkuszt, hogy nem akar kúpot, délután nem is engedte, nem is tudtam beadni neki. Pedig nagyon kéne. Mit csináljak? Köszi a javaslatokat.

2014. aug. 3. 18:17
 1/8 anonim ***** válasza:
Amennyiben még hány, akkor nincs mese, be kell adni a kúpot, különben kiszárad. Ilyenkor ha lázas akkor a lázcsillapító is kúpban megy. Én bizony, ha nagyon betegek akkor hiába a hiszti, beadom a kúpot. Hiszen fontosabb a gyógyulás. Csúnya dolog, de bizony, volt, hogy lefogtam a gyereket. Viszont amikor hat a kúp, el lehet magyarázni, hogy azért van jobban, mert beadtad neki. Meg fogja érteni. Jobb mint egy branül infúzió bekötéshez a kórházban.
2014. aug. 3. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Azért lefogni nem szeretném, az elég kíméletlen módszer, de lefekvéskor mindenképp be kellene adnom neki, úgyhogy lehet, hogy az marad. Legutóbb 3 évesen adtam neki de akkor is mindig hiszti volt belőle
2014. aug. 3. 19:37
 3/8 anonim ***** válasza:

Az erőszakot felejtsd el. (Az első beíró miatt mondom.) Ha még dackorszakban lenne, max 3 évesen, azt mondanám, hogy amikor alszik, akkor beadod neki.


De 3 éves kor felett a következőt ajánlom:


Először is magyarázd el neki.

önmagában ez még nem feltétlenül elég, de nagyon fontos lépés, mert felfogja, hacsak nem értelmi fogyatékkal élő. Fontos ,h felfogja, megértse, ez meg is nyugtathatja őt, legalábbis később, amikor már látja, hogy hat a kúp.

Általában ilyenkor még az ÉRZELMEI (pl az ismeretlentől való félelem, vagy korábbi rossz tapasztalata, vagy emlékezteti valami kellemetlen, korábbi eseményre a kúp beadása, stb) akadályozzák, hiába érti is meg.


Második lépés lehet, hogy eljátszod vele: adjuk be a kúpot a kedvenc plüss állatkájának. Ő VÉGEZZE. Érezni fogja ezáltal ,h övé a kontroll, az irányítás. Ez azért nagyon fontos, mert ha előbb te adnád be neki -ami ugye érzelmileg egyelőre zavaró számára-, akkor azt érezné, hogy ő kiszolgáltatott! A játék a gyermek számára sok esetben "hatalmat" jelent nekik öntudatlanul, mely során ő irányít, és ő befolyásolja az eseményeket.

Magyarázd el neki, hogy játsszunk olyat (pl játékmacival) : "te egy jó anyuka/apuka vagy, és a macit meg kell nyugtatnod, hogy meggyógyul a kúptól, és ügyes a mackó, elfogadja a kúpot, és látod, maci, jobban is leszel tőle. :)"

Ha érti a játékot, és ügyesen eljátssza -lehet pl egy borsószem a kúp, de mégjobb a valódi kúp, amit te tervezel beadni majd neki-, máris esélyes, h vele is "el tudod majd játszani".


FONTOS AZ ŐSZINTESÉGED, ÉS HOGY ÉREZTETED VELE: NEM ERŐLTETSZ SEMMIT. Sürgősségi esetben persze nem szabad sok időt evvel tölteni. Nyilván ha pl másodperceken múlik egy élet, akkor le kell fogni pl egy injekcióra, de nem a vipera marta meg, szóval 5-10 percetek simán van elmagyaráznod neki és hogy játssza el egy macin, bármiféle lefogás nélkül, erőszak nélkül.


Harmadik lépés: elmondod neki: "én, anya annyira örülnék, ha te is olyan jó kislány lennél, mint amilyen ügyes, okos, jó mackó a játékmacid volt az előbb. SZERETNÉD TE BEADNI MAGADNAK a kúpot? Vagy anya adja be? Bármelyiket is választod, mindkét esetben ÜGYES kicsim vagy, és ráadásul meg tudsz akkor gyógyulni. :)"

Tehát próbálja meg saját maga beadni önmagának, persze kontrolláld a folyamatot, sose lepd meg váratlanul semmivel lehetőleg, és beszélj hozzá közben: "anya figyeli, hogy mennyire ügyesen csinálod... várj csak, segíthetek egy picit?... na látod, ennyi volt az egész. :) És ettől sokkal jobban leszel :)", stb...


Némileg gyermekfüggő (személyfüggő), de általában ez a három lépés megoldja a problémát.

Hangsúlyozom, hogy a fenti módszer inkább csak 3 éves kor felett működik, de 1-3 éveseknél is ESETLEG, amennyiben annyira türelmes, megértő, értelmes pici gyerekről van szó, és persze némi módosítással az életkori sajátosságok miatt (az egy éves még esélyesen nem beszél, csak gügyög, stb), de szerintem már siker, ha egy 3 évessel megoldható, viszont annál ifjabbnál a fenti módszereknek legfelejebb csak egy része működik, vagy annyi se. Tehát 3 éves korig általában "trükközni" muszáj, pl alvás közben beadod neki.)

2014. aug. 3. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Hát elmagyaráztam, hogy ha nem engedi, még akár kórház is lehet a vége. Talán sikerült meggyőzni, most elment fürödni, aztán lefekvés előtt beadom. Megbeszéltük hogy erre szükség van, meg holnap is kell még.
2014. aug. 3. 19:55
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem egészen értetted a beírásom lényegét... Azt érdemes éreztetni a gyermekkel, hogy ő nem kiszolgáltatott, hanem ő okos, és ügyes, attól, hogy érti, és hogy NEKI LEHETŐSÉGE VAN együttműködnie veled a fent, általam említett módon; nevezetesen, h ő maga eljátszhatja a játékmacin, aztán saját maga is megpróbálhatja magának beadni úgy, hogy előre szólsz neki, h te segítesz, de fontos, h előtte ő maga érezhesse, hogy irányít, tehát a játékmacinak beadja játékosan a kúpot!


Írtam, 3 éves kor után nincs dackorszak, legfeljebb akaratosság, de az nem a dackorszak tünetegyüttese. Az akaratos ellenkezése megszűnik a fenti módon, mivel a kúp tényleg hat, és meg fogja tapasztalni, hogy hat. A folyamat pedig az érzelmi elfogadásának tesz jót, amit folyamatot, lépéseket javasoltam.


Érted, kedves kérdező, miről beszélek? Az ő érzelmeit kell őszintén, szeretettelien befolyásolnod a megfelelő irányba, amegfelelő módon, nem pedig ijesztegetni, hogy "kórház lehet a vége".


A kórházról csak akkor beszélj neki, ha akkor lenne már a baj, hogy elkerülhetetlen lenne a kórház. Rajtad is múlik, h ne jussatok el odáig, írtam, hogyan múlhat rajtad is. Ügyes legyél , és őszinte, így a lányod is az lesz. :) A KISGYERMEK MEGÉRZI, HA HAZUDNAK NEKI, ha trükköznek vele, még akkor is ,ha látszólag naív!! Ez káros! Tehát amikor csak lehet, NE trükköz. És NE ijesztegesd, kórházzal se, kérlek, mert NEM az vezet eredményre!


Ha elmagyarázod neki, amiket írtam, előbb-utóbb érzelmileg jól érzi magát, értelmetlennek fogja érezni az ellenállást, még ő maga fogja kívánni a kúpot! Ez rajtad múlik, hogy mennyire érted meg, amit írtam fentebb. A cél, h érzelmileg jól érezze magát a gyerek és értse, hogy miért van oka erre - értem ez alatt, h nincs oka pl. pánikolnia, ellenkeznie egy kúp ellen stb, és ezt a fenti módszerrel éred el.


Lehet h vannak más módszerek is, ami által problémammentesen lehet kezelni a betegségét úgy ,hogy érzelmileg nem negativ a gyerek, én nem vagyok ellene más, szintén értelmes módszernek, ami szintén hatásos. Én ezt a módszert ismerem, és működik - kivételes esetek vannak, írtam melyek. A ti esetetek szinte biztosan nem kivételes, tehát ha érted, amit írok ,akkor a gyermek boldogan elfogadja a kúpot - 20 perc múlva, vagy egy óra múlva, esetleg néhány órán belül (avagy másnap, ha aludni tért).


Köszönöm megértésed.

2014. aug. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Hát sikerült, nem is volt hiszti, egy pillanat alatt meg is volt, már nemsokára jobban lesz remélem. De szerintem nem is a kúppal van itt gond, hiszen az nem fáj, és egy pillanat az egész, hanem a helyzettel inkább. Valljuk be nem egy kellemes dolog főleg ennyi idősnél, ha valaki "ott" kotorászik.
2014. aug. 3. 20:39
 7/8 anonim ***** válasza:
Természetesen nem kellemes. Viszont nekem van a gyerekeim közt aki bizony bármennyire szépen magyarázom is, ha beteg, akkor süket a magyarázatokra. Ekkor bizony én döntök és én irányítok. Egyébként meg sem fordult a fejemben, hogy valaki anélkül akarja beadni, hogy elmagyarázná a gyereknek, hogy mi történik és arra miért van szükség.. Ha meg nagy a gond, nem igazán lehet macisat játszani. Bizony az én gyerekem 39,5-tel nem fog a maci fenekébe kúpot rakosgatni, hanem nyűgös, nyafogós. Sőt, hányós, hányingeres betegség alatt sincs kedve játszani.
2014. aug. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
hányásra fél óránként pár korty limonádé csodákra képes!!
2014. aug. 4. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!