Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Liberálisan nevelő anyukák,...

Liberálisan nevelő anyukák, nálatok mik az alapelvek a nevelés terén? (Csak hogy eloszlassuk, a mindent ráhagyok a gyerekre tévhiteket)

Figyelt kérdés

Ez szerintem ugyanolyan félreértés, mint az igény szerinti szoptatás=egész nap a mellemen lóg.

Nagyon zavarnak ezek az új kérdések, ahol neveletlen gyerekekről van szó, nem azokról akiket liberálisan nevelnek.

Nálam azt jelenti, hogy a régiektől eltérően nevelem, tehát nem az a lényeg, hogy én vagyok a főnök, és az van az van a mit én mondok és kész. Ne azért tiszteljen mert én vagyok a felnőtt, hanem mert példamutatással kiérdemlem.

Büntetés, és nevelés is van természetesen, de a korához és a "rosszalkodáshoz" mérten. Nem verem a gyereket, nem is csapok rá a kezére. Nem azt akarom megtanítani, hogy ha ne nyúljon a konnektorba, mert különben rácsapok a kezére, hanem hogy ne nyúljon bele, mert baja eshet. Ezért akár ezerszer is eltolom onnan a kezét és elmondom miért (természetesen a korának megfelelő magyarázatot adok, egészen kiskorban nem kell szónokolni csak megmondom, hogy nem.)

A helyesen végzett liberális nevelés szerintem jobban megdolgoztatja a szülőket, mint a nem-nevelés vagy akár a régimódi nevelés (ami számomra olyan mint egy gyógyszer ami nem a betegséget szünteti meg hanem a tüneteket.)

Lehet nem egyetérteni velem, nem mondom, hogy mindenki ez válik be, még csak azt sem, hogy csak az én módszerem a jó, csak arra kérek mindenkit, hogy ne keverjük a szezont a fazonnal (én se mondom azt, hogy a régi nevelési elvek mellett agyon lehet ütni a gyereket ha rosszat csinál)


2014. aug. 11. 11:12
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudom mit takar a liberális nevelés pontosan, de én nem vagyok híve a túlzott engedékenységnek ill. mindent ráhagyó nevelésnek. Nekem még csak 8 hhónapos a kislányom ,szóval tanuló vagyok a nevelésben. Ha valamit nem szabad , azt határozott NEM -.mel közlöm, felemelem a hangomat. Megütni soha nem szeretném és csúnyán sem szeretnék vele beszélni
2014. aug. 11. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
95%
Csak hogy eloszlassuk a tévhitet, kérdező, sejtem, mire gondolsz, de nem ez az a liberális nevelés, ami nemrég egy kérdés kapcsán felmerült. Nem az a liberális nevelés, amit te leírsz, hogy nem csapsz a gyerek kezére, és mindent ezerszer elmagyarázol neki (szerintem a kézre csapó anyukáknál is megelőzi ez a kézre csapást), hanem valóban van egy olyan elv, miszerint a gyermeknek akkor lesz önbizalma, és önállósága, ha mindenben ő dönt, nem korlátozzák semmiben. Ez más, mit amit te leírsz, az én bátyámék az élő példák voltak ebben. Ez azt jelenti, hogy nincsenek a gyereknek korlátok szabva, ha az üzlet közepén a fejére szórja teszem azt a mosóport akkor a fejére szórja, és anyuka vérig van sértve, ha megemlítik neki, szóljon a gyermeknek, és kikelve magából támad, hogy márpedig ne korlátozza senki az ő gyermekét, majd ő eldönti, mit csinál, és tanul a hibáiból. Na kisarkítva ez a félrecsúszott liberális nevelés, amibe sajnos nagyon sok szülő beleesik manapság, és a gyerek a fejére nő.
2014. aug. 11. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
100%
Amit te leírsz, kérdező, az egy nagyon helyes, bevett nevelési elv, csak támogatni tudom, de szerencsére nem a "liberális", hiszen megadod a gyermeknek a korlátokat, nagyon helyesen szabályokat állítasz fel. gondolom, vannak kérdések, amikben nem dönt a gyerek, csak az életkorának megfelelő kérdésekben dönthet, teszem azt melyik mesét nézheti, de azt, hogy télen minusz fokban kar e sapkát venni, vagy sem, azt nem. Na a "liberális nevelésben a gyerek dönti el, vegyen e sapkát, ha ebédidő van, akar e egyáltalán enni, stb.
2014. aug. 11. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:
Értem. Nekem akkor is jobban tetszik a "félrecsúszott liberális nevelés" megnevezés:)
2014. aug. 11. 13:14
 5/13 anonim ***** válasza:
100%
A barátnőm panaszkodott, hogy a 2 éves kisfia nem eszik főtt ételt. Kérdezgettem kicsit és kiderült, hogy étkezésenként megiszik egy pohár kakaót, ha nem elég neki, akkor kap még egyet. Mondtam neki, hogy mi lenne, ha kezdetnek nem adna neki ennyi kakaót? Azt mondta, hiszti, az meg nem jó, így kap kakaót, ha kér. Ugyanez a gyerek ipad-en Bogyó és Babócát nézve alszik el és ha éjfélkor jut eszébe, hogy ő mesét nézne, akkor néz. és még sorolhatnám. szerintem ez a liberális nevelés.
2014. aug. 11. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
100%

Tényleg vannak szülők akik hagyják, hogy a gyerek hülyének nézze őket???

Nem a gyereket sajnálom, mert abból egy életrevaló, élelmes ember lesz, hanem a szülőt aki a végén szanatóriumba fog vonulni a saját hülyesége miatt...inkább ne is menjünk bele ebbe a "nagy liberális nevelés" dologba, mert itt röhögöm halálra magam...jó pár anyukával karöltve :)

2014. aug. 11. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
47%

Ne haragudjatok, de amiről ti beszéltek, az a "liberális" szó megcsúfolása, bármilyen értelemben. A liberális nevelés nem egyenlő a "hagyom, hogy a gyerekem hülyére vegyen" neveléssel.


A liberális nevelésnek az a kulcsa, hogy nem tekintélyelvű. Ergo a szülő nem parancsol és követel, hanem ad, kér, jutalmaz, jutalmakat megvon. A liberális nevelésben is van büntetés.


Amit a kérdező leírt, az szerintem egy tökéletes meghatározás.


A liberális nevelés lényege, hogy

- a szülő nem azért kap tiszteletet, MERT ő a szülő, hanem azért, mert kiérdemli azt

- a szülő nem elvár és követel, hanem példát mutat, mit, hogy kell csinálni

- a gyereknek nem "kuss a neve", hanem meghallgatják, hogy mit szeretne, és azt figyelembe véve döntenek (liberalizmus, szólásszabadság, rémlik törióráról?)

[Tudom, kisgyerekes témakörben vagyunk, de ugye a nevelési módszer végigkísér egészen a kamaszkor végéig]

- elutasítja a testi fenyítést, vagy csak a legvégső esetekben folyamodik hozzá (amikor a gyerek már az önmaga életét veszélyeztető dolgot tesz, pl. kiszalad a kocsik elé, úgy hisztizik, hogy elkékül a feje, stb.) - egyéb esetekben pedig a jutalmazás/megvonás rendszert alkalmazza [ergo, ha Karcsika nem akarja megenni a répafőzeléket, akkor nem püff egy büdös nagy pofon és "egyed megfele mert kapsz még egyet", hanem akkor nincs süti, nincs játék, nem állsz fel, míg nem ettél még 3 kanált]

- a gyereknek vannak feladatai, de ezek elvégzésére több motiválja, mint az hogy "mert anya azt mondta" - jutalom/megvonás rendszere

- a szülő nem bántalmazza a gyereket pszichésen sem [szerintem mindenkinek ismerősek ezek a mondatok, hogy "bárcsak meg se születtél volna", "bárcsak más gyerekem lenne", "olyan vagy, mint egy értelmi fogyatékos", stb.]


Igazából ma már a legtöbb szülő liberálisan neveli a gyerekét, de mivel "valahogy el kell nevezni" azt is, mikor a gyerek neveletlen, hülyének nézi a szülőt és öntörvényűnek van nevelve, ráaggatták arra a "liberális nevelés" jelzőt.

2014. aug. 11. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 A kérdező kommentje:
Utolsó köszönöm hogy ilyen gyönyörűen megfogalmaztad, minden szavaddal egyetértek.
2014. aug. 11. 15:39
 9/13 anonim ***** válasza:
100%

Én azt utálom amikor anyuka semmiért nem hajlandó a gyerekére rászólni, mert nehogy szegényke sérüljön. Volt itt nemrég egy kérdés, hogy odament a csajhoz egy idegen kisgyerek és azt mondta hülye p..icsa. Anyuka meg csak nézett. Na ezeket a szülőket küldeném el... Ezekből lesznek a mindenkin átgázoló, az utakon barbár módon vezető sofőrök. A sok mindent meg kell magyarázni a gyereknek szülőktől kérdezném, hogy a hegyi beszédet a videó mely részén időzítené: :-)))


https://www.youtube.com/watch?v=yWcY3sUyfh0

2014. aug. 11. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 A kérdező kommentje:

Kb 3 évvel korábbra:):):) viccet félretéve, mióta sétálni tud a lányom vásárlás közben is mehet, két szabály van: csak olyan dolgot vehet le amit megengedek, és nem szaladgálhat. Az első pontot mostanra sikerült tökélesíteni (2 éves lesz) most már csak nézelődik vagy hozzáér ahhoz ami érdekli, de nem veszi el. A szaladgálást is sikerül visszafogni egészen addig míg azt nem látja hogy más gyerekek rohangálnak. Nem igazán érti hogy neki miért nem lehet.

"Hiszti" vásárlás közben talán kétszer volt mindkettőnél annyi volt a gond hogy túl hosszúra nyúlt és éhes/fáradt lett. Egyszer sem azért mert valamit nem kapott meg.

2014. aug. 11. 19:46
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!