Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Anyukák, ti egyetértetek ezzel?

Anyukák, ti egyetértetek ezzel?

Figyelt kérdés

Kislányom óvodájában minden szülő kapott az óvodai pszichológustól egy néhány oldalas rövid "használati utasítást", hogy hogyan kell nevelni az ilyen korú gyerekeket.


Röviden összefoglalva: sosem a gyerek a hibás, ha rosszil viselkedik, mert a szülők vannak rá a legnagyobb hatással. Ezért, ha azt akarjuk, hogy a gyerekünk változzon, először nekünk, szülőknek kell megváltoznunk. Illetve, ami nálam kiverte a biztosítékot: ha a gyerek rosszalkodik, egyszerűen hagyjuk figyelmen kívül, ne tegyük szóvá, ne próbáljunk meg hatni rá, hogy fejezze be, mert így csak azt tudatosítjuk a gyerekben, hogy akkor figyelünk rá, ha rossz.


Ti egyetértetek ezzel, illetve ti is ezeket a tételeket alkalmazzátok a gyereknevelésben?



2015. febr. 7. 10:17
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
50%

Igen, javarészt egyetértek a fent leírtakkal.

Bár az sem mindegy, milyen korú óvodásról beszélünk.

Egy 6-7 éves esetében már lehet szó tudatos rosszaságról, azt másként kezelném, mint egy 3 éves "hisztijét" ami a tehetetlenségéből fakad, abból, hogy még nem tudja kezelni az adott érzelmet, szituációt.

2015. febr. 7. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
38%

Na, az ilyen pszichológustól mentsen az isten!

Ha sosem foglalkoztatna minket, ha rosszalkodik a gyerek, akkor soha nem tanulná meg, hogy mit szabad és mit nem! És akkor lennének aztán neveletlen, szófogadatlan gyerekek.

És minden kornak megvan a maga sajátossága, van amikor a gyerekek sokkal aktívabbak, eljön a hiszti korszak, az ellenkezés, stb. és erről abszolút nem a szülő tehet, ezt a szülő semmilyen viselkedéssel nem tudja elkerülni, mert ezen mi is átmentünk, mindenki átmegy és át is fognak menni azok a gyerekek is, akik majd csak eztán fognak születni. Tény, hogy mi szülők sok mindent elérhetünk azzal, ha egy bizonyos viselkedést látnak tőlünk a gyerekek, de akkor is vannak dolgok, amin nem lehet változtatni, a gyerek úgyis átesik rajta.

Illetve azzal sem értek egyet, hogy akkor érezné a gyerek, hogy törődünk velük, ha felfigyelünk a rosszalkodásra. Én speciel akkor is figyelek és törődöm a gyerekemmel, ha éppen nem rosszat csinál. Ölelem, szeretgetem, játszom vele, beszélgetünk, vagyis igen is érzi, hogy figyelek rá és törődöm vele.

Viszont ha rosszat csinál, akkor igen is el fogom neki magyarázni, hogy rossz az, amit tesz és azt nem szabad. Hogy tanulja meg! Ugyanúgy, ahogy nekem is elmagyarázták. És ami miatt nem lettem felelőtlen, neveletlen, kezelhetetlen, hanem normális, tisztességes, becsületes ember lett belőlem.

2015. febr. 7. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Lehet tudni, hogy mit értett a pszichomókus rosszalkodás alatt? Mert ha pl azt, hogy forró vízzel leönti a kistestvérét, akkor természetesen reagálni kell rá, nem szabad szó nélkül hagyni. De ha pl azt, hogy ordítva rohangál a lakásban, akkor lehet hagyni amíg nem zavar túlságosan, utána elterelni a figyelmét, én pl ilyenkor tudom, hogy eljött az ideje a friss levegőn való mozgásnak. Ez is, mint minden ilyen bölcselet, nagyon helyzetfüggő, a szülőnek kell mérlegelnie a helyzetet, de abban igaza van a pszichológusnak, hogy néha hagyni kell a a gyereket, hogy kitombolja magát, mert akkor a valóban kritikus helyzetekben sokkal könnyebben fegyelmezhető lesz. Az a gyerek akire állandóan minden apróságért rászólnak, egy idő múlva besokall és semmibe veszi a szülei karattyolását, ami leginkább egy bekapcsolva felejtett rádióadáshoz hasonlít, ami senkit sem érdekel, ezért senki nem figyel rá. Legalábbis nekem ez a tapasztalatom, anyósom ilyen, hogy folyton szövegel a gyerekeknek, hogy ezt sem szabad-azt sem szabad, a gyerekek le se tojják már, és ez a védekezés részüktől a folyamatosan ömlő tiltások ellen.
2015. febr. 7. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
83%

Hát én nem értek egyet.

Ha rosszalkodik , hagyjuk figyelmen kívül???? Vicces... Az én fiam még csak 2 éves, de ha a rosszalkodását figyelmen kívül hagynám, világvége lenne... Lehet már nem is élne, néha olyan dolgokat talál ki.


Azzal egyet értek, h a szülők vannak a legnagyobb hatással rájuk.

2015. febr. 7. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
52%

Ez hülyeség.


Csak azok a gyerekek használják a rosszalkodást figyelem felkeltésre, akik máshogyan nem kapnak figyelmet.


Egy kiegyensúlyozott szülő-gyermek kapcsolatban igenis le kell reagálni a "rosszalkodást", nyilván nem drasztikus dolgokra gondolok mint pl. ezért most nagyon haragszom rád, különben honnan fogja megtanulni a gyerek, hogy minek mi a következménye, és mi helyes, mi nem?


Aztán mikor majd be kell illeszkednie egy családtól eltérő közösségbe, mint az iskola, ahol se szülő se hülye pszichológus aki bevédje, akkor majd ott szemesül először azzal, hogy bizonyos tetteinek számára negatív következményei vannak? Ugyan már!

2015. febr. 7. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
48%
Igen,egyetértek. És igen, alkalmazom és működik.
2015. febr. 7. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Persze így kisarkítva nyilván "hülyeségnek" tűnik, de valószínűleg, ha bemásolnád ide az egészet, akkor értelmet nyerne. Természetesen nem mindegy milyen rosszalkodásról van szó. Amivel veszélyezteti saját magát, vagy mást, esetleg tárgyakat akar tönkretenni, nyilván rá kell szólni, de nem leüvölteni a fejét, hanem elmagyarázni, hogy miért nem szabad. Ha viszont figyelemfelkeltő hisztiről van szó, igen, abban az esetben a legjobb megoldás az ignorálás, figyelmen kívűl hagyjuk a gyereket egy ideig, meglepően hamar abbahagyja.

Egy pszichológus.

2015. febr. 7. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
Azzal részben egyetértek hogy mi mint szülők mutatunk a gyerekeinknek példát. de az hogy hagyjuk e rosszalkodni ezt tényleg elég tágas megfogalmazás. de szerintem minden szintű rosszalkodással kell foglalkozni. a "nem szabad"-tól a az ilyen olyan büntetésekig hogy tudja mit szabad és mit nem. az más kérdés hogy a hisztit a szülők hogy kezelik, lehet nem figyelembe venni és lehet elterelni a figyelmét....
2015. febr. 7. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

Eléggé félreérthetően írta le a kérdező. A nem a gyerek a hibás, ha rosszul viselkedik, ezt én úgy értelmezem, hogy ilyen esetben ne a gyerek személyét bíráljuk (rossz vagy), hanem a viselkedését (nem szabad ilyet csinálni).

Sok olyan helyzet van, amikor valóban nem következetes a szülő, mert olyat tilt, amit ő maga sem tart be. Csúnyán beszél, de a gyereket letolja a káromkodásért vagy türelmetlen, vehemens, viszont a gyerektől türelmet vár el, stb.


A második rész pedig arra vonatkozik, ha a gyerek pontosan tudja, hogy nem szabad valamit és ennek ellenére csinálja. Ez tényleg figyelemfelkeltés, egyfajta provokáció. Ha sikerrel jár és felkelti a figyelmünket, akkor a későbbiekben is használni fogja ezt a technikát.


Nem értek egyet azzal, hogy csak olyan gyerek csinál ilyet, akivel nem foglalkoznak eleget.

Velem is rengeteget foglalkoztak, de emlékszem olyan esetekre, amikor éppen nem volt alkalmas, de én úgy gondoltam, hogy akkor is járna nekem a figyelem és igyekeztem kiprovokálni. Ha apám éppen a főnökével beszélt telefonon, de én azt szerettem volna, hogy velem játsszon. Hiába játszott előtte két órát és vonult félre 10 percre telefonálni, én gyerekként úgy gondoltam, hogy ha én játszani akarok, akkor ne foglalkozzon mással.

2015. febr. 7. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 A kérdező kommentje:

"Szülőként mi magunk vagyunk a legnagyobb hatással gyermekeink viselkedésére és mindarra, amit elsajátítanak. Először is fogadjuk el, hogy egyikőnk se tökéletes. A gyerekeknek látniuk kell, hogy mi is követünk el hibákat. Ha elfogadjuk, hogy mi vagyunk a probléma, nem pedig a gyermekünk, megkönnyítjük a helyzetet, hiszen nincs más dolgunk, mint saját viselkedésünkön változtatni, amitől a gyerek is változni fog."


***


"A kívánatos viselkedést gyermekünk gyakori dicsérésével és bátorításával folyamatosan meg kell erősítenünk, míg a rosszalkodásra egyszerűen ne figyeljünk oda.A kicsi gyerekek nem tudják előre kitervelni a viselkedésüket, legfeljebb azt veszik észre, ha valami miatt több figyelmet kapnak. Ezért dicsérjük meg azt a viselkedést, amelyikből többet szeretnénk tapasztalni. Ne vegyünk tudomást a rossz magaviseletről, amely aztán figyelem hiányában meg fog szűnni."


Szó szerint így szerepelnek a szövegben a (szerintem) vitatható tételek.

2015. febr. 7. 12:11
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!