Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Nagyon selypítő beszédhibás...

Nagyon selypítő beszédhibás gyerek szülője, adnál tanácsot? Mit tudok még tenni? (hosszú lesz)

Figyelt kérdés

Gyerekem 6éves és iszonyatosan beszédhibás, magánhangzókat se mondja ki rendesen. pl: ö, ü az o és u nála. Mással hangzókkal is probléma van: c, cs, ny, gy, ty, r, stb. b az p szerű. Vagyis szinte alig van olyan hang, amit tisztán ejt. 3 éve ovis, azóta foglalkozik vele logopédus és kb másfél éve én is otthon gyakorlok vele, fél-egy éve a mama is beszállt hétvégente. Annyi javulást értünk el eddig, hogy megkülönbözteti a j és l hangokat, beszédében még néha keveri (rosszul rögzült) de ha szólunk szépen kimondja. Logopédus javaslatára megvettük a Mondd ki szépen c. könyvet, ebből gyakorolunk, de már elege van szegény gyereknek, sokszor sírás a vége mert nincs sikerélmény és csak nyűg neki. Voltunk nevtanban iskolaérettségin, a beszéde miatt nem engedik suliba + van egy pici lemaradás a kéz apró mozgásainál is, de nem jelentős. Vizsgálták külön a beszédét is, akkor azt mondták valószínű oxigénhiány érhette szülés alatt (túlhordás, hosszú vajúdás, szívhang probléma, császár, nem sírt fel) Később egy másik gyógypedagógus is vizsgálta és ő azt mondta nem tartja valószínűnek, hogy oxigénhiányos állapotban volt mert az látszódna az értelmén is. IQ tesztet is csinált vele és azt mondta 108-as IQ-nál nem tartja valószínűnek az oxigénhiányt. Szóval az értelme teljesen rendben van. Mi is azt tapasztaljuk, hogy okos, érdeklődő, könnyen tanul, logikus gondolkodású gyerek. Kértem időpontot az országos beszédvizsgálóba, még nem kaptam. Ezzel kapcsolatban valakinek tapasztalat? Ott fejleszteni is szoktak vagy csak adnak egy diagnózist, hogy pl: diszlexiás?

Nem vagyok egy aggódós szülő, de azért most már el vagyok keseredve ennyi idő után. Kitartóan gyakorolunk, kijavítjuk a hibás hangokat rendszeresen, még sincs jelentős javulás. Nem akarom, hogy így maradjon a gyerekem. Bocsi, hogy hosszú lett.



2015. aug. 5. 11:04
 1/8 anonim ***** válasza:

Az én fiam jövő tavasszal lesz 6 éves. Diszfáziás, vagyis beszédhibás és beszédmegértési problémái vannak. IQ teszt neki is jó. Nevelési tanácsadóban voltunk mi is és beszédjavító intézetben (megyei). 4 éves korától fejlesztik. Az oviban kap heti 1 logopédiát csoportosan és a korai fejlesztőben plusz még 1 óra. Ez mellett heti 2-szer TSMT torna. A mozgásos fejlesztés nagyon fontos. Ez mellett, most szeptembertől alapozó tornát is fog kapni a Korai Fejlesztőben.

Én a Megyei Szakértői Bizottsághoz várom az időpontot, akik kirendelhetnek az oviba utazó gyógypedagógust, aki akár heti 3-szor is csak a gyerekkel foglalkozik egyénileg, nem csoportosan. A gyereked mennyi fejlesztést kap heti szinten? Az írásodból ítélve szerintem kevés.

Én is tanulok vele otthon, de az más, mintha szakember csinálná. Mi az Én is tudok beszélni c. könyvet használjuk.

2015. aug. 5. 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Szia. Köszönöm, hogy írtál. Ovis időszakban heti 1x van logopédus és heti 1x mozgásfejlesztés. Mind két foglalkozáson 2-3 társával együtt van, tehát nem csak külön vele foglalkoznak. Itthon minden nap gyakorolunk, könyvből általában hetente 2x. A tiédnél mikor állapították meg ezt? Mehet majd ez miatt iskolába? Mit mondanak, helyrehozható?
2015. aug. 5. 11:29
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem tudom próbàltátok-e már,hogy megfogja a kezével a nyelvét és úgx beszélteted.Nàlunk ezzel a technikàval sikerült kimondani pl a "k" betűt.Én is csinàltam vele,jókat nevetgéltünk,így nem volt egyáltalán erőltetett.És a hintàzás közbeni éneklés is nagyonjól fejleszti a beszédet.
2015. aug. 5. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
A könyvben amit használunk le van írva, hogy hogyan tartsa a nyelvét, hogyan az ajkát. Pl V-nél picit ujjal fel kell nyomni az alsó ajkát a felső fogsorához, szóval ezeket be szoktuk vetni, de sok hang így sem megy.
2015. aug. 5. 11:46
 5/8 anonim ***** válasza:

Első vagyok. 4 évesen állapították meg neki, mert fél évet vártam időpontra a nevelési tanácsadóba. Jövő áprilisban tölti a 6. évét, nem mehet iskolába, előreláthatóan 2017 szeptemberben csak.

Idén sikerült elérnem, hogy a nev.tanácsadó továbbküldje a papírját a megyei szakértői bizottsághoz, remélem hamarosan kapok időpontot. Rengetegen várnai időpontra. A megyei bizottság adhat SNI kategóriát és ezzel több fejlesztést. Fontos, hogy legalább heti 3-szor szakember fejlessze és egyénileg. Az oviba az én fiam is csoportosba jár, de a korai fejlesztőbe már egyénileg. Az oviban heti kétszer fejleszti a logopédus, a korai fejleztőben heti egyszer. Ha kirendelnek neki utazó gyógypedagógust, akkor heti négyszer is kaphat fejlesztést egyénileg az oviban, attól függ, hogy a megyei szakértői bizottság mennyi órát lát célszerűnek. Csak ide is sokat kell várni időpontra, mint mindenhova, mert ugye sok a gyerek, kevés a gyógypedagógus. Ez azért lenne jó, mert mindenképp szeretném, hogy rendes iskolába járjon, ne valamilyen speciális iskolába, ahol értelmi fogyatékosok is vannak. Ezért szorgalmazom a megyei bizottságot, de oda a szülő már nem kérhet időpontot, csak a tankerületi szakértői bizottság, régi nevén nevelési tanácsadó.

2015. aug. 5. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:
Erről nem is tudtam, hogy van megyei bizottság is. Nekem egyből az országost említették, hogy oda kell kérni. De nekünk is húzódik már tavaly október óta mert úgy volt, hogy majd mindent intéz az óvoda, elküldik a helyi nevtanba a szakvéleményt, kérnek nekünk időpontot és majd mehetünk az országosba. De időközben kiderült, hogy semmit nem intéztek. Most utána jártam tavasszal és kiderült, hogy a szülő is kérhet időpontot megkerülve az ovit csak a logopédus véleményét kell csatolni. Kértem is, de valószínű már csak ősszel mehetünk valamikor mert úgy tudom náluk is szünidő van. Én is azt szeretném ha sima állami suliba járhatna, nem akarom speciális iskolába íratni, az egy életre bélyeg.
2015. aug. 7. 16:58
 7/8 anonim ***** válasza:
Mi székesfehérváriak vagyunk. Nálunk úgy működik a rendszer, hogy először a nev.tanba kell vinni a gyereket. Ide szülő és óvoda is kérhet időpontot. Ide először 2013 októberben mentem be, 2014 áprilisra kaptam időpontot. Többször vizsgálták a fiam, mert orrmandula műtét is volt és megnézték a beszédét műtét után is. Itt elrendeltek neki heti 2 óra fejlesztést, plusz a székesfehérvári Beszédjavító Intézetbe küldték további vizsgálatra. Itt állapították meg a diszfáziát és bekerültünk a Korai Fejlesztőbe plusz heti 1 fejlesztésre. Viszont az óvodai heti 2 csoportos logopédia kevés neki és a heti 1 egyéni is kevés, ezért idén májusban felülvizsgálták a nev.tanban.és úgy döntöttek, hogy továbbküldik a megyei szakértői bizottsághoz (ez a tanulási képességeket vizsgáló bizottság), ők akik elrendelhetik az utazó gyógypedagógust és az SNI kategóriát, amivel több fejlesztést kaphat a gyerek. Ide szülő nem kérhet már időpontot, tavaly január óta. Nekem így mondták. Az országosra ők küldhetnek tovább, ha akkora nagy a baj. Most ide a megyeire várom az időpontot.
2015. aug. 8. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Mirella Kedves válasza:

Kedves Kérdezo

Tudom régi a kérdes de hogy alakult a tovabbiakban?

2021. aug. 17. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!