Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Olyan szülők élményeire...

Olyan szülők élményeire vagyok kíváncsi, akiknek a párjuk más anyanyelvű, és harmadik nyelven kommunikálnak. A gyerek mindhárom nyelven megtanult beszélni? Egyformán, vagy valamelyiket jobban, vagy kevésbé?

Figyelt kérdés
Bár meg nem gondolkodom gyerekvállaláson mivel elég fiatal vagyok(21) de külföldön élek(Németország) és a barátom olasz anyanyelvű, mi viszont egymásközött angolul és németül beszélünk. ( bàr én olaszul nagyon szivesen megtanulnék, és ő is magyarul) És kíváncsi lennék olyan családokra ahol hasonló szitu, hogy a gyerek hogyan tanult meg, és mely nyelveket beszéli a legjobban, és ezzel kapcsolatban bármilyen tapasztalatra, megfigyelésre kíváncsi lennék :)
2015. okt. 22. 22:19
 1/3 anonim ***** válasza:
Egy olyan családot ismerek, akik Magyarországon élnek, az anya magyar, az apa szlovák, és egymás között angolul beszélnek. A gyerekük elég későn kezdett beszélni, de rögtön úgy, hogy az anyjával magyarul, az apjával szlovákul. Gondolom, ahogy közösségbe kerül majd, a magyar sokkal jobban fog neki menni.
2015. okt. 23. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Kanadában éltem, vigyáztam olyan ikrekre, akik szlovák anyukától, szerb apukától származtak. Kérték, hogy én magyarul beszéljek velük, iskolában angol és francia a nyelv. Mi angol tájegységen laktunk, de az ország másik hivatalos nyelvét is kötelező a suliban elsajátítaniuk. Az ikrek akkor kezdtek járni, mikor megismertem őket. 2 éves szlovákul és szerbül kezdtek beszélni, de a magyar utasítást is értették. Már nem lakom kint, de biztos beszélnek már angolul is, mert már közösségbe járnak. Ennyi idősen olyan az agyuk, mint a szivacs és ajándék, hogy ennyi nyelvet fognak tudni.
2015. okt. 23. 20:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Elolvastam az első kettőt, sokaktól hallok hasonlót, és ismerve a kisgyermekek beszédfejlődésének vonatkozásait, evvel együtt is elmondható, hogy minél kisebb korban kezd nyelvet tanulni egy gyermek/csecsemő, annál könnyebben és annál többet képes elsajátítani, annál hatékonyabban.


Ahogy az első is írja, nyilvűn a szülő/gondviselő hatása egyértelműen erős, de épp így a tágabb környezetre jellemző döntő hatások is. Tehát amerre az utcán megfordul(nak) a gyermek(kel), amilyen nyelvű iskolába, óvodába jár, ezek is döntőek, és mindegyik intenzíven hat rájuk.


Akcentus esetén viszont egyébként a többségi szokott döntő lenni, tehát amikor csak egy nyelvről, de különféle akcentusról van szó, tehát ha az oviban/suliban X akcentus jellemző, hiába Y akcentusú az egyik/másik szülő, általában az X aklcentus alakul ki a gyermeknél (a közösség húzóereje - lásd pl a magyar esetén az alföldi tájszólás évtizedek óta kezd kikopni a fiatalok körében, mert egyre kevésbé tarják "divatosnak", hogy finoman fogalmazzak; pedig semmi baj egyik akcentussal sem, végső soron).


De pl ha egy család esetében 2-3 nyelv is felmerül, mint a kérdező felvetésében, és pl ezek közül pl az egyiket két, egymástól eltérő akcentusban hallja, akkor a közösségé a döntő hatás, általában.


Többnyelvűség esetén mindenesetre számítani LEHET a lassabb ütemű beszédfejlődés esélyére, hiszen egynél több nyelvet sajítát el a gyermek.


A többségi, környezeti (pl suli, ovi) hatása abban is megnyilvánul -általam ismert példák alapján-, hogy pl ha a tágabb környezet nyelve, és az egyik szülő nyelve azonos, akkor a másik szülő nyelvét esetleg csak érteni fogja a gyermek, de nem érez motivációt beszélni! Ennél fogva hátrányba kerülhet a nem beszélt ,csak értett nyelv fejlődésében. (Ennek olykor szem - és fültanúja is voltam.)


Ez se "szentírás", de sok esetben ez a tapasztalat.

2015. okt. 24. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!