Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Beszédfejlődés, hogyan is van?

Beszédfejlődés, hogyan is van?

Figyelt kérdés

Anyám kezd belezavarni a dologba (pedagógusok a szüleim). 17 hónapos a lányom, 3-4 szót ejt tisztán, de nagyjából 20 szavas szókincse van, többsége állathang vagy "lefejezett szó", mint a lámpa=pa.

De adekvát módon használja őket, ha az adott állatot kérdezzük, vagy látja, akkor jól használja őket. Tévedés akkor van, ha új állatot lát és megpróbálja az ismertekhez társítani (pl. amikor először látott vidrát, arra vau-vau-t mondott).


A beszédértése szerintem jól fejlett, a környezetében élő személyeket, állatokat felismeri név alapján. Ha a szüleim kutyájának a nevét mondom, akkor ugatni kezd.

Anyám mondta nemrég, hogy szerinte előrébb kellene már tartania.

Amikor visszakérdeztem, hogy én ennyi idősen hol tartottam, némi gondolkodás után azt mondta, hogy még "hátrébb". Az első kétszavas mondatom is két éves korom körül volt. A beszédfejlődésemmel nem volt probléma, sőt, iskolás korra egyik erősségemmé vált.


Így eléggé összezavarodtam, hogy ha én magam kissé "lemaradva" kezdtem, akkor a lányomnál miért lenne ugyanez gond? Feltételezem, hogy némi genetikai hatás is lehet a háttérben.


Mi az a határ, ami ennyi idősen már szakembert kívánna?


2015. okt. 26. 10:41
 1/4 anonim ***** válasza:

most viccelsz ugye? szakembert? már már dicsekedésnek tűnik...

2,5 éves koráig teljesen normális ha egy darab szava sincs, a kommunikációnak kell 1,5 éves kor körül kialakulnia, de ugye tudjuk, hogy a kommunikáció nem egyenlő a beszéddel

2015. okt. 26. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Első gyerek, úgyhogy eléggé fogalmatlan vagyok az ilyen dolgokkal kapcsolatban. Mivel anyám gyógypedagógus, tehát szakterülete félig-meddig a fejlődés, el tudott bizonytalanítani.


De egyszer apámmal vitatkoztak össze, akinek logopédus végzettsége is van (bár tudtommal nem dolgozott logopédusként), hogy melyik hangot mikor kellene kiejteni. Ott mindketten egymásnak teljesen ellentétes dolgot mondtak. Már nem tudom, hogy kinek higgyek.

Neten is ahány helyen olvasok, annyiféle sztenderd van.

2015. okt. 26. 11:42
 3/4 anonim ***** válasza:

Teljesen átlagos, ahol a kislányod tart a beszédfejlődésben, bár nagyon nagy a szórás, ennyi idősen a nagy átlag kb. ennyit tud. Van néhány gyerek - többségében lányok - akik már próbálkoznak kétszavas mondatokkal, mások, főleg fiúk, pedig néha még semmit nem mondanak, maximum anya-apa. Jól látod, ezen hosszú távon semmi nem múlik.

Nekem két gyerekem van, a lányom elég hamar kezdett beszélni, a fiam viszont a második születésnapja után kezdett csak 2 szavas mondatokat használni, most 5 éves, mondanom sem kell, egész nap löki, úgy kell leállítani időnként. :)

2015. okt. 26. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:

Ha átlagos, akkor megnyugodtam. Nekem se tűnik lemaradottnak.


A mozgásfejlődésnél is hasonló volt (de hát miért nem csinálja még), amikor direkt megnéztem a véghatáridőket. Ráadásul én azt is nagyon last minute csináltam, például pont másfél évesen kezdtem el járni. Ehhez képest a lányom villámgyors volt, ő 13 hónaposan.

De egy ismerősnek meg 9 hónaposan, ő szerintem a Gauss görbe másik széle lehet.

2015. okt. 27. 07:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!