Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Testvérféltékenységben sokat...

Testvérféltékenységben sokat látott szülők! Ti hogyan kezeltétek a durva piszkálódásokat?

Figyelt kérdés

Gyermekeim kis korkülönbséggel születtek. Az egyikük kicsi, a másikuk pici (2,5 éves kisfiú és 10 hónapos kislány).

A kisfiam nagyon anyás, mindig is az volt, olyan, mintha még mindig összekötne minket az a bizonyos láthatatlan köldökzsinór. Éppen ezért a kislányom születése után rengeteg energiát fektettem abba, hogy a fiam egy kicsit se érezze magát a háttérbe szorítva. Minden rendben is volt egészen odáig, amíg a kislányom egyszercsak felállt, elkezdte bejárni a lakást, és aktívan résztvenni a család életében. Az addig többnyire fekvő, nagyon nyugodt, vízszintes baba egy mini "sárkány" lett, aki mindenhol ott van, mimdn kell Neki. Egyébként egy csodás, nagyon simulékony kislány, a bátyja is láthatóan magyon szereti, de elkezdte brutálisan terrorizálni. Ott bántja, ahol éri. Harapja, üti, fellöki. Vannak olyan napok, amikor ha a kislányom már csak közelít, a fiam üvölt. Sokszor úgy érzem, nem tudja elviselni a puszta jelenlétét sem. Más napokon meg szépen eljátszanak, a kisfiam hívja játszani a hugit.

Én próbálom óriási türelemmel kezelni a dolgot, nem kiabálok a fiamra, nem ütöm meg (sosem ütöttem még meg), mert tudom, hogy tele van frusztrációval. A hugi belépett az Ő kis területére, ezt baromi nehéz lehet elfogadni. Sőt, arra is törekszem, hogy a lányom ne babrálja mindig a bátyját, ha látom, hogy a fiam elmélyülten jászik, nem engedem oda a kislányom, hogy ne zavarja meg.

Mégis olyan kilátástalananak tűnik a helyzet. 1-2 nap béke után hajlamos vagyok fellélegezni, és azt mondani, hogy:Na, túlvagyunk ezen is!" Aztán a következő újult erővel folytatja a fiam az agresszív viselkedést. Egyébként nagyon kedves, okos kisfiú, a barátai szeretnek Vele játszani, rendszeresen összejárunk Velük, olyankor egyáltalán nem agresszív.

Ötletek, tapasztalatok? Köszönöm.


2015. nov. 17. 22:37
 1/2 aHermann ***** válasza:

Szia!

Bár sokkal nagyobb tapasztalatunk nincs, "csak" 2,5 évvel járunk előtted, leírom nálunk mi a helyzet.


A nagy nálunk is akkor kezdett durvulni, amikor a kicsi helyváltoztatós lett. Akkor volt egy nehezebb időszak (kb 6 hónap), de ahogy a kicsi is hozzánőtt a nagyhoz ritkultak a viták. Most 5 lesz a nagy, 3 a kisebb (a pici 1 lesz). A nagy sokszor akart a hugival játszani, de a püfölős tesót hanyagolta a kicsi. A nagy így rájött, hogy erőszakkal nem sokat ér el.

Mostanra ott tartunk, hogy vannak viták, de inkább partnernek tekintenek egymásra. Sokszor játszanak együtt, összefognak jóban, rosszban (elképesztő dolgokat tudnak csinálni).

A picire mindkettő vigyáz, és bár ott is kezdődik a vita (a pici jön, és elvesz, rombol), de óvatosan próbálják terelgetni másfelé, ha nem akarnak vele játszani.


Ahogy nőttek, nálunk úgy lett jobb a helyzet. Azért van még most is min javítani.

2015. nov. 17. 23:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Nálunk nagyobb a korkülönbség, és a helyzet már akkor durva volt, amikor a pici megszületett. A nagy onnantól kezdve rajtam lógott, szó szerint. Semmit nem csinált egyedül, szájába vette a cumit, és hiába tudott szépen beszélni, elkezdett nyünyörögni. Ez még most is tart néha, pedig a kicsi már másfél éves. A nagyfiam előtte egyedüli gyerek volt a családban, évekig mindenki őt ugrálta körül, kellőképpen el sikerült kényeztetni (sok a rokon), mindene megvan. Szóval féltékenység, irigység, kis terrorizálás, minden jött a tesóval együtt.


A helyzet akkor kezdett el javulni, amikor a kistesó is elkezdett beszélgetni, alap dolgokkal játszani.

Azóta a nagyfiam felfedezte, hogy pozitív oldala is van a testvérnek. Mindig azt erősítjük benne, hogy ő a nagyfiú, és már milyen ügyesen tud dolgokat, megtaníthatja a tesónak. Ha megjön az oviból, mindig elmondom, hogy mennyire várta a kicsi. Reggel megszeretgetik egymást, mielőtt elindul az oviba. Olyan játékokat igyekszünk játszani, amit mindkettővel lehet...stb. Szóval kb. 1,5 év kellett ahhoz, hogy normalizálódjon a helyzet. Viták most is vannak, főleg a játékokon, de azért haladunk szépen. Szerintem jó testvérek lesznek.

2015. nov. 18. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!