Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » A másra ütés differenciálását...

A másra ütés differenciálását hogyan lehet megtanítani két év alattinak?

Figyelt kérdés

Ugye bizonyos testtájakat meg lehet ütni, rá lehet paskolni.

Ha kérem, hogy csapjon a tenyerembe, akkor ott szabad erősen ütni. Viccesen a másik hátára, fenekére (családon belül!) is rápaskolhatunk. Az apja hasán is dobolhat, mert vicces hangja van és nem okoz fájdalmat vele.

De a fejet nem szabad ütni.


Úgy látom, hogy nem teljesen érti. Egy konkrét szituációt mondanék: mióta bölcsődébe jár, illetve látja, hogy a felnőttek párnát és takarót használnak, ha az ágyon van, akkor követeli magának ezeket. Csakhogy a takaró túl nehéz neki, a párnát ki kell venni esetleg valaki feje alól.

A múltkor az apja korábban lefeküdt a kanapéra, kicsit szédült. Még nem volt alvásidő, esténként a kanapén szoktunk játszani. Kitalálta, hogy akkor ő is odafekszik. Kiszedte a párnát az apja feje alól (később majd szerzünk oda még egyet), ráhasalt, majd megpróbálta a takarót magára húzni. A súlya miatt nem ment. Feltérdelt és egy isteneset lekevert az apjának, hogy segítsen már.

Oké, nem tud egyelőre kárt tenni benne, ha lepofoz egy felnőttet, de a viselkedést nem szeretnénk erősíteni.


Én mondtam, hogy apa akkor segít a takaróval, ha megsimogatja és megpuszilgatja - meg is mutattam. Akkor váltott, ő is puszit nyomott és megsimogatta a homlokát.


A helyzetet nehezíti, hogy a férjemen is látom, hogy elkapja a röhögőgörcs, amikor a gyerek "veri", és nekem is mókás a helyzet, de igyekszem visszanyelni a röhögést, hogy ne lássa.

Ti hogyan csináltátok?


Ja, még egy helyzet, ahol kissé tanácstalanná váltunk: családban elfogadott az, hogy rápaskolunk a másik fenekére. Unokatesóméknál voltunk, ahol szerencsére nyílt a viszony, bárki rászólhat bárki gyerekére, így nem csak szülői feladat a fegyelmezés.

A férje a földön feküdt, a saját lányával játszott. A lányunk odament, az oldalán fekvő férfi fenekére sózott egyet, vigyorgott, majd haladt tovább. A srác meglepődött, elmosolyodott, nem reagált semmit.

Én annyit mondtam a lányomnak, hogy ez velem meg apával oké, de mások fenekét ne paskolgassa, mert nem illik. Kérdés, hogy az "illik" szó mond-e még neki valamit...


2016. jan. 14. 10:09
 1/9 anonim ***** válasza:

Az "illik" nem mond nekik semmit, egy kétéves számára felfoghatatlan fogalom az etikett. :)

Azt ebben a korban még nem fogja megérteni, hogy hova üthet, hova nem, kinek húzhat be egyet, kinek nem. Ezzel szerintem nem is kell foglalkoznotok. Ami fontos, hogy ne okozzon fájdalmat. Tulajdonképpen ez különbözteti meg a paskolást az ütéstől. Szóval én nem magyarázgatnék neki, viszont ha fájdalmat okoz, akkor egyértelműen jelezném, hogy ez nekem rossz, csúnya dolog volt, nem tetszik. De ez szerintem önkéntelenül is jön, ha fáj az ütés, megjátszani sem kell.

Unokatesóm kisfia imádott mindenkit harapdálni, amikor kicsi volt, ami kezdetben senkit nem zavart, viszont ahogy kibújt lassan az összes foga, és az ereje is nagyobb lett már, kezdett kevésbé vicces lenni. Pár hirtelen felkiáltás és morcos reakció elég volt arra, hogy leszokjon róla.

A gyerekek megérzik, ha megfagy valamitől a hangulat, és ha amúgy szeretetben növekednek, maguktól kerülni fogják az ilyen helyzeteket. Amíg nem tudjátok, hogyan fogjátok vissza a röhögést, addig ő is csak a jó hangulatot veszi át, nem fog változtatni a viselkedésén, de nem is lényeges, hogy változtasson. Ettől nem lesz agresszív, ez csak játék.

2016. jan. 14. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Igen, olyan már volt, hogy apjával viháncoltak és sikeresen rátaposott a tökeire, amitől az apja önkéntelenül felordított. Szegény gyerek nem is tudta, hogy mit csinált, látszott rajta a zavarodottság. Akkor javasoltam, hogy mutassa meg gatyán keresztül, hogy "apának ez itt érzékeny, fáj"

De tény, hogy ha véletlenül rálép, akkor nem fogja felismerni, hogy pontosan mit csinált, hiszen nem látta, nem szándékosan tette.


Nekem a szemüvegemet lopkodja le állandóan, ezt vagy egy éve mantrázom, hogy tilos, mégis állandóan próbálkozik vele. Más dolgokban szófogadó, a szemüvegfétisével (bárkiét ellopja) nem tudunk mit kezdeni.

2016. jan. 14. 10:34
 3/9 anonim ***** válasza:
100%
Szokjatok le ezekről a fenékre paskolásokról! Majd ha az óvónővel teszi, nem lesz vicces.
2016. jan. 14. 10:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Én sem értem,mért kell a másik hátára fenekére paskolni, ezt látja a gyerek,ezt tanulja, ha csinálja másnak (érthető módon)te meg magyarázkodhatsz, a gyerek meg nem érti,hogy mért nem szabad. A paskolás és a pofonütés két külön dolog,én nem is venném egy lapra.
2016. jan. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Ha valaki jól teljesít valamiben, akkor megszokott dolog, hogy hátbaveregetjük, vagy vállon. Ez egy elfogadott dolog. Én is kaptam már szó szerinti vállon veregetést a főnökömtől egy sikeres munka után.
2016. jan. 14. 11:02
 6/9 anonim ***** válasza:
A hátba veregetés ugyanolyan felesleges.
2016. jan. 14. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
De a fenekedet nem paskolja mert jól dolgoztál!
2016. jan. 14. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Még messze van attól, hogy ezeket a dolgokat értse. Ő azt látja, hogy ti csináljátok, hát akkor gondolja szabad. Mivel sokszor engeditek is neki, így még inkább úgy érzi, hogy szabad a pálya. Azt nem fogja fel ő még, hogy itt illik, ott nem. Ez túl bonyolult az ő kis agyának. Mondjuk én el nem tudom képzelni, hogy minden napos legyen a családban, rokonsagban, hogy egymás fenekére csapdosunk. Nem kell ezt csinálni a gyerek előtt, aztán akkor ő sem fogja. Az én főnököm is a vállon veregetős fajta, sőt ő de mondjuk havonta ha kétszer teszi, ez nem annyira gyakori jelenség, hogy ezzel magyarázzam, hogy csapdossuk egymás fenekét.
2016. jan. 14. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

A fiam is rendszeresen megtapossa apa tokeit,pedig mar 3 eves mult :) tudja h nem szabad,csak a jatek heveben nem figyel.


Na de a kerdesedre valaszolva,sztem majd kialakul. Vagy neveld at ,hogy nem szabad SEHOVA sem nagyot utni. Legalabbis mi igy csinaltuk. Es paskolt,utott,de sohasem nagyot. Viszont mostmar mondja neki az apja h huzzon egy olyan nagyot a tenyerebe,amennyire szereti es olyankor izombol belecsap:) De csak olyankor ha az apja keri.


Sztem jo megoldas lenne,ha nem engedned h egyik helyre nagyobbat usson mint a masikra!

2016. jan. 14. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!