Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Kisgyermeketek mennyi idős...

Kisgyermeketek mennyi idős korára tudta kimondani az l, r, gy, ty betűket? Ismertek ezeket gyakoroltató mondókákat?

Figyelt kérdés
Kisfiam 4 hónap múlva 5 éves. A fenti betűket még nem tudja kimondani. Nincs is nagyon kedve gyakorolni, vagy szebben beszélni. Amikor tanítom, elvicceli az egészet, nem veszi komolyan a gyakorlást. Lehet, hogy még kicsi ahhoz, hogy logopédián gondolkodjam? Másfél éve Németországban élünk, de én nem látok összefüggést a két dolog között, mert már előtte sem mondta ezeket a betűket. Amúgy a németet is pont így beszélni :-)
2016. aug. 26. 18:05
 1/7 anonim ***** válasza:
Az r betűt nagycsoportban tanulta meg logopédustól a fiam, a gy-ty hangok kb addigra alakultak ki nála, mire logopédushoz került, 5,5 év körül volt. Általában 5 év alatt nem szoktak logopédusok foglalkozni a gyerekekkel, csak akinél nagy eltérés van.
2016. aug. 26. 18:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Az enyém 7 éves, az r betűt még csak az idei óvodai évben tanulta meg logopédustól. Emiatt maradt plusz egy évet is az oviban.

A többi betű hamarabb ment, de azt tudom, hogy 1,5 éven keresztül járt az oviban a logopédushoz, ami heti max 10 percet jelent, de itthon mindig gyakoroltunk annak megfelelően, amiket a logopédus írt a füzetébe. Ő megmutatta neki, hova tegye a nyelvét, én pedig csak ismételtettem vele bizonyos szavakat.

Mindenképpen kéne egy szakember, mert én hiába tudok tisztán beszélni, lehet, hogy nem tudnám neki megfelelően elmagyarázni, hogy mit csináljon a nyelvével meg hogyan.

2016. aug. 26. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat. :-) Örülök, hogy még nem vagyunk elkésve. Keresek itt logopédust, remélem találok magyar anyanyelvűt :-)))
2016. aug. 27. 07:53
 4/7 anonim ***** válasza:
Az én fiam 3 éve alig mult az r hangot simán kimondta. Szokták is mondani, hogy nagyon szépen beszél 4 éves léttére. Viszont hallom az oviban, hogyvsokkal nagyobb gyerekek nem tudják a kérdező által irt hangokat.
2016. aug. 27. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Logopédustól hallottam, hogy az R és L hangzók helyes kiejtését nem szabad tanítani 6 éves korig, mert hibásan rögzülhet. A GY és TY is a nehezebb hangzókhoz tartozik. Ha nem vagy logopédus, javaslom, mellőzd a direkt fejlesztést.


Javaslom, várj kb a 6.szülinapjáig, mivel addig életkori sajátosságból eredően nem probléma az R L GY TY hibás ejtése. Ki előbb ejti tisztán, ki később. Amennyiben a 6. szülinapja tájékén is gond van ezek ejtésével, akkor javaslom csak logopédushoz fordulni.


6-7 éves korig NEM szabad direkt módon fejleszteni a gyermekeket. Hosszú távon többet árt, mint használ. Kivételt képeznek a valóban fejlődésben elmaradott gyermekek.


A logopédus -többek között- attól jó szakember, ha arról is képben van, hány évesnek mit taníthat.

2016. aug. 27. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm, minden válasz hasznos volt. Várok, mindenképpen és nem tanítom a gyereket egy ideig a hiányzó betűkre, de mindenképpen sok ilyen betűket tartalmazó szót fogok használni :-)))
2016. szept. 4. 14:28
 7/7 anonim ***** válasza:

Apropó, azt hozzáteszem még, hogy a TY, GY kiejtése egyénenként nagyon változó minőségű. Számos kisgyermeknek kényelmes ejteni, míg másoknak nehezebb.


Inkább az R / L hangok szétválasztásához és helyes kiejtéséhez kell több idő a legtöbb kisgyermeknek.

2016. szept. 9. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!