Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Halál témaköre,3 éves kisgyere...

Halál témaköre,3 éves kisgyerek. Ha rákérdez, mit mondatnék?

Figyelt kérdés

Nagyszülőknél nyaralt és többször megnézték a Vukot. Nekem gyerekkoromból halvány emlékem volt, hogy valami rókákról szólt, de a részletes cselekményre nem emlékeztem.


A gyerek eljátssza, hogy meghal, vizipisztollyal főbe lövi magát és közli, hogy ő most meghalt. (Elernyed)

Gyanítom, hogy a ki-mikor-hogyan hal meg kérdéskör egyre közelebb van. Az apjával együtt nem vagyunk vallásosak, felnőttnek egyszerűen annyit mondanék, hogy miután meghaltunk, a nagy semmi lesz.


Agyalok, hogy mi lenne az a magyarázat, ami nem megy teljesen szembe a világnézetünkkel, de nem is rémítem meg vele a gyereket, ha elkezd kérdezősködni, hogy ki mikor hal meg, ő mikor fog, mi lesz utána, stb.

(Pl én tudom, hogy a 70 éves, imádott nagyszülei esetében még talán 15 év) Valós lehetőségként nem szeretném belengetni, hogy igen, mindmeghalunk, de valószínűleg nagyiék hamarabb, aztán 30-40 év múlva mi, ő meg még akár 90 évig is élhet. Egy felnőtt ezt érti, 3 évesnél szerintem se az időtartam, de a reális lehetőség a halandóságra nem értelmezhető fogalmak (=balesetben akárhány évesen el lehet hunyni).


Tehát jelenleg szerencsére mindenki egészséges a családban, de tény, hogy nem 130 éves átlagéletkorral számolunk.


Akinek kellett már a halálról beszélgetni ekkora gyerekkel és nem vallásos, hogyan magyarázta el neki?


2017. aug. 3. 13:15
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
*mondhatnék
2017. aug. 3. 13:16
 2/11 A kérdező kommentje:

Még olyat se merek ígérni neki, hogy mi "mindig" mellette leszünk, mert érthet baleset, súlyos betegség akkor is, ha jelenleg nem utal rá semmi.

No meg igen, biztos, hogy mi korábban meghalunk, mint ő.

2017. aug. 3. 13:18
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Fiam 4 éves.

Mi sem vagyunk vallásosak, de a temetőbe évente 1x kimegyünk 1 mécsest gyújtani. Fiunk is jön.

Tavaly halt meg a szomszéd bácsi. Nem különösebben foglalkoztatja mélyen a halál téma. Megmondtuk, hogy meghalt, eltemették. Mint a dédimamát, akihez kimegyünk a temetőbe.


Ennél többet nem akar tudni.

Most nála az öregedés a téma. Talán a halál miatt, mert hogy az öregek halnak meg. (a baleseti halált nem hozom fel neki egyenlőre)

De azzal is megnyugszik, hogy mi nagyon sokára öregszünk meg, addigra ő felnőtt lesz.


Nem kell mélyen részletezned neki. Mindig csak az adott kérdésre válaszolj.

2017. aug. 3. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%
Ja, meg szoktuk hallgatni egymás szívverését. És mondjuk, hogy aki nagyon öreg, annak elfárad a szíve, és ha nem dobog tovább, akkor meghal. (talán ezért is fontos, mikor leszünk öregek).
2017. aug. 3. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%

Mi most találkoztunk a témával. 3.5 éves. Azt mondtuk neki, hogy aki meghal az elment és nincs többé. Kérdezte, hogy hol van. Nem érti azt, hogy nincs. Úgy fordította le magának, hogy elment és soha többé nem jön vissza. Sajnos nem értett meg belőle sokat. A szomszéd néni azt mondta neki, hogy az elhunyt csillag lett az égen. Bár tetszett neki, mesének fogta fel. Eleinte nevetett a halálon, de mikor lefordította arra, hogy nem jön vissza többé, akkor már nem volt vicces. Szerencsére nem közeli hozzátartozónk halt meg, így lelkileg nem viseli meg. Csak a jelenséget megfigyelte.


Arról, hogy mi előbb halunk meg, hogy akármikor bajunk lehet, stb. nem beszéltünk neki. Ezt végképp korainak tartom. Nem akarom, hogy ezen aggódjon, semmi értelme.

2017. aug. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
43%

Bár mi hívők vagyunk, pedagógusként nem mondhatom mindig azt a gyerekeknek, hogy a mennybe ment a nagyi/kutya/macska/szomszéd néni, hiszen az oviban nem minden szülő hisz ebben, összezavarni pedig nem szeretném a gyerekeket.


Azt szoktam mondani, hogy neki jobb így, mert ha beteg volt, akkor már nem szenved tovább, ha hirtelen történt és fiatalon, akkor pedig szintén nem fog idősebb korában szenvedni. Nem kell pontos helymeghatározás, hogy ez a hely, ahova kerülnek a menny, vagy bármi más, arra a gondolatra, hogy bárhol is vannak ezek az emberek és állatok, de nekik ott most sokkal jobb, megnyugszanak. :)

2017. aug. 3. 15:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
63%

Most végiggondoltam gyorsan, mert hamarosan nálunk is felmerülhet.


Én is azt fogom mondani majd elsőre, hogy aki meghal, az nincs többé. Nem látjuk többet, nem beszélget már, nem sétál, nem jár dologzni. Ha nem éri be ennyivel, akkor folytatom, hogy csak fekszik, többet nem fog beszélni és mozogni, ezért eltemetik a testét, hogy a szerettei meg tudják látogatni és emlékezzenek rá, felidézzék a sok nevetést és kellemes pillanatot, amit együtt töltöttek, amit egyébként itthon is meg tudunk csinálni. Emlékszel xy ilyen meg olyan dolgokat csinált és milyen jó volt. Látod, a továbbiakban így lesz velünk, hogy gondolunk rá, beszélünk róla.

2017. aug. 3. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
71%

Egyébként én nem mondanám azt egy gyereknek, vagy az ismerőseimnek, hogy valakinek jobb halottan.


Tudja csak, hogy ez nem jó dolog, hiányozni fog és nem lesz többé, de nem tud mitcsinálni ellene, hiszen a beismerés az elfogadás előtt van..


Pozitív dolgokat társítani a halálhoz nem szerencsés, főleg úgy, hogy valóságalapja sincs. Szegény gyereknek jobb, hogy meghalt, legalább nem kellett megöregednie és szenvednie.. hogy lehet ilyet mondani?

2017. aug. 3. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Én azt mondanám neki, hogy aki meghalt az elment messzire, de ha gondolunk rá akkor érezzük közel.
2017. aug. 3. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

A testünk olyan, mint a házunk. Ha nagyon régi és romos lesz, vagy ha valami miatt nagyon összetörik, nem lehet már lakni benne. Aki már nem lakhat a testében, az elköltözik az emlékeinkbe. Oda ahol minden jó dologra emlékezünk.


Én így magyaráznám el.

Arra, hogy mikor fogunk meghalni, azt mondanám csak, hogy senki sem tudja pontosan, de valószínűleg nagyon sokára.

2017. aug. 4. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!