Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Szülők! Ti mennyire tartjátok...

Szülők! Ti mennyire tartjátok helyesnek, hogy ennyire be legyen szabályozva az étkezés?

Figyelt kérdés

A gyerekeim (7 éves fiú, 10 éves lány) a hétvégét a nővéremnél töltötték, az unokatestvérekkel.

Azt mondták, hogy jól érezték magukat, egyedül az evéssel voltak problémáik.

A nővéreméknél ugyanis szigorú étkezési rend van. Hétvégeken reggeli 9-kor, ebéd fél 1-kor, vacsora pedig este fél 7-kor van. Ebéd után kapnak egy kevés édességet, a nap többi részében az evés pedig meg van tiltva, ha valaki éhes, teát kap csak.

Ebédnél cukorborsófőzelék volt, amit a fiam nem szeret, de a nagynénje azt mondta, hogy ilyen nincs hogy valamit nem szeret, mindent meg kell enni, ne válogasson, nem kap mást. A lányom pedig véletlenül túl sokat szedett magának, nem bírta megenni. Rá pedig azért szólt, hogy náluk nem szabad meghagyni az ételt, mindent meg kell enni, ami a tányérban van. Végül nagy nehezen le is küzdötte az egészet.

Vacsoránál a fiam éhes volt, mivel keveset evett ebédre. De hiába kért, nem kapott, több tejbegrízt, merthogy elrontja a gyomrát, és rosszul fog aludni. A lányom pedig nem volt éhes, a sok ebéd miatt. Neki pedig azt mondta a nővérem, hogy jól gondolja meg, mert ha kihagyja a vacsorát, később már nem ehet, náluk nincs olyan, hogy este 9-kor áll még neki enni valaki.

Mivel most először volt olyan, hogy a gyerekek nélkülünk töltötték náluk a hétvégét, ezért ezekről a dolgokról eddig nem tudtam, de most eléggé meglepett a dolog.

Szülők ti hogy álltok ezzel? Mennyire szabályozzátok otthon a gyerekeitek étkezéseit?



2018. febr. 13. 14:28
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
98%
Mi valószínű a màsik véglet vagyunk.Akkor eszünk,amikor megéhezünk.Persze van reggeli,ebéd,vacsora,de ha valaki nem éhes,nem erőltetjük.És ilyen nincs,hogy ha valaki nem szeret egy bizonyos kajàt,akkor ne lenne helyette màs.Szerintem ez a túlszabàlyozàs nagyon gàz.
2018. febr. 13. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
79%

Ez valóban túlzott merevség. Nyilván ezzel akarják mértéktartásra nevelni a gyereküket, csak éppen nem vagyunk géoek, hogy időre együnk, éhesek legyünk, és adott mennyiséget le is tudjunk erőszakolni a torkunkon. A másik véglet pedig, ha még éhes, de nem kap többet, mert...csak mert. Mert a szülő úgy látja jónak. Felesleges stresszelése a gyereknek. És nem ezzel lát jó példát, hanem azzal, ha a szülő fegyelmezetten étkezik, nem habzsol, de nem is sanyargatja magát, és nem esik túlzásokba semmilyen étellel kapcsolatban.

Nálunk egy-két fontos szabály van: desszertet csak ebéd után kaphatnak (valami apróságra gondolok, nem egy tábla csokira), valamint estére már nem ehetnek-ihatnak édeset, tehát gyümölcslé (bár szigorúan 100 százalékost veszek) nem mehet a vacsora mellé, mint ahogy lekváros kenyeret is reggelire kaphatnak, pedig házi lekvár, de viszonylag magas a cukortartalma. Nagyon ritkán eszükbe jut a kakaó a vacsorához, nyilván ebből nem csinálok nagy ügyet. Teázni nagyon ritkán szoktak (leginkább csak, ha betegek), olyankor mézzel édesítem.

Egyébként hétvégente nagyjából azonos időben vannak a főétkezések, étkezések között pedig ritkán nassolnak (a kislányom imádja a mazsolát és a mandulát, azt szokott ropogtatni), a fiam meg egyáltalán nem igényli az étkezések közötti majszolást.

Ezeket találjuk fontosnak. (A fiam 5 éves, a lányom 3 éves).

Ami talán még a fegyelmezettséghez hozzájön, és jó példát mutat az az, ha a gyerek sportolni látja a szülőt. A férjem rendszeresen edz, fut, magyon szépen karban tartja magát, én pedig otthon szoktam tornázni.

2018. febr. 13. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
97%

Egyrészt nem értem miért kell ezt ilyen mereven kezelni, másrészt nem értem miért csak 3 étkezés van. Tízórai és uzsonna?

Nálunk nagyjából megvannak az időpontok de ha hamarabb vagy később vagyunk éhesek, akkor nem éhezünk emiatt, nincsenek az időpontok kőbe vésve. Na meg nálunk van mikor az 5 evés helyett 6 van, mert úgy jön ki, pl hamarabb éhes lett a gyerek ebéd után.

2018. febr. 13. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
93%

Szerintem a reggeli és ebéd közé kéne valami pl gyümölcs vagy keksz ilyesmi. szóval a 10 órait hiányolom

Szerintem ahhoz képest hogy vendégsében voltak elég merevek.... azért mert valaki nem bírja megenni beleerőltetni.... durva szerintem. Az rendben hogy ételt nem dobunk ki nézete van, de ha telehánnya a szobát az jobb?

Amúgy az oviba is hasonló vagy megeszi vagy nem, nincs több választási lehetőség egy kaja van, na jó van hogy kapnak levest és utána van második fogás, de lényegét tekintve ha nem szereti akkor ez van nem tud mit enni. De egy vendégségben.....

Nem tudom máskor is vinnéd-e oda őket, de szeritnem vigyél nekik kaját. Az rendben hogy főz a nővéred, de vigyél valami felvágottat, kenyeret, zöldséget, ha pont olyan kaja lenne amit nem szeretnek ne haljanak éhen.

Amúgy a nővéred mit szólna ha mondjuk olyan kaját kéne megennie (vendégségben) amit utál?

Amúgy gondolom a tea tiszta cukor nem? Ennyi erővel adhatna nekik pár szem kekszet is.... legalább nem éheznének.

Van gyerekük?

2018. febr. 13. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
95%

Nálunk is ez volt... gyűlöltem, hogy akkor is enni kellett, ha nem voltam éhes, és mikor éhen vesztem pl. éjszaka nem lehetett kimenni a konyhába.


Következmény: anorexia, bulimia, szóval köszi, mostohaanyu!


Az ilyen kontorllmániás idiótához, mint a nővéred biztosan nem vinném többet a gyerekeket... ez beteg, szerintem, és így lehet egy jó kis étkezési zavarba terelni a gyereket.

2018. febr. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 A kérdező kommentje:

A nővérem szerint aki rendesen eszik a főétkezéseknél, annak közötte nincs szüksége evésre, mer nem éhes. Aki meg finnyás, az legalább jól megéhezik addig, és legközelebb már eszik rendesen.

Sajnos ezt a példát ő otthonról hozta. A szüleink elég vaskalaposak és konzervatívok voltak. Gyerekkorunkban is ugyanez volt, nálunk sem lehetett akármikor enni. Mi még nagyon a hűtőben meg a kamrában sem nyúlhattunk semmihez, mindent úgy kellett kérni. Anyám nagyon rendmániás volt, és rosszul volt attól, ha valami nem a "helyén" van, így mindig neki kellett szólni, ha éhesek vagyunk, és ő rakta ki elénk az ételt. Plusz a közös étkezés volt a mániájuk, senki nem ülhetett le csak egymaga enni, az evés közös családi program volt, amin kötelező volt részt venni, akár éhesek voltunk, akár nem. Aki épp nem kért, annak is végig kellett ülnie az étkezéseket.

Én már akkor is borzasztóan utáltam ezt a rendszert, és megfogadtam, ha családom lesz, pont ez az a példa, amit NEM akarok majd követni. Ez így is lett. Én sosem erőltetem a gyerekekre az evést. Elég nagyok már hozzá, hol el tudják dönteni, hogy éhesek-e vagy sem, ízlik-e nekik vagy sem. Akkor ehetnek, amikor akarnak, és ha nem bírják megenni, na bumm, semmi baj, majd én vagy az apjuk megeszi, vagy ők később.

A nővérem viszont teljes egészében a szülői példát követi. Egyébként neki is vannak gyerekei, a fia 9, a lánya 7 éves.

2018. febr. 13. 15:37
 7/16 anonim ***** válasza:
100%

Nalunk ennel sokkal nagyobb a rugalmassag, es szerintem fontos, hogy legalabb ketfelebol valaszthasson a gyerek, valamint hogy kapjon tizorait es uzsonnat is, ennyi idosen (es idosebb korban is) leeshet a vercukorszint kizarolag 3 etkezes mellett, foleg, ha az ilyen szigoruan be van szabalyozva.


Ha a gyerekek ezek utan meg menni szeretnenek, akkor tobb lehetoseg is van:

- beszelj vele, hogy ti hogy szoktatok, alkudj ki ennel nagyobb rugalmassagot, vagy legalabb lehetoseget tizoraira es uzsonnara, valami t ketfele etelbol valasztasi lehetoseget, ha pedig ez neki a fozes miatt megterhelo, ajanld fel, hogy kuldesz a gyerekekkel ennivalot

- beszwld meg vele, hogy te a sajat gyerekeidnek csomagolsz kulon tizorait es uzsonnat, amit, ha oket ez zavarja, az altaluk kijelolt helyen elfogyaszthatnak a gyerekek

- (ezt nem javaslom, de elsore ez jutott eszembe): csomagolj a gyerekeknek mindenkeppen etelt, amit megbeszeles nelkul barmikor elfogyaszthatnak

2018. febr. 13. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:
100%
Táplálkozási tanácsadóként mondom, hogy ez nem csak "merev" hanem étkezési zavarokhoz is vezet...
2018. febr. 13. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%
Na, látom az 5-ös válaszoló már példaként állt elő azzal, amiről épp beszéltem.
2018. febr. 13. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
33%

Nálunk ennek amit leírtál egy gyengébb változata van, de nincsen össze vissza evés.


Reggel reggeli 7-9 között, ugye hétvégén késöbb kelünk, de mindenki reggelizik és méghozzá együtt.

Közben nem nagyon eszünk, max ha a gyerekek megéhezenek mert a reggeli 7-kor volt, de ebéd csak 13 -ra lesz, akkor engedek egy picit enni pl egy joghurtot.

Délben ebéd 12-14 között, de legtöbbször 12-re van ebéd.

Itt én sem fözök 600 félét, a finnyás kihagyja amit nem szeret, ha olyat fözök amit egyáltalán valaki nem szeret akkor csinálok neki egy hasonló(pl borsofözelék és répa fözelék együtt).

Délután fontos a 15-16 közötti uzsonna ugyan is ilyenkor van süti, kekesz és édesség. Majd este 18-19 között vacsora és utánna mi sem eszünk már semmit.

Arra mi is figyelünk, hogy a gyerek többet ne szedjen mint amennyit meg tud enni, inkább szedjen 2-3x kisebb adagot, de ne hagyjon a tányérján, nincsenek állataink akiknek oda adhatjuk a maradékot, és sajnálom kidobni az össze turkált ételt...


Ètkezésekkor van együtt a család, ekkor megbeszéljük mi lesz aznap, ki mit fog csinálni, és este meg ki mit csinált...

2018. febr. 13. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!