Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Bajt okozhat, hogy én őszintén...

Bajt okozhat, hogy én őszintén beszélek a gyerekemmel a halálról?

Figyelt kérdés
Egy előző kérdés miatt fogalmazódott meg ez bennem, eddig nem éreztem, hogy baj lenne. Lányom most januárban lett 3 éves. Nyilván magamtól nem hoztam volna fel ezt a nem túl vidám témát. Ősszel kezdődött kb. hogy érdekelni kezdte a téma. Anyukám néha kiviszi a temetőbe magával a szülei sírjához, meg akkor volt Halottak napja is, ezért is mentünk. Meg kívánságára sokszor megyünk könyvtárba, ott néha olyan mesekönyvet sikerül kiválasztania (pl.: Hamupipőke, Jégvarázs...), ahol meghalnak szereplők. Meg ott voltam Halloween miatt a csontvázas dolgok, az is érdekelte, hogy mi is az. Szóval a lényeg, hogy ő mindig kérdezett, én meg mindig őszintén válaszoltam. Nyilván az első ilyen kérdésnél kicsit zavarba jöttem, de aztán nehézségek nélkül sikerült beszélnünk róla. A csontvázról, hogy minden embernek van (ki is tapogattuk) és hogy halál után ez marad utánunk. Aztán sokat kérdezgette, hogy a mama anyukája és apukája hol van... ezekre is válaszoltam, hogy ők már meghaltak. Ezek után jöttek az olyan kérdések, hogy én is meg fogok-e halni, meg a mama is, meg hogy ő is... és hogy mikor. Mindenre válaszoltam, hogy igen, mindenki meghal, majd egyszer ő is,de csak nagyon sokára. Ez olyan ősz környékén nagyon foglalkoztatta, sokat kérdezett, most már egyáltalán nem. Amúgy nem láttam rajta hogy megviselte, inkább csak kíváncsi volt (nyilván még az egészet teljesen nem érti), de úgy láttam neki szüksége volt rá, hogy beszéljünk róla. Nem sírt emiatt, nem aludt rosszul, nem volt levert. Szóval szerintetek rossz, hogy ezt ilyen őszintén megbeszéltem vele? Most már persze nem fogom módosítani az elmondottakat, már csak azért is,mert ahogy láttam, ő "elégedett" a válasszal, de érdekelne az itteni vélemények.

2018. febr. 19. 21:33
 1/7 anonim ***** válasza:
96%

Nem. Jol csinaltad. Ha kerdez, valaszolj oszinten.

Mindig az o szintjehez kepest persze.

2018. febr. 19. 21:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
89%

Te csinálod jól, ha egy gyerek kezdettöl tud arról, hogy az emberek meghalnak, akkor nem lesz semmi számára akkora trauma egy esetleges haláleset, mint ahol ezt tabutéma.


A halál az élet része és ezt természetesen kell kezelni, a gyerek lelki fejlödésének az árt, ha ettöl elzárják a szülök és nem tudja természetes dolognak elfogadni.


Emellett ha egy gyerek valamit kérdez, arra mindig a valóságnak megfelelöen kell válaszolni.

2018. febr. 19. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%
Végre egy értelmes szülö! Sajnos sokan elmisztifikálják ezt a témát, nem beszélnek róla és ezzel ártanak a gyereknek!
2018. febr. 19. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
Az én lányom is ugyanennyi idős, ugyanezeket kérdezi és ugyanígy válaszolok.
2018. febr. 19. 22:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
31%
Ő miket mond a halálrol? Milyen érzést társit hozzá? Az, hogy ő hova teszi magában, az csak tőle tudhato meg és nem itt.
2018. febr. 19. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Én is azt gondolom, ez a normális! Nyilván ahogy előttem is mondták, az ő szintjén, de el is kell magyarázni azt, ami őt foglalkoztatja. Ha a szülő zavarba jön, meg össze-vissza terelget és észrevehetően sarokba szorítva erzi magát, a gyerekben sokkal inkabb zavart kelt, mint teljesen természetesen kezelni a dolgot és elmondani, mi az. Minden kényes témával ez a helyzet. Ha természetesen kezeljük, a gyerkőc is természetesen fogja kezelni, nem csinal ügyet belole :)
2018. febr. 20. 05:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem semmi baj nincs ezzel.

En is beszeltem veluk mindenrol, ami szoba kerult es kerdeztek rola. Nyilvan az eletkoruknak megfeleloen, de nem zarkoztam el semmilyen tematol, az elettel, erzesekkel kapcsolatos dolgoktol pedig foleg nem. Ebbe beletartozik a halal es a szuletes is.

Nem erzem hatranyat, a gyerekeknek sem lett semmi bajuk. Negy eves korukig csak a szuletes jelensegevel talalkoztak, sajnos azota a halallal is, mert 3 even belul harom csaladtagot temettunknel (2 dedszulot es Edesanyamat, tehat s gyerekek nagyijat). Egyaltalan nem bantam, hogy a gyerekek tudjak, hogy mirol van szo es nem akkor kell hirtelen megerteniuk az egeszet, amikor a valosagban is talalkoznak vele.

Igy is pl a dedszulok halalat “termeszetesebbnek” vettek, konnyebben kezeltek, mert idosek voltak es betegeskedtek is mar az utolso evekben.

De Edesanyam nem volt beteg, aktiv volt, nem volt idos es stroke-ja lett, egyik pillanatrol a masikra haldoklott. Ezt eloszor nem ertettek a gyerekek, azt hittek, hogy Mama csak kicsit beteg, korhazban van, meggyogyul gyorsan es hazajon. Igy amikor kiderult szamunkra is, hogy nagyon sulyos az allapota, akkor a gyerekeket is felkeszitettem ra, hogy sajnos Mama nem csak kicsit beteg, komoly baja van, lehet, hogy soha nem lesz mar a regi, de el is veszithetjuk.

Sajnos igy tortent, meghalt. Ezt nehezebb volt feldolgozniuk, mert hirtelen tortent es eleinte el sem hittek, kesobb igazsagtalannak ereztek (mint mi is).

A baratnomek a masik nezopontot tartjak jobbnak, nem beszelnek a halalrol egyaltalan a gyerekeknek. Annyira nem, hogy amikor a Dedijuk meghalt egyszeruen nem szoltak rola. Nem mentek a gyerekek a temetesre, de a sirhoz sem utana. Nem pici gyerekek, 11 es 6 evesek voltak. Hetek teltek el, mire elmondtak a gyerekeknek, akkor is azert, mert mar naponta kerdezgettek, hogy miert nem latogatjak meg a Dedit.

A kicsi kb semmit nem ertett hirtelen a dologbol, a nagyobb gyerek pedig kiakadt, hogy nem szoltak neki. Nyilvan o mar megtudta mashonnan, hogy mi a halal, hiaba volt tabu otthon, akkor is tudta. A kisebbik azota is abban a tudatban van, hogy a dedi csak alszik, de majd egyszer felebred, ha kipihente magat. En nem ertem, hogy ennek mi ertelme, de ez az o dontesuk.

2018. febr. 20. 06:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!