Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » A ti gyereketek is csinálta...

A ti gyereketek is csinálta ezt (beszédfejlődés)? Meddig normális?

Figyelt kérdés

2,5 éves a lányom. Kb fél éve kezdett szavakat mondogatni, 5 hónapja pedig mondatokat is, mára eljutott oda, hogy összetett mondatokban beszél (kötőszavakkal összekötve), és szerintem nagyon jó szókincse van a korához képest.

Minden rendben lenne tehát, viszont van egy furcsaság, amit azóta így mond, mióta beszélni kezdett, és semmi javulás nem mutatkozik fél év után sem: felcseréli az "én" és "te" személyes névmásokat, és ennek megfelelően az igéket is fordítva ragozza ezekben a személyekben. Tehát ha pl ő kér magának kakaót, azt mondja: "kérsz kakaót". Vagy a múltkor adott nekem egy fakockát, és ezt így közvetítette: "adtál nekem kockát". Ha megkérdezem, ki olvasson a könyvből ma este (van, amikor ő "olvas", tehát ő lapozgatja és mondja, mi van a képeken), akkor rávágja, hogy "te!", de ilyenkor saját magára utal (néha ez kimegy a fejemből, akkor hiszti van, hogy miért én kezdtem olvasni :) Szóval teljesen felcseréli az E/1-et és E/2-t, és nem csak néha, hanem következetesen, mióta tud beszélni.

Értem én emögött a logikáját, hiszen neki szoktuk azt mondani, hogy "te", róla beszélünk E/2-ben, és gondolom azzal azonosítja magát, és fordítva. De nem tudom, ez mennyire normális 2,5 évesen, főleg hogy az elmúlt fél év alatt, mióta beszél, semmi nem változott ezen (de minden más területen meg nagyon szépen fejlődik a beszéde).

A ti gyereketek is csinálta ezt, vagy találkoztatok ilyen gyerekkel? Mikor, mitől múlt el a probléma? Van a családban logopédus, ő azt mondta, ne vigyem még sehova, egyszer majd rendeződik benne a dolog és helyreáll.

Én mégis aggódom kicsit.


2018. aug. 28. 07:59
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Igen, kb. ebben a korban.

4 éves korára biztosan rendeződött, de talán már hamarabb.

Közben volt egy időszak, mikor az "enyém helyett "tiém"-et mondott.. Vicces, ahogy felfedezik a nyelvtant, és időnként tévesen vonják le a szabályokat.

2018. aug. 28. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell aggódni, teljesen rendben van. Te helyesen használd és ne javítgasd, ugyanis az megzavarja. Magától kell megértenie, rájönnie,és rá fog jönni hamarosan.
2018. aug. 28. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Ennyi idősen az unokaöcsèm is hasonlóan beszélt. Pl. Kérsz kakaót? Erre a válasz: kérsz. 3-4 éves korára megtanulta.
2018. aug. 28. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
100%

Èn tudat most alakul még csak ki, ez kb 3 éves korra fejlödik ki. A beszédben persze ez még késöbb lehet.

Neked azért tünik ez fel és más szülöknek nem, mert a gyereked habár beszédfejlödésben elöre jár, de agyban ugyan ott mint a többi gyerek. Csak ugye a többi még nem igazán beszél össze tett mondatban.

2018. aug. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Az egyik öcsémnek enyém-tiéd helyett enyéd és tiem volt vagy másfél évig. 😄 Iszonyú cuki volt, és természetesen helyrejött.
2018. aug. 28. 10:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%
Normàlis, csak pont ezt nem tudod vele kétszemélyes helyzetben gyakorolni. Segìthet, ha a férjedtől is gyakran kérdezgeted ezeket (kérsz, adsz stb), és ő helyes ragozàssal vàlaszol. A kicsi utànozni fogja.
2018. aug. 28. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim válasza:
Kislányom pont ugyanígy beszél :) És én is furcsáltam, mert az ismerősi körben a hasonló korú gyerekeknél nincs ilyen. Ő nagyon hamar elkezdett beszélni és ő is E/2-ben, most 27 hónapos és 2 hete kezdte el használni az E/1-et de csak azokra a dolgokra amiket újabban kezdett el mondani,amiket már régóta azokat egyenlőre ugyanúgy E/2-ben. Pl nemrèg jott el nálunk a tipikus "nem akarok" "akarok" korszak, ezt már így E/1 ben kezdte el mondani, akkor pl a "kérek szépen" "szeretnék" ..stb amiket újabban kezdett el használni. Szóval ne aggódj, idővel változni fog. Ja es most már én is figyelek, hogy e/1ben beszeljek neki, ne úgy hogy "anya most főz" hanem hogy "most főzök" hogy tőlem is ezt hallja.
2018. szept. 1. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
Kedves kérdező! Hogyan alakult kislányodnál a beszéd? Mikor hagyta el, hogy így beszél magáról?
2019. jan. 31. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!