Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Miben hozhat döntéseket...

Miben hozhat döntéseket kisgyermeked? Lehet nem jol csinálom?

Figyelt kérdés

Láttam egy videot igaz a gyermekbántalmazásról (testi, lelki)és benne van a lelkiismeretfurdalás-, bűntudat keltés is, önállosodási törekvések akadályozása, kiabálás, stb. Igy elgondolkodtam magamon, mert én gyakran mondom pl azt, ha nem akarsz fogat mosni, rendben, éjszaka jönnek furni a fognyűvő manók, te tudod, vagy vitaminbevételnél kiabáltam.

Javarészt a nagy önállósodással szinte mindig csak tiltást okoz, pl elrohanna az utcán (mondhatni elszökne), vagy elzárja a főcsapot miközben mos a gép, vagy csokit akar megszerezni a polcrol, stb de kompromisszumokat is kötök vele, pl evés után kaphat csokit


Elkezdtem keresni mik azok amiben hagyok neki szabad döntéseket, kipróbálhatja magát, nőhet az önálló döntéshozatali kedve, önbizalma, és alig találok.


Persze pl hagyom néha hogy maga válasszon ruhát, de az nem hatékony azaz továbbra is mint egy kisbabát, abba öltöztetem amibe akarom.


Milyen kihívások elé tudnék egy kis ovist állítani amitől érezhetné azt, hogy igen, ezt én akartam, elértem, győztem?


Jelenleg még a boltban is szépen visszateszi a polcra a játékokat, dachiszti nem is volt jellemző, itthon néha viszont feltételekkel (zsarolással)pakol el, pl akkor megyünk kirándulni csak ha összepakolt.


Ezek szerint akkor én kb teljesen mindent rosszul csinálhatok?

Csak mert én eléggé önállotlan tipus lettem, anya minket félelemben tartva agresszíven nevelt, én ezt ugyan nem adom elő, nem tartom terrorban, partnerként is kezelem, éreztetem hogy fontos nekem amiket mond, meghallgatom, ha bajt okoz, gyakran tanitom, hogy a helyes az ha kijavitjuk a hibánkat (pl eláztatta a fürdőt direkt vizet kiöntve, együtt törlünk fel), de sokszor ki is borulok pl amikor elzárja a főcsapot és lelkileg is rombolhatom olyankor pl olyan kérdésekkel hogy miért akar nekem fájdalmat okozni szándékkal?

A video szerint a gyermek jelzi ha nem boldog igy akár szavak nélkül. Mindig mondom ha mérges, inkább mondja, beszéljük meg ahelyett hogy kárt okozna, de attol még mindig nem kopott ki belőle ez a nonverbális kommunikácio.


Mégis hogyan érhetném el azt hogy hozzon helyes döntéseket, bátran probálja ki magát, stb?

Miben???


2018. okt. 21. 08:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
60%

Nem fenyegetem, hogy "ha nem akarsz fogatmosni, rendben...de..." soha. Nálam nincs olyan, hogy én mondok valamit és ő nem teszi meg, mert másképp gondolja.


Nyilván nem parancsolgatok egész nap, de vannak dolgok, amiben én döntök és nem tartozom magyarázattal neki, hogy miért úgy van, ahogy én mondom. Egy 3 évesnek nem állok neki megmagyarázni, hogyan romlik el a foga, mert kicsi hozzá és nem fogja megérteni, de legalább összezavarodik. Ha azt mondom, hogy fogmosás van, akkor fogmosás van, és kész.


A döntései olyan dolgokra korlátozódnak, amiben nem tud rosszul dönteni, pl. választhat ruhát, időjárásnak megfelelőek közül, amiket én teszek ki, és max. 2-ből.


Bátran kipróbálhatja magát olyan helyzetekben, amiket én teremtek meg neki, és ebben érheti vereség vagy sikerélmény, de azért vagyok az anyja, hogy kontrolláljam ezeket a körülményeket, különben 2 évesen fejjel lefele lógna a fáról, mivel nincs hozzá esze, hogy nem kellene.

2018. okt. 21. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
62%

Az, hogy hatással van másokra a viselkedésével nem kell eltitkolni, ahogy nyugodtan kimutathatod, hogy mérges vagy, ha rosszat csinál (nem ő rossz, hanem a viselkedése!). Érzelmileg nem zsarolnám, hiszen nyilván nem azért viselkedik néha rosszul, mert neked akar fájdalmat okozni, ez nevetséges egy gyerek esetén, nem ezért teszi. Csak nem méri fel a következményeket előre, mielőtt cselekedne.


Szóval igen, én megmondom, nyíltan, őszintén és akár kiabálva is, hogy kikérem magamnak ezt a viselkedést és nem fogadom el, hogy ezt vagy azt csinálja/csinálta, és kérem, hogy 1. tegye rendbe/jóvá, 2. mindig kérjen érte bocsánatot, és 3. gondoljuk át együtt, legközelebb hogyan kellene cselekedni ilyen helyzetben (persze ennél egyszerűbb szavakkal, mert fogalmakat még nem ért rendesen).

2018. okt. 21. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%
Ésszerű kereteken belül mindig hagytam, hogy érezze, neki is van beleszólása, dönthet ő is, nem néztük le soha és nem vettük semmibe a véleményét. Kevés az úgymond “szabály”, de azt elvárom, hogy komolyan vegye. 3 éves egyébként. Egy példa: nem hagyom soha, hogy úgy menjünk át az úton, hogy nem fogom a kezét. Próbálkozott már, hogy de ő már nagy és tudja és stb, és ki akarta rántani a kezét, erre elmagyaráztam neki, hogy nekem az a dolgom többek közt, hogy vigyázzak rá, ehhez be kell tartani néhány szabályt, ha ez nem megy, akkor bizony nem fogunk lejárni sétálni meg játszózni. Megértette. Nem fenyegettem, de elmondtam, hogy ha nem együttműködő, akkor annak lesznek következményei. Én így vagyok a pakolással is. Szétpakolós típus, állandó a káosz a szobájában, én meg nem fogok már napjában tízszer elpakolni utána, mert már elég nagy, hogy kicsit ő is rendet tegyen. Segítek neki, de neki is csinálnia kell, mert nem lehet az, hogy anya örökké mindent megcsinál helyette. Ezt egyszerűen türelemmel értem el, ami nem volt mindig könnyű :D de ott ültem, pakoltam a ládába a játékot, és kértem, segítsen, mert minél később végzünk, annál később tudunk elindulni a játszóra. Kivártam, de megérte, mert azóta pakol. Fenyegetés nélkül is lehet eredményeket elérni.
2018. okt. 21. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

Pl. Ma melyik játszótérre menjünk? Az öltözködés esetén este összekészítheti ő, mit vesz fel, de kb. középső csoporttól az enyémek önállóan választják ki a ruhát, annyit szoktam mondani, hogy hosszú nadrág, pulóver. Olyan mindegy, melyik pulcsit veszi fel, nem?

Ez, amit mondtál a gyereknek, beteg... Gondolod azért csinálja, amit tesz, hogy neked keresztbe tegyen? Ilyen gondolatokat adsz a gyereknek, aztán csodálkozol, hogy idővel azt gondolja magában, hogy rendben, ha anya ezt gondolja rólam, akkor úgyis mindegy, most akkor valóban szándékosan kiszúrok anyámmal?!

A büntetés/jutalmazás világos és egyértelmű a gyereknek, hogy mikor miért jár, vagy ezek gumi szabályok?

Bocsánat hogy ezt mondom, de ilyen problémák ott szokták lenni, ahol a gyereket csak nő (vagy nők anya és nagymama) neveli(k), mert az apa kikerült a képből.

2018. okt. 21. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

1. Írnál még példákat milyen helyzeteket teremtesz neki?



Azt már én is látom, hogy manipulatív vagyok, ami káros, ezért ezen változtatni fogok, csak jo lenne ötlet is. Mert ha annyit mondok csak natur mindenféle ráhatás vagy fenyegető magatartás bűntudatkeltés nélkül hogy pakolj össze, moss fogat, akkor nem fog



És mit teremtsek neki amiben dönthet?

2018. okt. 21. 08:34
 6/16 A kérdező kommentje:

Dehiszen a válaszokban is jellemző a manipulácioval történő nevelés.


Eleve a "mert én azt mondom"is az

2018. okt. 21. 08:38
 7/16 anonim ***** válasza:
87%

Azért A határokat nem ártana ismerni. Ahogy különbség van egy okkal elcsattant pofon és az ájultra veres között, ugyanúgy a szóbeli fegyelmezés se lesz egyből bántalmazás.

Egy kisgyerek olyan dolgokban dönthet, ami ah értelméhez merten felfogható a számára. A döntés pedig választás kell hogy legyen. Pl a közeli vagy távoli játszótérre menjünk e, a kek vagy a zöld pólót akarod e felvenni, sajtos tésztát kérsz ebedre, vagy mákosat.

A fognyuvo manókkal ijesztgetni nem jó ötlet, félelmet keltesz benne a fogorvos iránt, és a vitamin miatt se kell kiabálni. Itt is felajánlhatsz neki választási lehetőségeket, pl a piros fogkefét akarod a fehér fogkrémmel, vagy a fehér fogkefét a csikós fogkrémmel, illetve a vitamin előtt vagy után akarsz kártyázni egy kicsit.

2018. okt. 21. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Vagy a "nem fogunk lemenni sétálni"


Bevezettem már a piros pontokat motiválásra, hatékony :) de ez csak nevelésben.

Önállosodásra nem ér semmit


(Mellesleg az életben nincs jutalmazo rendszer. )

2018. okt. 21. 08:40
 9/16 anonim ***** válasza:
51%

Ezért most megint le leszek pontozva, de nézz meg kérlek néhány részt a Szuperdada című gyereknevelési műsorból. Nem boldogtalan, hanem neveletlen a gyerek - egyszerűen nem kaptál normális nevelési mintát otthonról, nem tudod, mit hogyan kellene csinálni.

És veregesd magadat vállon, mert felismerted, hogy valami nincs rendben, ez nagyon keveseknek jön össze.

2018. okt. 21. 08:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
100%

Az életben nincs jutalmazó rendszer? :D

Ha bemész dolgozni, fizetést kapsz. Ha edzeni jársz, vékonyabb leszel. Ha megfőzöl, lesz ebéd.

2018. okt. 21. 08:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!