Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » 9-10 éves gyereketek mennyire...

9-10 éves gyereketek mennyire önálló?

Figyelt kérdés

Leginkább arra gondolok, otthon mi az, amit magától megcsinál, mi az, amiért szólni kell neki, és mik azok a dolgok, amiket ti csináltok meg neki.

+ azt is leírhatjátok, van-e mellé kisebb testvér, vagy nagyobb, velük hogy néznek ki ezek a dolgok.



2019. febr. 14. 08:00
1 2
 11/18 A kérdező kommentje:

#10

Ezt se úgy képzeld el, hogy magától jusson eszébe önállóan, és vigye végig az egészet. Szólok neki, lehúzza, viszem az újat, takaróját felhúzom én, ha nem megy neki, segítek. Ez azért alakult így, mivel emeletes ágya van, + a szobája azon részén dőlt plafon van (félig tetőtér). Párom nem fér fel, én meg mikor a legkisebbel terhes voltam, utolsó 3 hónapban már nem tudtam felmászni. Elmagyaráztam, hogy kell, megtanulta magának csinálni.


És az a helyzet, hogy a szobája rendrakást leszámítva neki sincs problémája, ha valamit csinálnia kell. Van, hogy épp nincs kedve szendvicset csinálni, akkor megcsinálom, vagy reggel veszünk neki.

Mosogatni is akarna, de az nem annyira ment neki, meg a vizet is problémás beállítani, így inkább azt nem hagyom.


Csak anyám problémázik rajta, hogy nem én készítem el a dolgait, nem teszem elé a joghurtot/túrórudit, csak szólok, hogy van a hűtóben, meg ha magának mikrózza a kaját pl, az se tetszik. (Ja, nem lakunk együtt, mielőtt valaki félreérti.)

2019. febr. 14. 09:50
 12/18 anonim ***** válasza:

Nálunk még pici a baba, de a saját feladataimra és napirendemre világosan emlékszem. Szobámban elpakolni, ágyat áthúzni, szennyest kivinni, mosógépet néha elindítani, segíteni kiteregetni, megteríteni, elmosogatni, porszívózni gyakran volt az én feladatom. Nem mindig, de minden reggel előre megbeszéltük, mi dolog van aznapra. Én suliból előbb értem haza, egyedül tanultam, elvégeztem a feladatokat (nem volt sok egy napra, de például megteríteni vacsorához és elindítani a mosógépet, hogy lejárjon mire anya hazaér szinte mindig), utána a délután már az enyém volt. Felelősségre tanított, nem volt megterhelő, és egy 9-10 éves lánynak ezeket a dolgokat meg kell tanulnia, ilyenkor alakul ki magunkra és környezetünkre való igényesség.

Anyukádnak meg kell értenie, hogy ha nála van a kislány egy másik szabályrendszer vonatkozik a gyerekre, amit nagyjából ő határoz meg, ha ő nem akarja belevonni ilyesmikbe akkor nem kell, de azt, hogy otthon nálatok mi van, az egyes egyedül a ti dolgotok a férjeddel.

2019. febr. 14. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Nálunk fordítva működik pl. a szendvics. Nem várom el egy 9 évestől, hogy minden nap ő csinálja a szendvicsét, kajáját. Ha nem tudom valamiért megcsinálni, nem vagyok otthon, sok a dolgom, beteg vagyok, stb., akkor megcsinálja magának, mert meg tudja csinálni. De azért mert megtudja, nem elvárás, hogy mindig ő csinálja.
2019. febr. 14. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:

11F. A rendrakással a szokásos gond. 2 éve porszívózik mikor kérem. Mosogatógépet kipakolja. Táskáját berakja, de ha észreveszem h kimaradt vmi akkor berakom.

Uzsonnat mindig én rakok neki meg a vizet a táskájába, reggel együtt indulunk. Buszig viszem kocsival. Egyedül jön haza, egyedül melegíti a kajáját. Most kezdett önállóan magától kelni és megcsinálni a reggelit. Eddig is tudta, szendvicset készit, de én alapból szeretek másokról gondoskodni ezért csinálom a kelleténél többet....

2019. febr. 14. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:

Anyukád miért akar életképtelen unokát ?

Kilenc éves nem újszülött már.


Mikor én kicsi voltam nekünk nem volt sok dolgunk , ebből a szempontból anyukám nagyon elkényeztetett minket és szerintem ez egyáltalán nem jó.

Én egyedül nevelem a fiam, igaz ő még kicsi, 3,5 de már most megcsinál dolgokat. Szerintem míg kicsi addig kell ezeket megtanítani meg beléjük nevelni , mert ilyenkor meg játékosan csinálják és ők szeretnék. Pl. reggel mindig ő veszi ki a hűtőből a reggelinek valót odarakja a kanalat a tányért. Ha eszik utána be is rakja mosogatóba. Ezeket nem én mondtam neki hanem teljesen magától kezdte el csinálni, örült hogy segíthet. Azóta meg mindig csinálja minden reggel. A ruháját beviszi a szennyesbe , valamit kiönlik egyből feltörli,, ha valami leesik felső felsöpri stb. Meg persze mindig összepakol a játékait, berakja a pizsamáját az ágyba 3,5 éves.


Emlékszem a keresztfiam amikor kisebb volt , 5-6 éves lehetett és teljesen magától főzte magának a virslit ! Csak úgy lestem , annyiban kellett neki segíteni , hogy begyújtani a gázt. De mindent teljesen egyedül csinált!

2019. febr. 14. 11:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 A kérdező kommentje:

#15

Ez nagyon jó. Főleg, hogy magától csinálja.

Tudom, hogy nevelés kérdése is, de mint te is írtad, az én anyám is ilyen volt, mindent ő csinált, ezt tetőzte azzal, hogy később panaszkodott, hogy mindent neki kell, de ha segítettünk, az nem volt jó, mert ő nem úgy szokta, stb.

Na most 3,5 éves volt a lányom, mikor egyedülálló lettem, és anyámhoz költöztünk, 3 évig éltünk így együtt. Ez megalapozta a dolgokat, mert mindent megcsinált akkor is helyette. (Meg helyettem is próbált, mondván én úgyis szarul csinálom. Mind1.)


Én is mondtam neki, hogy elsősorban nem nekem árt ezzel, hanem a gyereknek, mert minél később kezdjük el ezeket, annál nehezebb lesz. (Magamról tudom, 23 éves koromig se főzni, se takarítani nem tudtam, mert otthon nem hagyta... Na én ezt nem akarom.)

2019. febr. 14. 11:34
 17/18 anonim ***** válasza:

Hú de jó ilyen önálló gyerekekről is hallani,az én kollegámimnak jóval idősebb gyerekeik vannak lassan 13 évesek és kiakasztó amiket mesélnek és természetesnek veszik.


Egyiknél 12 évesen tanult meg a gyerek cipőt kötni,lassan 13 éves lesz majdnem 180 cm,nem tud hajat mosni,körmöt vágni,szendvicset készíteni,még a 18 évesnek is anyukának kell szendvicset csomagolni ahhoz kicsi,a szexhez nem (anyuka büszként újságolta el amikor a 14 éves lányának 19 éves barátja lett,2 évre rá meg hogy tuti már nem szüz)stb

Másik kollegám fia is elmúlt 12,mindekettő falun él,hát a gyereket úgy kell autóval a közeli foci edzésre elvinni,ne hogy sétáljon

2019. febr. 16. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
8 éves. tereget, a szobájába rendet tart. elpakolja a ruháit. az ágyazásra még nem volt lehetősége :D , de ágyat lehúzza, ha kérem. tanul, edzésre bepakol, tanszereit rendben tartja. fürdik, öltözik, eszik, iszik, terít, leszed... mást nem kell neki. Porszívó álló, nehéz, így ezt nem engedem. Mosogatnia nem kell. ott a gép és én :D de segít a konyhába elpakolni.
2019. febr. 19. 10:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!