Kezdőoldal » Gyerekvállalás, nevelés » Kisgyerekek » Mennyire furcsa, hogy a...

Mennyire furcsa, hogy a gyereknek ilyen alaptalan félelmei vannak?

Figyelt kérdés

2 éves kora körül szabályosan rettegett a játékbabáktól, egyet se lehetett tartani a házban, mert sírni kezdett, ha csak egyet is meglátott, meg azt kérdezgette rémülten, hogy "anya, miért hoztál ide egy idegen gyereket?". (Ez pár évvel később megszűnt, lehet azért is, mert közben született egy kistesója.)

Vagy 4-5 évesen kitalálta, hogy "ha fúj a szél, ránk dőlnek a magas épületek", és sose lehetett szélben elmenni pl. egy templom előtt, mert szerinte ránk fog dőlni.

Ezektől az ártatlan dolgoktól mintha szabályosan halálfélelme lenne, teljesen alaptalanul retteg tőlük. Egyszerűen nem tudom hova tenni, miért kreál saját magának mumusokat?


2019. márc. 17. 21:59
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
94%

"Ha pedig néhány hónap alatt "leszokik" az egyik félelméről, gyárt magának másikat."


Ez tipikusan arra utal, hogy belső félelmeket vetít ki.


Én a következő irányokban keresgélnék:

- Tévét (számítógépet, tabletet stb.) mennyit néz és miket néz rajta?

- Van-e komolyabb feszültség a szülők között? Mondjuk, ami miatt válás is fölmerült.

- Van-e valami komolyabb titok a családban? (Nagymama elköltözött messzire = meghalt; nem a vér szerinti szülei nevelik őt, de titkolják előle stb.)

- Szokta-e fenyegetni őt valaki valamivel? ("Ha rosszalkodsz, elvisz a zsákos ember" és hasonló ostobaságok.)

- Óvodában milyen a hangulata? Bántja-e őt ott valaki? Fél-e ott valamitől/valakitől?

- A szülők félnek-e komolyabban valamitől? (Munkanélküliségtől, bedőlő lakáshiteltől, nagymama halálától, agresszív szomszédtól stb.)


Figyelném, miket játszik. Próbálnék játszani vele hétköznapi életeseményeket kis bábukkal, plüssfigurákkal. Figyelném, előjönnek-e félelmetes vagy agresszív motívumok.

2019. márc. 17. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 anonim ***** válasza:
94%

"Ideges vagyok tőle, amikor már megint az ilyen alaptalan félelmrivel zaklat."


Pedig akkor nem erre van szüksége. Hanem nyugtatásra, ölelésre. Nem azért mondja, hogy idegesítsen, hanem védelmet vár tőled.


Szerintem vidd pszichológushoz. Semmi értelme idegesítenetek egymást még hónapokon, éveken át.

2019. márc. 17. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
94%
Goldmund73-al értek egyet, tökéletesen leírta. Vekerdy szerint is, ha a gyerek valamitől fél- úgy istenigazából- akkor magunkban, a környezetében kell az okot megkeresni, felderíteni. Mert Ő tényleg fél, nem ezektől a dolgoktól, hanem a félelmét így tudja kifejezni.
2019. márc. 17. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
100%

Az enyém négy éves, fél a szellemektől, ezért nem hajlandó éjszaka a saját szobájában aludni.


Azt sem tudtam, hogy tudja, mi az, hogy szellem.


Rákérdeztem, a szellem fehér és megijeszt, azt mondja bú, ezt álmodta.


Napközben nem fél ettől.


Szerintem nagyon durva, hogy a gyereked retteg ennyi mindentől, vidd pszichológushoz, hogy kiderítse mi a baja valójában.

2019. márc. 18. 06:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
100%

Én azt mondanám látta ezeket tévéban-akár ártatlan mesében, amiben életre keltek a babák, akár horror filmet.

Ugyanez az épülettel. Ez mindkettő tipikus horror-akció-katasztrófa film jelenet.

Nem tudom a tévézési szokásaitokat, elég egyébként ha nem aludt vagy felébredt éjjel és hallotta ezeket vagy valaki beszélgetését ezekről.

2019. márc. 18. 08:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim ***** válasza:
74%
Egyébként komoly hiba, hogy nem babusgatod, hanem még ideges is leszel tőle. Ez szörnyű. Én még a 13 évest is babusgatom, ha rosszat álmodik vagy retteg valamitől-átbeszéljük oda-vissza, akár heteken keresztül, el sem tudom képzelni, hogy hagyhatod, hogy rettegjen a kicsi gyereked. Vagy hogy lehetsz ideges emiatt.
2019. márc. 18. 08:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
62%
Lehet ilyen típus.. sok gyerek ebben a korban alig beszél,mesél, meg se tudja fogalmazni, hogy mitől fél. Nálunk is voltak ilyen félelmek. Szellemtől, sötéttől, viharban a nagy széltől és dörgéstől. Valahol jogos is a félelem, nagy viharban látta, hogy milyen erős tud lenni a szél. Ha el tud vinni egy müanyag házat, kitép egy fát, akkor persze, hogy fél, hogy benne is kárt tehet. Volt hasonló is, hogy beszakadhat a tető, feljön valami a lefolyócsövön. Pici bogarat látott a wc-ben, utána hónapokig attól félt, hogy ott bogár van. Furcsa hangot hallott a fürdőből, hetekig nem ment be egyedül. Nagy jelentőséget, figyelmet nem tulajdonítottam ezeknek, extra babusgatással se, sőt volt, hogy csak egy legyintéssel elintéztem. Elfogadom, hogy félhet dolgoktól,hiszen még kicsi. Érdekes mód az ovira azt mondta ott nem fél ha dörög az ég, hiszen ott sok gyerek van. Megvolt a betöréstől való félelem is. Tartanak ezek egy ideig aztàn vagy nyugi vagy jön valami új. A félelmükhöz elég ha hallanak valamit vagy olyat lát a tv-ben és meglódul a fantáziája. Én ezért nem vinném pszichomókushoz.
2019. márc. 18. 08:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 anonim ***** válasza:
100%

Lehet, hogy pont attól fél, hogy nem érzi magát biztonságban, megvédve a szülei által. Kezdd el babusgatni, bújjatok össze, amikor csak tudtok és beszélgessetek sokat. Hallgasd meg őt, a félelmeit, a kérdéseit és oszlasd el a kétséget, félelmetes dolgokat a kis életében. Mindig nyugtasd meg.

Az én kislányom is időről időre kitalál valamit, hogy mitől fél, kezdetben nem tudtam hogy magyarázzam el, hogy butaság attól félni, de azóta nagyon gyorsan felszámolom ezeket az érzéseit. Menjetek ki szeles időben sétálni és élvezd, ahogy lengeti a kabátodat, kardigánod. Nevess rajta és ő is nevetni fog. Lehet sárkányt eregetni is szélben és meg lehet magyarázni, hogy a szél nem félelmetes, a házak erősebb anyagból épülnek, komoly mérnökök tervezik és ő is lehet mérnök, aki erős házakat épít majd stb.... Ez csak pár ötlet, amivel elejét lehet venni ezeknek az érzelmeknek.


Ami viszont a legfontosabb, hogy TE legyél az, aki mellett biztonságban érezheti magát és elmondhatja az érzéseit. Ne legyél ideges az ő félelmei miatt, mert akkor egy idő után reményvesztett lesz.

2019. márc. 20. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!